SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rebarbara

Németh Ági [cikkei] - 2004-06-10
A rebarbara egy nagyon különleges zöldségnövény, mely kertünk ritkasága.
Jótékonysága és felhasználása sokrétű, lehet a kert dísze és készíthetünk belőle finom ételeket, süteményeket. Ismerkedjünk meg ezzel a különleges növénnyel.
Rebarbara

 A rebarbara őshazája Ázsia, illetve Tibet több ezer méteres hegyei, de jelenleg Szibériától Pakisztánig mindenütt megtalálható. Európa országaiba a XVI. században, Angliából jutott el, Németországon keresztül, ahol ma is kedvelt korai zöldségféle. Európában a termesztése a XVIII. Században kezdődött. A rebarbara ritkán, de nálunk is megtalálható zöldségféle, a kiskertekben. A rebarbara terjedelmes bokorrá növő évelő növény. Hatalmas levelei és piros levélnyelei miatt akár dísznövényként is nevelhetjük. Az idősebb töveken a levelek közül magasra emelkedik a virágszára, rajta sok, apró, fehérszirmú virággal.  

 Mindenütt megterem, de szereti a napos helyet és a tápanyagokkal bőségesen ellátott talajt .Van egyéves és többéves növény. Szaporítása egyszerű, a töveknél található hajtásokat kell dugványozni. A rebarbarának a levelét és a gyökerét is használhatjuk .A fogyasztásával azonban óvatosan kell bánni, mert oxálsavat tartalmaz, ami ha nagy mennyiségben fogyasztjuk, lerakódik a szervezetben, majd elősegíti a  reumatikus betegség kifejlődését, és megterheli  a veséket .A vesehomok és vesekőbetegek óvakodjanak tőle. Kiváló vérttisztító, és jótékony hatással van a szívpanaszokra. A rebarbara elég sok kalciumot tartalmaz, valamint nagy adag folik savat. Tápértéke azonban nemigen érvényesül, mert csupán kis adagban használhatjuk, hogy ne ártson az egészségünknek.

 Gyógynövényként már mintegy négyezer éve ismert. Használják hashajtónak, de kis adagban gyomorerősítőnek is. Gyermekeknél, gyomorsavfeleslegnél szokták alkalmazni. A legújabb kutatások szerint kiváló hatással gyógyíthatja  a Candida albicas nevű gomba okozta panaszokat, ez antibakteriáli hatásának köszönhető. A karotinod tartalma hatszorosa a sárgarépáénak. Amerikai kutatók a rákkal kapcsolatban is végeznek kutatásokat, mert úgy vélik, hogy a béta-karotin nagy szerepet játszik a rák megelőzésében. Ipari célra is felhasználható, például keserű likőrökbe keverik. Festékanyagát gyapjú, selyem színezésére használják, sőt hajfesték természetes színező anyagaként is alkalmazható.

Hatóanyaga: antrachinon, glycosida, csersav, festékanyag

 Több országban készítenek leveléből főzeléket, levélnyeléből jó ízű kompótot, gyümölcsízt és szörpöt, ivólevet, sőt bort is. Kitűnő almahelyettesítő zöldségféle.

 Érdemes kipróbálni ezt a nem mindennapi zöldségfélét, akár sütemény, akár kompót, vagy leves formájában.

 

Forrás, további információ :www.origo.hu

                                           :www.mimi.hu

                                           www.vitalitas.hu 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja