SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A génekbe ivódik a gyermekkori bántalmazás emléke

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-06
A Harvard Egyetem kutatói úgy találták: azok a férfiak, akik gyermekkorukban bántalmazás áldozatai voltak, a trauma nyomait később is a spermiumukban hordozzák - írja az Independent.
A génekbe ivódik a gyermekkori bántalmazás emléke

Könnyen lehet, hogy a bántalmazás nem „csupán” lelki nyomokat hagy az áldozatban, hanem szó szerint a génjeibe ivódik – állítják harvardi tudósok, miután egy viszonylag kisszámú mintát megvizsgálva úgy találták: azok a férfiak, akik gyermekkorukban ilyesfajta traumát szenvedtek el, mindennek nyomait örökre a spermiumukban hordozzák.

A vizsgálatba 34 férfit vontak be, akik közül 22-en éltek át gyermekként valamilyen bántalmazást. A metilációnak nevezett kémiai folyamatot vizsgálták a spermiumminták DNS-ében, és eközben jelentős eltéréseket tapasztaltak a korábbi áldozatok és a többiek között. Ez az eredmény arra enged következtetni, hogy a trauma nem csupán az elszenvedőnek okoz hosszan tartó pszichológiai károkat, hanem szó szerint tovább is öröklődik a következő generációra.

„Azt eddig is tudtuk, hogy azok, akik fiatalon bántalmazás áldozatai voltak, gyakran vannak negatív hatással a családjukra, hiszen az elszenvedett trauma okvetlenül befolyásolja a későbbi viselkedésüket is. Gyakran válnak depresszióssá, szenvednek poszt-traumás stressz szindrómától vagy egyéb mentális problémáktól, amely értelemszerűen kihat a gyermekeikre és arra, hogy milyen szülő válik belőlük. Mi most egy újabb lehetséges következményt találtunk” – fogalmazott az Independentnek az egyik harvardi kutató, Dr. Andrea Roberts.

A metiláció a DNS kémiai módosulását jelenti, amelyek során a gén bizonyos tulajdonságai elhalványulnak, mások előtérbe kerülhetnek. Noha a téma kutatása egyelőre még gyerekcipőben jár, a tudósok azt feltételezik, hogy a folyamatot befolyásolhatják az életben szerzett tapasztalatok és az embert körülvevő környezet is. Sokan szeretnek úgy fogalmazni, hogy a metiláció során „molekuláris hegek” égnek bele a génekbe, Dr. Robertd óvatosabban fogalmaz: szerinte ez a folyamat még mindig nagyrészt homályos előttünk. Egérkísérletek ugyanakkor arra engednek következtetni, hogy a metiláció eredményeképpen akár egészségügyi problémák is átörökíthetőek az utódokra.

Mivel a téma kutatása még csak most kezdődött, és a minta is kicsi volt, bármiféle biztos eredmény elérése érdekében még további vizsgálatok szükségesek. A petesejthez való jutás nehézsége miatt nőkön egyelőre nem tervezik elvégezni a megfigyelést.

Kép: Free-Photos / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja