SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A 2012 után nyugdíjba menők várható kilátásai

Balogh László [cikkei] - 2009-01-30
A 2012 után nyugdíjba menők életbevágó problémája lesz, hogy nyugdíjuk az előzőekhez képest 30%-ra fog csökkenni. Hogy lehet ezt ellensúlyozni, enyhíteni, s a megérdemelt öregkori pihenést anyagilag kiegyensúlyozottá tenni?
A 2012 után nyugdíjba menők várható kilátásai



ÉletútA rendszerváltás eredményeképpen - az ország demokratikus változás mellett - a gazdasági, pénzügyi folyamatok, melyek közvetlenül bennünket érintenek, folyamatos, állandó mozgásban, átalakulásban vannak. A változásoknak nap, mint nap részesei vagyunk.
A változások folyamatában szinte minden embert érint a nyugdíjak alakulásának, biztonságának kérdése.
Pénzügyi életutunk a tanulás éveinek befejezése után átlagban egy emelkedő tendenciát jelent. A megérdemelt pihenés (nyugdíjas öregkor) elérésekor azt várnánk, hogy életszínvonalunk az addig megszokott szinten maradjon, vagy a saját rezsi csökkenésével arányos mértékben megélhetővé váljon.
Az 1950-ben megalkotott "elosztó-kirovó" rendszer alapján megalkotott nyugdíjtörvény ezt többé-kevésbé biztosította is.

A rendszerváltozással egyidőben 1997-ben született, 1998-ban életbelépett nyugdíjtörvény azonban változásokat hozott.
A nyugdíjak kiszámításának alapját a "Magyar Közlöny" 1997. július 25.-én 68. számában megjelent 1997. évi LXXXI. Törvény szabályozza.
A Törvény az Országgyűlés az Alkotmányban foglalt elveknek megfelelően célul tűzi ki, hogy a biztosítottak és hozzátartozóik részére Hárompilléresnyújtandó társadalombiztosítási nyugellátásokat - figyelemmel a magánnyugdíjrendszerre is - egységes elvek alapján szabályozza.


A rendszer az öregségi nyugdíjakat három pillér alapján oldja meg. A munkáltató és a munkavállaló által befizetett (első két pillér alapján) nyugdíj-járadék 33.5%.
A harmadik pillér az "öngondoskodás".

Mivel a magánnyugdíj alapjai a jelenlegi pénzügyi válság miatt folyamatosan repednek, olyan öngondoskodási formát célszerű vállalni, mely (az állami nyugdíjtól függetlenül) megbízható, tőkegarantált, megfelelő hosszú távú hozammal rendelkezik.
Amennyiben nem foglakozunk a jövővel, nem képezünk tartalékot, úgy évek múlva, a pihenés időszakában kell szembesülnünk a pénzügyi problémákkal.
A nyugdíjjáradék radikális csökkenésének oka a KSH által prognosztizált demográfiai hullám, mely szerint 2013 után 1.8 millió aktív keresővel szemben kb. 3.900.000 nyugdíjas lesz. Az állam kiszolgáló szerepe erősen gyengül, az öregkori megélhetés biztosítását az öngondoskodás felé irányába tolja el.
Időben szembesülni kell azzal a ténnyel, hogy az állami nyugdíj csekély volta miatt időskori megélhetésünket csak az önmagunk által időben elindított financiális gondoskodás oldja meg.

Gondolkodjon előre, ugye Önnel, nem tehetik meg, hogy ne legyen boldog öregkora?
Az öngondoskodás elemeit figyelmen kívül hagyva, pusztán a nyugdíjrendszer kiszámítási szabályainak változása következtében a 2012. után nyugdíjba menők nyugdíja várhatóan kb. 30-40 %-al csökken.
A személyre szabott pénzügyi megoldásokra megfelelő fórumok és szakértők állnak rendelkezésre.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja