SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tárkony

Németh Ági [cikkei] - 2006-03-08
Artemisia dracunculus

A tárkony egy jellegzetes ízű: kesernyés, csípős ízű, nagyon értékes fűszernövény.
Tárkony

Népies neve: tárkonyüröm, esztragon. A tárkony Erdélyből került hazánkba és régen minden konyha közkedvelt fűszere volt. Napjainkban ismét reneszánszát éli, és nemcsak a diétások kedvelt fűszere, hanem minden háziasszony előszeretettel használja, ételek vagy savanyúságok ízesítésére.

A tárkony fajtái

Francia tárkony: levelei sötétebbek, nem virágzik, nem érlel magot. Nálunk ez a fajta honos, ezt termesztjük. Otthon cserépben is nevelhetjük, hogy mindig friss tárkonnyal tudjuk fűszerezni az ételeinket. Meleg, napos és vízigényes növény, legjobban a napos ablakban érzi jól magát.
Íze zamatos és kellemes. Illóolaja keresett, az ánizsra hasonlít.

Orosz tárkony: levelei világosak, virágzik és magot is érlel, íze nem intenzív.
Használjuk: friss és szárított formában
Teája: vesetisztító, epehajtó, étvágyfokozó hatású



Milyen ételeket ízesíthetünk tárkonnyal: borsó, zöldbab, burgonya, leves, hal, vadételek, borjú, bárány, birka

A savanyított ételek elengedhetetlen ízesítője a tárkonyecet, amely az ecetfajták közül az egyik legfinomabb és pikánsabb ízű.
Magunk is készíthetünk tárkonyecetet: egy marék friss tárkonyfűre annyi ecet öntünk, hogy ellepje. 5 nap múlva leszűrjük és finom illatos ecet kapunk, mely bármilyen étel ízesítésére alkalmas.


Tárkonyos csirkemell
Hozzávalók: 1 db. csirkemell csíkokra vágva, 1-2 evőkanál olívaolaj, 1 fej hagyma apróra vágva, 1 nagyobb sárgarépa karikára szelve, egy nagyobb cikk zeller felszeletelve, 1 pohár fehérbor, 2 dl tejszín, tárkony, só, fehérbors, citromkarika

Elkészítés: a csirke csíkokat megfuttatjuk az olívaolajon, hozzáadjuk a hagymát, sárgarépát, citromkarikát, zellert és jól átpirítjuk, majd felöntjük a borral, fűszerezzük, és puhára pároljuk. (a tárkonnyal óvatosan bánjunk, mert nagyon intenzív íze van!) Ha kell, vízzel pótoljuk a pecsenyelét.
Ha megpuhult, tejszínnel behabarjuk. (a habarásba tehetünk egy kiskanál lisztet, vagy ételkeményítőt) Krokettel vagy rizzsel kínáljuk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja