SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan jelentsük be a családi vállalkozás vezetését érintő változásokat

Családinet [cikkei] - 2009-02-16
Itt az idő, hogy a családi vállalkozás vezetését átengedjük a fiunknak vagy a lányunknak. Mi a legjobb megoldás a változások bejelentését illetően?
Hogyan jelentsük be a családi vállalkozás vezetését érintő változásokat

A családi vállalkozásban a vezetőségi személycsere potenciálisan viharos eseménynek tekinthető.
A nyugtalanságok csillapítása nehéz, de megoldható, főleg akkor, ha körültekintően megtervezzük hogyan is közöljük a változásokat a szervezet ügyfeleivel és részvényeseivel.
Nem létezik biztos képlet a hatékony közlési stratégiára családi vállalkozáok esetében. Az, hogy hogyan is jelentsük be a vezetőséget érintő változásokat a vállalkozásban, nagyban függ az adott helyzettől és vállalatnál dolgozó emberek személyiségétől. Ennek ellenére számos közös jellemző befolyásolja azt a stratégiát, amelyet végül alkalmazunk.

Kezdeményezzünk egyeztetést a családtagokkal
A vezetőségi változások hatásai a családban érzékelhetők leginkább. A családtagokat időben kell informálni terveinkről, és sosem szabad megengedni, hogy a család egy meglepetésszerű sajtóközleményben értesüljön a változásokról.
Valójában az a legjobb megoldás, ha már korán bevonjuk az egész családot az egyeztetésekbe, így a kérdéseket és aggodalmakat privát fórumon lehet tisztázni, nem nyilvánosan.

Kerüljük a meglepetéseket
Bármilyen vezetőségi változásnál az egész folyamatban arra kell törekedni, hogy a stabilitás és a következetesség megmaradjon. Ez nem történhet meg, ha a bejelentést az utolsó pillanatban zúdítják az alkalmazottakra és az ügyfelekre.
A tervezett változtatások bejelentésének a valódi változások bekövetkezése előtt minimum hat hónappal, vagy egy évvel korábban meg kell történnie. Lehetőség szerint előnyös, ha többszöri értesítést fogalmazunk meg, ez történhet hivatalos közlés, vagy informális megbeszélések formájában a jelenlegi vezető részvételével. Ideális esetben senkit sem fogunk meglepni, mikor hivatalosan is bejelentjük szándékainkat.

Adjunk hangot meggyőződésünknek, fogalmazzunk logikusan
Mikor megnevezzük utódunkat, fontos, hogy gyakran és világosan hangsúlyozzuk, bízunk az utód képességeiben. Senki sem fogadja el azt az érvelést, hogy fiunk vagy a lányunk csak azért tudja majd remekül irányítani a vállalkozást, mert azonosak a génjeink.
Inkább arra van szükség, hogy megértsék indokainkat, miért is hisszük, hogy az utódunk képes a helyünkbe lépni. A döntés indoklásakor említsük meg az utód tapasztalatait és korábbi sikereit a szervezeten belül. Ha az utód még új a vállalkozásban, jelentsük be őt korán, és közöljük, hogy szándékunkban áll felkészíteni őt a rá váró feladatokra.

Határozzuk meg szerepünket
Nem elég szimplán bejelenteni, hogy az utód átveszi a felsővezetői pozíciót a szervezeten belül. Azt is meg kell mondanunk, hogy milyen szerepet vállalunk, miután megtörténnek a változások, főleg ha az első generációs vezetők közé tartozunk. Továbbra is vállalunk feladatot a vállalkozásban, vagy a teljes visszavonulást választjuk? Bárhogy lesz is, az alkalmazottaknak és az ügyfeleknek mindenképpen ismerniük kell a terveket, hogy sikeresen fel tudják dolgozni a vezetőcserét.

Adjunk meg határidőt
A családi vállalkozásokban történő változások bejelentésének legfontosabb eleme az időpont megjelölése. Ha nem adunk meg időpontot, mindenkit frusztrál, ha a közelgő változások csak úgy lógnak a levegőben, és láthatóan bármikor bekövetkezhetnek. Oszlassuk el a kételyeket, legyünk határozottak, és jelöljünk ki egy fix dátumot, amikor
bejelentjük a változásokat.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja