SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem vagyunk egyformák

Artmüller Ágnes [cikkei] - 2010-12-02
Szakértőnek lenni a CsaládiNeten egyrészt nagyon megtisztelő, másrészt óriási felelősség. Akik kérdeznek tőlem, a bizalmukba fogadnak, és én minden erőmmel azon vagyok, hogy ne csak segíteni próbáljak, de különösen vigyázzak arra, hogy ne ártsak.
Nem vagyunk egyformák

Már a korábbi cikkemben is dicsőítettem a közhelyek bölcsességét, de most is kénytelen vagyok még egyet megemlíteni: mindenki magából indul ki. Amikor valaki elmeséli a fájdalmát nekem, óhatatlanul is a saját érzéseim jutnak eszembe, így természetesen a saját tapasztalataimat tudom csak elmondani, a saját megoldásaimat gondolom a legjobbnak, hiszen nálam ezek működtek. Vagy épp a saját rossz döntéseimről tudok mesélni, és óvni az illetőt attól, hogy ő is besétáljon a kérdéses zsákutcába. Persze mindig igyekszem leszögezni, hogy ezek nekem működtek, és nem feltétlenül ez a megoldás minden problémára.

Ugyanakkor évek óta írok az interneten, és pontosan tudom, hogy a szövegek saját életre kelnek, amint kilőttem őket a hálóra. Átmennek egy komoly szűrőn: az olvasón. Bármi, amit én mondani akartam, egy picit más lesz mindenkinek, mert a szöveg nem azt jelenti többé, amit én leírtam, hanem azt, amit ő olvasott. Tekintve, hogy milyen sokfélék vagyunk, igen változatos lehet hát az eredmény is, bármily egyértelműnek is tűnt nekem, amit mondani akartam.

Kényes téma jutott nekem, hiszen arról írok, hogyan dolgozzuk fel a veszteséget, hogyan éljük túl, amit első blikkre nem is lehet túlélni, a gyerekünk elvesztését. De valójában azt hiszem, inkább arról írok, hogy én hogyan éltem túl, és közben szívből remélem, hogy segítenek a tapasztalataim másoknak is. Olykor úgy érzem, sikerül, máskor elbizonytalanodom, hogy ami nekem működött, másnak talán nem használ, ne adj’ Isten még árt is.



Egy ismerősöm hívta fel rá a figyelmemet a napokban, hogy szerinte túlságosan hiszek a saját „módszeremben”, és hiába mondom el sokszor, hogy ezek csak ötletek, nem feltétlenül követendő példák, mégis árthatok vele másoknak, hisz oly sokfélék vagyunk. Az egyik példája az volt, hogy mindenkit óvtam a gyógyszerektől, holott az sokak szerint átmeneti megoldást nyújthat a tragédiák idején. Alaposan végiggondoltam, amiket mondott, de ennél az egy példánál határozottan éreztem, hogy én erről nem tudok mást mondani. Egyszerűen nem lenne hiteles, ha én, aki annyira hiszek a lélek erejében, annyira károsnak tartom a nyugtatókat és altatókat, azt javasoljam bárkinek, hogy ha úgy érzi, szedjen gyógyszert. Nem tudok leírni olyasmit - és nem is akarok - amiben nem hiszek.

Nem vagyunk egyformák, a fájdalmunk, a veszteségünk, a körülményeink is mások. De én próbálok mindig arra koncentrálni, ami közös. Emberek vagyunk, akik nehéz időszakokon mennek/mentek át. Legyen bármennyire másmilyen a másik, én akkor is a kezemet fogom nyújtani felé, mert hiszek abban, hogy ha szeretettel fordulunk egymás felé, tudunk jó megoldásokat találni a nehéz helyzetekre is. Sőt, ha esetleg megoldást nem is, de legalább annyit megtudunk a világról, hogy van benne valaki, aki meghallgatott, figyelt, próbált segíteni. Szerintem már ettől is kicsit jobban érezhetjük magunkat a bőrünkben.

Ez a cikk most meglehetősen személyes hangvételűre sikeredett, de úgy gondoltam, magunk között vagyunk, és Veletek igazán megbeszélhetek bármit, nem igaz? Együtt bármit megvitathatunk, megoldhatunk, és nem is számít igazán, hogy mennyire nem vagyunk egyformák…

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja