SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Legyen a zeneterápia mindenkié!

Szkotniczky Péter [cikkei] - 2013-01-29
Nem véletlen a cím: ahogy Kodály Zoltán 1964-ben a zene fontosságára hívta fel a figyelmet híressé vált mondatával, úgy én most a zeneterápiát szeretném bemutatni, annak szükségességét és fontosságát hangsúlyozni, hiszen olyan dologról van szó, amely mindegyik korosztálynak hasznára válhat.
Legyen a zeneterápia mindenkié!

Mióta létezünk a földön, zenélünk, vagy csak hallgatjuk és élvezzük a zenét. A zene alapvető elemei, a ritmus, a hang, a dallam, a harmónia és a hangszín mind-mind befolyásolják viselkedésünket, testünk fizikai állapotát és elménk hatékonyságát. Használjuk érzelmeink, lelkivilágunk kifejezésére, megnyugtatja és örömmel tölti fel lelkünket.

Zenével cselekvésre késztethető az ember, éberré tud tenni, vagy épp ellenkezőleg, képes megnyugtatni. A ritmus és a dallam segítségével könnyebben nyílik meg lelkünk.
A zenével való gyógyítás művészete az őskorba nyúlik vissza. Az emberi civilizáció fejlődésével lassan, de biztosan elszakadtunk a természettől, az általa biztosított harmóniától. Azonban szervezetünk még igényli a természetes harmóniát. Az ősi kultúrákban, Egyiptomban, Indiában, Kínában, és az ókori görögöknél egyaránt használták a zenét gyógyításra, a lélek megnyugtatására és felemelésére. Hazánkban majdnem 30 éve van jelen a zeneterápia, ennek ellenére még nagyon kevesen ismerik ezt a módszert.

A zenehallgatás és a zenélés önmagában nem zeneterápia, legyen az bármilyen hasznos és kellemes az ember számára. A zeneterápia olyan pszichoterápiás eljárás, amelynek során a zenét és a zene elemeit (ritmust, dallamot, formát) valamilyen terápiás cél érdekében használjuk. Három fő módszere van: az aktív, a receptív és az integratív zeneterápia, ezeken belül pedig beszélhetünk egyéni és csoportos foglalkozásokról.

A zeneterápia napjainkban már az idős emberek körében is egyre népszerűbb, hiszen mindamellett, hogy szebbé és tartalmasabbá teszi az emberek életét, bizonyítottan hasznos is számukra.


Dr. Vértes László 1984 és 2002 között tartott zeneterápiás foglalkozásokat időseknek. Munkásságának vizsgálata alapján lett bizonyított tény, hogy a zeneterápiának relaxáló, oldó hatása van a pszichoszomatikus betegségek, valamint az időskori depresszió esetén, segíti a memória működését és az aktivitást. Más kutatók megállapították, hogy zene és mozgásterápia segíti a tájékozódási képesség fejlődését.

A receptív zeneterápia során a zenét hallgatjuk, és a zene hallgatása közben átélt érzelmeket és élményeket öntjük szavakba. Idősek körében első alkalommal többnyire ezt a módszert alkalmazzuk, bár ez változtatható a részt vevők nyitottságától, aktivitási hajlandóságától függően. A receptív zeneterápiás foglalkozás segíthet korábbi, nosztalgikus élmények felelevenítésében, esetleges feldolgozásában, e mellett az ismeretterjesztést is szolgálják az ilyen ülések. Ezeken, az általában másfél-két órás tematizált programokon (pl.: A természet hangjai), az adott témához tartozó darabok bemutatása mellett szót ejtünk zenetörténeti érdekességekről is, ami bővíti a résztvevők tudását. Természetesen a hallott zenék egyénre gyakorolt hatásáról is szó esik a foglalkozásokon, hiszen a zenehallgatást követő megbeszélések terápiás hatása felbecsülhetetlen.

Az aktív zeneterápia igen kreatív tevékenység, mely hangszeres tudást nem igényel, hiszen kifejezetten könnyen kezelhető hangszerekkel (egyszerű dobok, triangulum, csengők, egyéb ütős hangszerek, taps stb.) való zenélésről van szó. Kreatív volta miatt segíti az identitás megőrzését, közösségteremtő hatása tagadhatatlan, és az aktív zenélés a fizikai állapotra is nagyon jó hatással van.

Az integratív zeneterápia során az aktív vagy receptív zeneterápia egészül ki valamely más művészeti ágazattal, például különféle ábrázolási technikákkal (festés, rajzolás, agyagozás stb.), szövegírással (mese, vers), tánccal, mozgással.

A zeneterápia alkalmazási területe igen széles skálán mozog, köszönhetően a zene, már fent említett és kísérletileg is igazolt élettani hatásának. Cikkemben csupán egy kis szeletét volt lehetőségem hangsúlyozni. Amennyiben felkeltettem érdeklődésüket, vagy bármilyen kérdésük lenne, örömmel állok rendelkezésükre, hívjanak bizalommal a 06 20 334-4552-es telefonszámon.

fotó: http://piqs.de

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja