SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A génekbe ivódik a gyermekkori bántalmazás emléke

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-06
A Harvard Egyetem kutatói úgy találták: azok a férfiak, akik gyermekkorukban bántalmazás áldozatai voltak, a trauma nyomait később is a spermiumukban hordozzák - írja az Independent.
A génekbe ivódik a gyermekkori bántalmazás emléke

Könnyen lehet, hogy a bántalmazás nem „csupán” lelki nyomokat hagy az áldozatban, hanem szó szerint a génjeibe ivódik – állítják harvardi tudósok, miután egy viszonylag kisszámú mintát megvizsgálva úgy találták: azok a férfiak, akik gyermekkorukban ilyesfajta traumát szenvedtek el, mindennek nyomait örökre a spermiumukban hordozzák.

A vizsgálatba 34 férfit vontak be, akik közül 22-en éltek át gyermekként valamilyen bántalmazást. A metilációnak nevezett kémiai folyamatot vizsgálták a spermiumminták DNS-ében, és eközben jelentős eltéréseket tapasztaltak a korábbi áldozatok és a többiek között. Ez az eredmény arra enged következtetni, hogy a trauma nem csupán az elszenvedőnek okoz hosszan tartó pszichológiai károkat, hanem szó szerint tovább is öröklődik a következő generációra.

„Azt eddig is tudtuk, hogy azok, akik fiatalon bántalmazás áldozatai voltak, gyakran vannak negatív hatással a családjukra, hiszen az elszenvedett trauma okvetlenül befolyásolja a későbbi viselkedésüket is. Gyakran válnak depresszióssá, szenvednek poszt-traumás stressz szindrómától vagy egyéb mentális problémáktól, amely értelemszerűen kihat a gyermekeikre és arra, hogy milyen szülő válik belőlük. Mi most egy újabb lehetséges következményt találtunk” – fogalmazott az Independentnek az egyik harvardi kutató, Dr. Andrea Roberts.

A metiláció a DNS kémiai módosulását jelenti, amelyek során a gén bizonyos tulajdonságai elhalványulnak, mások előtérbe kerülhetnek. Noha a téma kutatása egyelőre még gyerekcipőben jár, a tudósok azt feltételezik, hogy a folyamatot befolyásolhatják az életben szerzett tapasztalatok és az embert körülvevő környezet is. Sokan szeretnek úgy fogalmazni, hogy a metiláció során „molekuláris hegek” égnek bele a génekbe, Dr. Robertd óvatosabban fogalmaz: szerinte ez a folyamat még mindig nagyrészt homályos előttünk. Egérkísérletek ugyanakkor arra engednek következtetni, hogy a metiláció eredményeképpen akár egészségügyi problémák is átörökíthetőek az utódokra.

Mivel a téma kutatása még csak most kezdődött, és a minta is kicsi volt, bármiféle biztos eredmény elérése érdekében még további vizsgálatok szükségesek. A petesejthez való jutás nehézsége miatt nőkön egyelőre nem tervezik elvégezni a megfigyelést.

Kép: Free-Photos / Pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja