SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ismerkedjünk a spárgával / Asparagus offcialis / - Szezonja van!

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-04
A zöldségek királya, a királyok zöldsége – így nevezik a spárgát. Régen több neve is volt, mint például: nyúlárnyék, istenlovafarka, spáringó. Kitűnő főzeléknövény.

Ismerkedjünk a spárgával / Asparagus offcialis / - Szezonja van!

 

A mai napig sem tudjuk pontosan, honnan származik, Európából, vagy Ázsiából.

Az egész földön termelik, de legkedveltebb a földközi tenger vidékén. Nálunk nem közismert növény, nincs igazán kultusza. Érdemes közelebbről megismerkedni vele. Íze fenséges, termesztése munkaigényes. Szerencsére ma már bárki megkóstolhatja az egyik legfinomabb zöldséget. A spárga szezonja körülbelül április végétől júniusig tart. Termesztése körülményes, és csak rövid ideig lehet szedni, talán ez magyarázza, hogy miért olyan drága. Az ültetése utáni negyedik évben hoz először igazi termését. Van fehér, zöld, és lila spárga. A fehér a legközkedveltebb, íze lágy, de alaposan meg kell hámozni, mert különben keserű lesz. Feje alatt kb. 2-3 cm-rel kell kezdeni a tisztítást, és a szárak végét is le kell vágni. A zöld spárga íze intenzívebb, és nem kell meghámozni. A lila spárga igen ritka, íze a fehér és a zöld keveréke. A vásárlásnál mindig ügyeljünk, hogy friss növényt vásároljuk. Úgy tudjuk megállapítani a frissességét, hogy benyomjuk a szárát a tövénél, és ha sárga lé buggyan ki, akkor jó. Az öreg növény nem jó mert szálkás, olyan, mint a karalábé. A vásárlás után, ahogy haza vittük a piacról, rögtön tegyük vizes ruhába, így megtarthatjuk a frissességét. Hűtőbe csak pár napig lehet tárolni. Az egészen zsengék kivételével minden szárat vékonyan meg kell hámozni, de a csúcs maradjon.

A spárga rendkívül egészséges főzeléknövény. Elsőrendű vértisztító és vizelethajtó. A spárga tartalmaz: kálciumot, vasat, foszfort, nátriumot, C, B1, - B2, vitamint. Jó hatással van a májra, vesére, tüdőre, bőrre /kiváló gyógyhatással van a pattanásos bőrre/. Ha tehetjük, fogyasszuk nyersen is, mert nagyon jó gyógyító hatással van a szervezetünkre. Most, hogy egy kicsit bővebben megismertük a spárgát, bátran vásároljunk belőle a piacon, hogy meg tudjunk győződni igazi értékéről. A spárga könnyű finom és nagyon egészséges. Próbáljunk ki egy pár spárga ételreceptet elkészíteni, könnyen lehet, hogy ezután a kedvenc ételeink közé fog tartozni.

 

Forrás:http://mimi.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja