SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Indul a Szenior Akadémia ötödik szemesztere

Családinet [cikkei] - 2021-09-27
Már lehet regisztrálni az október 4-től kezdődő Szenior Akadémia ingyenesen látogatható, online programsorozatának újabb, őszi szemeszterére. A Semmelweis Egyetem - alapításának 250 éves jubileumára emlékezve - 2019-ben indította el a lakosságnak, főként az idősebb korosztálynak és hozzátartozóinak szóló ingyenes sorozatát. A mostani, immár ötödik szemeszter 10 online előadásában olyan témákkal találkozhatnak az érdeklődők, mint a jövő radiológiája, a konduktív nevelés alapelvei és gyakorlatai, a poszt-COVID tünetegyüttes gyermek- és felnőtt korban, a vese és a hasnyálmirigy fontossága, de szó lesz a betegközpontú gyógyszeradagolási formákról, a szívtranszplantációról, valamint a mesterséges intelligencia szerepéről is az egészségügyben.
Indul a Szenior Akadémia ötödik szemesztere

Felvállalva az oktatás, a betegellátás és kutatás mellett a tudományos ismeretterjesztés feladatát is, a szervezők 2021 őszen ismét várják az érdeklődőket a prevenciós célú szabadelőadás-sorozatra, mely témáit úgy állították össze, hogy az orvosi kutatások, új technológiák mellett helyet kapnak a népbetegségek is – emelte ki a dr. Nagy Zoltán professor emeritus, a kurzus szakmai vezetője. Mint elmondta, az érdeklődők az online programsorozat keretében az egyetem vezető professzorainak tolmácsolásában nyerhetnek bepillantást az orvostudomány legújabb eredményeibe, és kaphatnak hasznos ismereteket a leggyakoribb betegségekről, azok megelőzésétől a felismerésen át a terápiáig. A mostani szemeszter újdonsága, hogy ezúttal a Gyógyszerésztudományi Kar és a Pető András Kar is bemutatkozik az előadók között.

Az őszi szemeszter nyitó alkalmát dr. Maurovich-Horvat Pál, az Orvosi Képalkotó Klinika igazgatója  tartja „Mesterséges intelligencia és a jövő radiológiája” címmel. A sorozat ezt követő előadásain szó lesz egyebek mellett a konduktív nevelés alapelveiről és gyakorlatairól, a poszt-COVID tünetegyüttesről gyermek- és felnőtt korban, a veséről, a hasnyálmirigy fontosságáról, továbbá a betegközpontú gyógyszeradagolási formákról, a szívtranszplantációról, valamint a mesterséges intelligencia szerepéről az egészségügyben.

A Szenior Akadémia rendszeres látogatói az elmúlt években emléklapot is kaptak, amelyet idén ismét kiosztanak elektronikus formában. A résztvevők visszajelzései alapján nagy szükség van a programsorozatra, ezt jól mutatja, hogy az eredetileg egy félévesre tervezett előadás ötödik szemesztere kezdődik október 4-én – mutatott rá dr. Nagy Zoltán. A jövőbeli tervekről szólva elmondta, egy nagyobb, tematikus blokkokra bontott tanfolyamszerű folytatásban is gondolkodnak, ahol részletesebben járnának körül egy-egy fontos témakört.

Az előadássorozat ingyenes, de a férőhelyek korlátozott száma miatt regisztrációhoz kötött. Regisztrálni csak egyszer kell a Szenior Akadémia honlapján, a sorozat megkezdése előtt és az első 1000 regisztráló tud részt venni az előadásokon, tekintettel a Zoom létszámkorlátjára. A szervezők azt kérik, csak az regisztráljon, aki valóban részt is vesz az előadásokon. A program október 4 és december 13 között heti rendszerességgel látható és hallható, hétfőnként 18 órától, kivéve a november 1.-i munkaszüneti napot. A koronavírus járvány miatt továbbra is az online térben tartják meg az előadásokat a Zoom-program segítségével.

Bódi Bernadett
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja