SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Melegvíz a napsütés erejével – Hogy fogjunk hozzá, mennyibe kerül?

[cikkei] - 2004-03-17
Itt vannak az első tavaszi napok - testünknek, lelkünknek jólesik a melengető napsugár. Érezzük az energiát, ami a Napból árad. A napenergiát a háztartásunkban is felhasználhatjuk, némi megtérülő beruházással hosszú távon spórolhatunk és a környezetünket is védjük.
Melegvíz a napsütés erejével – Hogy fogjunk hozzá, mennyibe kerül?

A megújuló energiaforrások egyik legjelentősebbike a napenergia, amelynek Földet érő része több ezerszerese a jelenleg felhasznált energiának, évente 60 milliárd tonna kőolajjal egyenértékű.

Hazánkban évente 2100-2300 órát süt a nap, amit nem használunk ki szinte egyáltalán.

A napenergiát már a tervezésnél is érdemes figyelembe venni, hiszen jó tájolással, üvegezéssel, hatékony szigeteléssel mindenféle kiegészítő eszköz nélkül felhasználható fűtésre.

A napenergia felhasználására ma két típusú műszaki berendezést választhatunk: a napkollektort és a napelemet. A napkollektor vizet melegít, amit felhasználhatunk a háztartásban vagy fűtésre. A napelem áramot termel, ami rendszerint egy akkumulátorban tárolódik és felhasználható a nem napsütéses időszakokban is.

A napelem használata áramtermelésre ma Magyarországon csak az árammal el nem látott területeken lehet gazdaságos. A napkollektorok beruházása azonban már ma is néhány éven belül megtérülhet. A szomszédos Ausztriában 2 millió négyzetméter napkollektorfelület működik a háztartásokban.

A korszerű napkollektorok olyan, kb. 2x1 méteres tepsikből állnak, amelyekben vörösréz vagy műanyag csövek kígyóznak szerpentinszerűen alulról felülre, alul egy bevezető, felül kivezető csatlakozóelemmel. A tálcákat jégverésálló és szelektív üveglap fedi, amely csak a napsugárzás hosszú, azaz hőhullámait engedi a csőkígyóhoz, a rövidebb fénysugarakat többé-kevésbé visszaveri. A naptáblákat az épületek délre néző tetőhéjazatára vagy annak a helyére szerelik. A csövekbe nem vizet, hanem fagyálló folyadékot kell tölteni, hogy télen is használható legyen a kollektor.

Ha napenergiát használunk a melegvíz előállítására, akkor kettős rendszert kell felépítenünk. Szükséges egy hagyományos vízmelegítő, vagyis gáz- vagy villanybojler és egy szolár bojler (ami előállítható akár egy hagyományos villanybojlerből is), mely a napkollektorral melegíti a vizet. Ha a napenergia nem tudja előállítani a kívánt hőfokú vizet, akkor a szabályozás bekapcsolja a hagyományos melegítést is. Egy négy tagú család melegvízellátásához kb. 4 nm kollektorfelületet és egy 200 literes melegvíztárolót ajánlatos beépíteni. A teljes rendszer beruházási költsége 600-700 ezer forint, ha már meglévő rendszerünket bővítjük napkollektorral, akkor 300-500 ezer forint. A napkollektor az éves melegvíz-szükséglet 60-70 százalékát tudja biztosítani gyakorlatilag üzemeltetési költség nélkül. A beruházás 8-15 év alatt térül meg, élettartama 20-25 év, ezt követően igényel jelentősebb karbantartást.

Hogy mit teszünk a környezetünkért, ha napkollektort használunk? 1 m2 napkollektor működése kiváltja 75 liter tüzelőolaj felhasználását, valamint megelőzi évi 200 kg széndioxid és 2,5 kg kéndioxid termelődését.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja