SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ökoanyu (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Fenyő Zsuzsa [cikkei] - 2011-04-27
Van egy mondás miszerint a földet a gyerekeinktől kaptuk kölcsön. Azt hiszem a jelentése nem különösebben szorul magyarázatra főleg a mai ökológiai katasztrófáktól terhelt légkörben, és azt gondolom, hogy azt sem kell megértetni, hogy milyen súlyos károkat okozhat az ember a környezetében, ha nem figyel oda.
Ökoanyu (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Anyukaként pedig különösen elgondolkodtat, hogy vajon milyen bolygót hagyunk majd gyermekeinkre, és vajon mit tehetünk mi-anyuk, apuk, nagyik, nagypapik - hogy a környezeti károkat mérsékeljük.

Szerintem a sajnálkozásig és felismerésig sokan eljutnak, de  amikor konkrét cselekvésre kerül a sor, nos, akkor úgy járnak, mint sok fogyókúrázó, hogy legyintenek, és azt mondják: majd holnaptól.  Pedig minden nagy utazás egy kis lépéssel kezdődik…

Szerencsénk van ugyanis ökonak lenni manapság könnyebb, mint egy évtizeddel korábban, köszönhetően az alapítványoknak, a média kampányoknak és azoknak a termékeknek, amelyek nem károsítják a természetet. Milliószor hallani ilyen olyan tanácsokat, hogy miként lehetünk a környezetre ártalmatlanok, vagy legalábbis ártalmatlanabbak és ezeknek többségét bizony nem nehéz betartani egy kis odafigyeléssel. Nézzünk ezek közül néhányat:

  • ne kérjünk a boltban nejlonzacskót, hanem cipeljünk magunkkal egy kis tatyót és ezzel vásároljunk
  • vegyünk energiatakarékos izzókat
  • ha nem használjuk elektronikus készülékeinket, áramtalanítsuk őket
  • a telefontöltőt ne hagyjuk a konnektorban
  • gyűjtsük szelektíven a hulladékot (és reménykedjünk, hogy a kukáskocsi is szelektíven gyűjti majd be)
  • ne folyassuk a vizet fölöslegesen
  • együnk sokkal több zöldséget, gyümölcsöt és kevesebb húst, mert a tehenek pukija bizony hozzájárul az üvegházhatáshoz!

Ezek egyszerűnek tűnnek, de mégis ki a nyavalyának van kedve este felkelni, hogy áramtalanítsa a ttelevíziót amikor a távirányítóval is ki tudja kapcsolni, miért gyűjtsük szelektíven a hulladékot ha a közkuka közelebb van, és miért zuhanyozzunk le ripsz ropsz, amikor olyan jól esik egy forró fürdő? Én is megkaptam már életem párjától, hogy ha már egyszer gyűjtöm a műanyag flakonokat vigyem is le, ne várjam meg míg összegyűlik két szatyornyi, mert csak a helyet foglalja… Na ja pedig én csak öko akarok lenni. De ez még csak az alapszint, hiszen ezen túl is bőven van lehetőség ökonak lenni:

  • használjunk környezetbarát tisztítószereket! Egyrészt alkalmazhatjuk nagyanyáink trükkjeit az ecettel meg citrommal, vagy megvehetjük elég magas áron a környezetbarát termékeket. Én már elhatároztam, hogy kipróbálom a mosódiót, ez például elég költséghatékonynak tűnik.
  • vehetünk fair trade-s termékeket, vagy ruhát biopamutból, de ha turkálóban vásárolunk szerintem, még az is belefér…
  • biciklizhetünk, vagy sétálhatunk autózás helyett – ez még az alakunknak is jót tesz, és a jelenlegi benzinárak mellett, bizony a pénztárcánknak is
  • Igyekezzünk a környezetünkben előállított termékeket megvásárolni, tehát olyanokat, amelyeket keveset kellett szállítani!

Ezeknek a betartása már némileg nagyobb odafigyelést igényel, hiszen kinek van pénze fair trade-es termékeket vásárolni, no és kinek van ideje utána járni, hogy hol lehet kapni, és  az autóról lemondani, szerintem ez is  sokaknak rettenetesen nehéz. De némi akaraterővel erre is képes lehet mindenki.

Aztán van még egy szint, amely teljes elköteleződést jelent, íme néhány lehetőség:

  • a bálnák, vagy a gorillák, vagy a jegesmedvék, vagy a pandamacik stb. megmentése
  • ökoház építése
  • csatlakozás a greenpeacehez .

Ehhez már tényleg harcos aktivistának kell lenni, így a közember feltehetően ezeket nem vállalja be, de az előtte leírtakat minden további nélkül lehet alkalmazni.

Természetesen ezeket az ötleteket a teljesség igénye nélkül soroltam fel, de ha csak ezeket igyekszünk betartani már az is nagyobb koncentrációt igényel, egyszerűen azért mert, nem ezt szoktuk meg. Hiába emlegetik egyre gyakrabban a környezettudatos gondolkodást a legtöbb embernek még nem erre a rugóra járnak az agykerekei.

Ám a gyerekeink miatt és persze magunkért is meg kell próbálnunk felelősen gondolkodni, és cselekedni, hiszen a következő generációnak jó példával kell elöljárnunk, ha jót akarunk ennek a kis bolygónak. Legyünk hát ökoanyuk és ökoapuk, ökonagyik és ökopapik! Próbáljuk meg néha elfelejteni a saját kényelmünket, egy nagyobb cél érdekében és mondjunk le néhány dologról, könnyítsük meg gyerekeink, unokáink életét!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja