SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A harmonikus párkapcsolat titkai

Petróczi Katalin [cikkei] - 2021-01-14
Vajon min múlik, mitől függ, hogy házaspárok 10-20-30-60 évig is együtt élnek békében, szeretetben, harmonikus párkapcsolatban? És valóban, a párok, házaspárok nagy többsége sajnos nem éli meg a 10 évet. Vajon mi adja a különbséget ezek között a párok között?
A harmonikus párkapcsolat titkai

John Gottman, amerikai párkapcsolati terapeuta sok ezer páron végzett kutatásának eredménye azt derítette ki, hogy 6 szokás van, amire odafigyelnek azok a párok, akik aztán hosszútávon boldog kapcsolatban élnek. A videóban elmondom ezt a 6 szokást.

 

Mi a harmonikus párkapcsolat titka?

  • Azonos érdeklődési körök?
  • Hasonló temperamentum?
  • Egyetértés a fontos dolgokban?
  • Azonos értékrend?

Az azonos értékrend nagyon fontos. De azt gondolom, hogy az egyéniségben, a személyiségben és érdeklődési körök terén lévő hasonlóság egyáltalán nem feltétele egy kiegyensúlyozott párkapcsolatnak. Legtöbbször erre tippelnek, mint fontos tényezők, akik között szóba kerül ez a kérdés. 

 

A tartós harmonikus párkapcsolat titka inkább:

 

1) A sok-sok élethelyzet és kihívás közös megoldása

Állandóan változik az életünk, az élethelyzetünk. Sok kihívást tartogat a karrierutunk, a gyerekek növekedése, a szüleink öregedése. Ezeken felül is sok kihívás adódik a mindennapi életben. Ha ilyenkor fontosabbnak tekintjük a közös érdeket, a helyzet megoldását, mint azt, hogy egy-egy vitában ki "nyer", nagy esélyünk van, hogy békésen kezeljük az adott helyzetet. Amikor egy ilyen nehézségen sikerül közös erővel túljutnunk, az minden esetben megerősíti a kapcsolatunkat.

 

2) A humorérzék

Szoktam mondani, hogy a humor a legeredményesebb és szórakoztatóbb útja egy konfliktus kezelésének. Persze nem arról beszélek, hogy elviccelünk valami komoly helyzetet, akár a másikat megbántva. Hanem arról, amikor elsősorban saját magunknak tudunk kicsit vicces tükröt tartani. Amikor tudunk fontos és kevésbé fontos dolgok között különbséget tenni. Amikor elég stabil az önértékelésünk ahhoz, hogy merjük akár a társunkat megmosolyogni. Ehhez kapcsolódik a két következő fontos tényező.

 

3) Saját egyéni stabilitásunk

Amikor zavar bennünket valami a párunkban, vagy abban, amit, ahogy csinál vagy mond, érdemes azt boncolgatni kissé, hogy vajon miért zavar az bennünket. Ha sokszor megsértődünk, akkor jellemzően nem a párunkkal van a baj, hanem a saját önértékelésünkkel. Hiszen ha tisztában vagyunk a saját értékeinkkel, akkor nem zökkent ki bennünket egy-egy bántó megjegyzés se.

 

4) Őszinteség

Nagyon fontos, hogy ne kelljen játszmákba bonyolódnunk. Nagyon félrevihet egy kapcsolatot és sok-sok félreértéshez vezet, ha játszmázunk. Nem csupán a másikat vezetjük félre, de saját magunk is nagyon sokat kell, hogy nyeljünk, ha nem mondhatunk ki dolgokat úgy, ahogy azt gondoljuk. Ehhez nyilván megfelelő kommunikáció szükséges, de a legnagyobb szabadságot egy kapcsolatban éppen az adja, ha nem kell egymás előtt titkolóznunk, nyelnünk, hanem bármikor bármiről megoszthatjuk a gondolatainkat másokkal.

 

5) Megfelelő mennyiségű és minőségű kommunikáció

A nem megfelelő kommunikációra vezethető vissza a válások 80%-a. Ahogy az előző pontban is említettem óriási tehertől szabadulhatunk meg, ha megteremtjük a körülményeit és a lehetőségét annak, hogy bármiről tudjunk beszélni. Ha mindig a jobbítás szándékával ülünk le beszélgetni a kényelmetlen dolgokról is, nem azért, mert a saját igazunkat akarjuk védeni. Ez persze megint összefügg az önismerettel, önbecsüléssel. Hiszen aki hisz saját magában, annak nem kell ezt kifelé mindig igazolni és külső visszajelzésektől függővé tenni a jóllétét.
 

A fentiekből kiderül, hogy a lényeg a jó házasság egy olyan erős szövetség, ahol mindenkinek megvannak a maga erősségei és gyengébb oldala, amit tiszteletben tart mindkét fél. Inkább kiegészítik egymást, minthogy azon igyekeznének, hogy ugyanolyanok legyenek, vagy egymást próbálják megváltoztatni. 

Kiemelt kép: Woman photo created by freepik - www.freepik.com

Petróczi Katalin


Petróczi Katalin
Életvezetési és párkapcsolati coach, házassági tanácsadó, mediátor

Elérhetőségeim:
Email: boldogan@petroczikatalin.hu
Telefon: 20 9394524
Facebook: Petróczi Katalin - A boldog, tartós párkapcsolat tanulható
Honlap: petroczikatalin.hu/
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja