SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Salix gracilistyla Mount Aso - Rózsaszín barkafűz

Herold Ferenc [cikkei] - 2024-01-29
Nagyapáink idejében a füzek Húsvét környékén bontották barkáikat. Napjainkra az időjárás változás miatt ez már a tél derekán elindul és a tél végére kiteljesedik.
Salix gracilistyla Mount Aso - Rózsaszín barkafűz

Több fajta pompázatos barkát nevelő fűz is van, természetesen nem egyszerre virágoznak, de megközelítőleg hasonló a virágzási idejük.

A képeken hazánkban néhány éve megjelenő rózsaszínű barkát nevelő fajtát láthattok.

Mount Aso - Rózsaszin barkafűz

A Mount Aso fajta 3,5-4 méter magasra és közel ilyen szélesre is megnövő bokrot nevel. Ezt akár hagyhatjuk is neki, de a csodás és bőséges barkázáshoz rendszeres és erős metszésre van szüksége, emiatt 1,5 méteres bokorba rendezve érdemes tartani őket.

Barkavirágzata nagyon érdekes, melyet hosszú egyenes sötétbordó vesszőin hozza. Barkáit sok fehér szőr borítja, ezért kezdeti nyílásban még fehér színű, majd kiteljesedve a fehér szőrök kívülről ezüstös színbe vonják a belülről bordó, majd rózsaszínű virágzatot.

Mount Aso - Rózsaszin barkafűz

Nyílási ideje a hőmérséklet függvénye. Hűvösebb időben akár egy hónapon át is szép marad. Barkái a lombfakadás előtt jelennek meg, ezért nagyon látványos.
Legszebb barkákat az előző évi vesszőin hozza. Minél idősebb egy vessző, annál kevésbé látványos a virághozama. Barkaképződéshez sok napfényre van szüksége, ezért árnyékos helyen nem lesz szép.

Fény és vízigénye magas. Nem kell mocsaras területre ültetni, de imádja a pangó vizet.
Gyenge talajokban vontatottan fejlődik. Kedvező táplálás mellett képes évente közel 100 darab új 80-120 cm-t elérő erős hajtást hozni, melyek végig berakódnak barkával.

Mount Aso - Rózsaszin barkafűz

Rendszeres virágzásához érdemes minden évben erősen visszametszeni. Metszéssel alakítsunk ki számára egy erős, és zömök fejrendszert. Ezekre a törzskarokra vágjuk vissza évről-évre, ezzel arra kényszerítve, hogy mindig új hajtásokat fejlesszen.
Ha nem tudjuk rendszeresen öntözni, és táplálni, akkor 3 évente tartsunk egy év kihagyást a metszésben, azért, hogy ne merüljön ki idő előtt a fűz.

A rózsaszín mellett van fehér, ezüstfehér, és fekete színű fajta is. Dézsában nevelve őket nagyon látványos tavaszi dekoráció alakítható ki belőlük. Elnyílás után könnyen a kert egy kevésbé látványos részébe mozgathatjuk őket, ahol nyugalomban készülhetnek a következő évi virágzásra. Helyüket addig egy másik mutatós dézsás növénnyel pótolhatjuk.

Sajnos a fűzfáknak több gombás betegsége is van, melyek komoly hajtás elhalásokat okoznak a fában, súlyos esetben az idős fák gyors pusztulását eredményezik.

Herold Ferenc


Herold Ferenc
Kertészmérnök

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/384-29-82
E-mail: kertember@gmail.com
Honlap: http://www.kertember.hu/
Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja