SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mobbing- hogyan tegyük tönkre munkatársainkat?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-08-04
Szinte mindenki belekeveredett már egy-egy munkahelyi konfrontációba, de ki gondolná, hogy léteznek olyanok, akik már sportot űznek ebből a tevékenységből? Pedig léteznek ilyen emberek…
Mobbing- hogyan tegyük tönkre munkatársainkat?

 

Egy alkalmazott általában a főnökével szemben táplálja a legnagyobb félelmeket, hiszen ő az, aki dönt a fizetéséről, az előléptetésről, a szabadságról, és még sorolhatnánk. Igyekszünk mindannyian megfelelni az elvárásoknak, miközben főnökünk talán fizetésünkhöz képest aránytalanul sok feladatot bíz ránk, melynek elvégzése után még egy kiadós leszidást is bezsebelhetünk – függetlenül a munka minőségétől.

Ezen felül persze kaphatunk még plusz munkát, melyet hazavihetünk- de természetesen ezért semmilyen külön juttatásban nem részesülünk. Ugye ismerősen hangzik?

 

Hát ez a mobbing. Bár a jelenség régóta megfigyelhető, talán még nem is hallottuk ezt a kifejezést. Pedig meglepődve vettem észre, hogy például Németországban már külön Internetes segélyközpontok léteznek a mobbing „áldozatai” számára. A központ hasznos tanácsot ad mindenkinek, hogyan kerülhető el a konfliktushelyzet, illetve hogyan dolgozhatjuk fel a magánéletünkre is kiható eseményeket.

 

De ami még érdekesebb: régen csak a főnöktől volt okunk félni –hiszen sok ember, ha vezető pozícióba kerül, visszaél hatalmával, és kihasználja a tőle függésben élő embereket. Ma már a kollégáktól legalább ennyire kell tartanunk, hiszen az esetek negyedénél ők okozzák a problémát. A jelenséget leginkább a multi cégek dolgozóinak körében, illetve olyan munkaköröknél figyelték meg, ahol teljesítményorientált munkát végeznek. Itt a verseny hevében gyakran bántalmazzák a hasonló feladatot végző kollégát. A bántalmazás szerencsére nem fizikai megnyilvánulásként értendő.

 

Miután megnéztem a tipikusan mobbing kategóriába sorolható konfliktushelyzetek leírását, rá kellett jönnöm, hogy ezek egyáltalán nem egyedi esetek!

Tehát néhány konkrét példa:

 

  • A kollégák az ebédszünetben kellemesen elbeszélgetnek, amikor a kiszemelt kolléga odalép, kínos csend lesz. [Itt kezdődik a kirekesztés.]
  • Lenéző pillantások, az íróasztalát a lehető legtávolabbi sarokban helyezik el.
  • Minden helyzetben igyekeznek nevetségessé tenni a kiszemelt kollégát.
  • Értelmetlen, vagy megoldhatatlan feladatok sorát bízzák rá.
  • Folyamatos kritika; a külső megjelenés-, magánélet-, munka- rendszeres lehordása.

 

És ez csak néhány példa a Leymann-féle esettanulmány által megállapított 45 viselkedésmód közül. Mindenesetre, ha valaki hasonló helyzetbe keveredik, annak nincs könnyű dolga, hiszen legtöbbször a munkatársak kollektíven, mindent latba vetve kínozzák a kiszemelt „áldozatot”. Ez nem más, mint a diszkrimináció egy modern formája.

 

Persze Nyugaton már felismerték ezt a tényt, s akadt már néhány munkáltatónak problémája a "mobbing" miatt. Kérdés, hogy hazánkban van-e megoldás a hasonló esetekre.

 

De mégis mivel magyarázhatjuk ezt a jelenséget? Agresszióval? Irigységgel? Az együttérzés képtelenségével, vagy egyszerű rosszindulattal? Talán még azok sem tudják a választ, akik közreműködtek már hasonló esetben…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja