SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családon belüli erőszak

Hangya Gábor [cikkei] - 2011-09-23
A családon belüli erőszak fogalma alatt azokat az eseteket értjük, amikor az egyik családtag, házastárs, élettárs vagy ex-partner kísérletet tesz, vagy meg is valósít olyan magatartásokat, amelyekkel a másik fél (családtag, élettárs stb.) fölött hatalmat - testi, anyagi vagy jogi dominanciát - tud gyakorolni.
Családon belüli erőszak

Magyarországon évente átlagosan száz nő és gyermek hal meg családon belül elkövetett erőszak következtében. Ez a szám az elmúlt évekhez képest nemhogy csökkenne, hanem egyre inkább növekszik. Nyilvánvalóvá vált, hogy nincsenek olyan törvények, amelyek hatékonyan megvédhetnék az ilyen helyzetben lévő nőket, gyerekeket, ritka esetben férfiakat. Törvények persze léteznek, de azok alkalmazásával komoly gondok vannak. Tapasztalataim szerint a különböző távoltartások is csak azt eredményezik, hogy még jobban eldurvul a helyzet. Ha egy bántalmazott nő feljelentést tesz a férje ellen a rendőrségen, akkor hónapok, rosszabb esetben évek telnek el, mire elmarasztaló ítélet születik. Ezalatt az idő alatt általában ugyanúgy együtt kell élniük a férjükkel, és nagyon sokszor ilyenkor szokott még jobban eldurvulni a helyzet, mindennapossá válik a tettlegesség és ebből az ördögi körből nagyon nehéz kiszabadulni.

Az ilyen esetek még mindig tabunak számítanak. A szomszédok hallgatnak, mondván "ez nem a mi dolgunk", a nők nem mernek vagy nem tudnak kiszabadulni a kapcsolatból, mert nagy az anyagi vagy érzelmi függés, és az egésznek a gyerekek isszák meg a levét. 

Mit tegyünk ha szomszédunk, ismerősünk, rokonunk családjában mindennapossá vált a családon belüli erőszak?

Én azt javasolnám, hogy minden esetben hívjuk ki a rendőrséget, akármennyire is kényelmetlen. Hetente egy nő meghal ilyen jellegű erőszak következtében, így lehet, hogy éppen egy ilyen esetet tudunk megelőzni, és adott esetben a rendőrség állandó jelenléte egy idő után jobb belátásra bírhatja az erőszak elkövetőjét. Amit semmi féle képpen ne tegyünk: ne tegyünk úgy mintha süketek és vakok lennénk, a családon belüli erőszak NEM MAGÁNÜGY!

Segíthet-e valamilyen módon egy magánnyomozó?

Igen. A szomszédok, ismerősök kikérdezésével információkat, bizonyítékokat gyűjthet, segítheti meggyőzni a tanúkat hogy aktívan részt vegyenek a büntető ügyben, egy-egy bántalmazásnál - ha személyesen a helyszínen van -, szándékosan törekedhet arra, hogy maga is tanúvá váljon, továbbá tanácsokat, instrukciókat adhat a sértett(ek)nek.

Hova fordulhatok, ha családon belüli erőszak áldozatává váltam?

Először is mindenképpen tegyünk feljelentést a rendőrségen, mert kell, hogy legyen hivatalos nyoma az esetnek. 

Magyarországon a legnagyobb, bántalmazott nőket és gyerekeket segítő alapítvány a NANE (Nők a Nőkért együtt az Erőszak ellen Egyesület): 06-80-505-101 (este 6 és 10 között). Javaslom, hogy velük vegyék fel a kapcsolatot!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja