Varráskönnyítő praktikák
Családinet [cikkei] - 2004-05-04
Aki nem szívesen varrogat, annak is kell néha tűbe fűzni, gombot felvarrni, esetleg cipzárt cserélni. Ügyes ötletekkel könnyebben megy.
Gombvarrás
- Négylyukú gombot egyszerre csak egy lyukpáron át varrjunk. Csak akkor fogjunk a másik párhoz, ha az előző cérna végeit eldolgoztuk. Így nem esik le a gomb, ha az egyik cérna elszakad.
- Az igazán pici gombokat tartsuk pattintós fedelű tablettásdobozban.
- Nem oxidálódik a fémgomb, ha vékonyan bekenjük színtelen lakkal. Időnként kenjük újra.
- Vastag szövetkabátokra belül kis pótgombot varrjunk lazán, és rávarrás után a szövet és a felső gomb között hagyjunk kis "nyelet".
Cipzár
- Ha a cipzár húzókája letört, biztosítótűvel vagy iratkapoccsal helyettesíthetjük. Szórjunk rá egy kis keményítőt, könnyebben bevarrhatjuk.
- A beragadt cipzárak ismét könnyedén húzhatók fel-le, ha bedörzsöljük ceruzával (grafittal).
- A fémcipzárat, ha enyhén bezsírozzuk, nem akadozik (ne vigyük túlzásba, nehogy a ruhaanyag lássa kárát). Ha egy darabka szappant végighúzunk a cipzáron, "engedelmesebb" lesz.
Gyerekruha
- A gyerekruha felvarrásakor gondoljunk rá, hogy a gyerek nőni fog. Hagyjunk bőven anyagot a felhajtásban.
- Ha "elfogyott" a felhajtás, varrjunk az anyag visszájára pamutszalagot és úgy varrjuk föl.
- Gyerekruhára mindig varrjunk zsebet. A legegyszerűbb az ún. foltzseb (négyszögletes, kör vagy szívalakú), steppeljük rá az anyag színére
-
Ha gumit kell cserélni, tűzzük az új korcgumit az elvágott régi végére, aztán a régi kihúzásával húzzuk be a korcba az újat.
Varróeszközök
- A vékony, finom, hosszú tűket tartsuk régi hőmérő tokjában vagy orvosságos fiolában.
- A biztosítótűket fűzzük föl hajlékony drótra és csavarjuk kör alakúra. Igy nem kallódnak el, és bármikor levehetjük róla.
- Tartsunk a varrókosárban kisebbfajta mágnest, ezzel összeszedhetjük a lepotyogott tűket, varrótűket.
- Használt műanyag filmesdobozban tárolhatjuk a cérnákat, színek szerint csoportosítva.
- A különféle kapcsoknak jó helyük van kisebb orvosságos dobozokban.
-
Tartsunk egy szemöldökcsipeszt a varródobozban, könnyen kiszedhetjük vele a férc darabokat.
Extra tipp
- Amikor a gombot levágjuk a ruháról, könnyen lehet, hogy az anyag is megsérül. Ennek elkerülésére csúsztasson egy fésűt a gomb és az anyag közé.
- Hogy könnyebb legyen a cérnát befűzni, egy kevés hajlakkot vagy keményítőszert szórjunk az ujjunkra, és a cérnát ebben forgassuk meg: ez megkönnyíti, hogy a cérna pontosan beletaláljon a tű lyukába.
forrás: www.holgyvilag.hu
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: