SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A transz-zsírok fogyasztása meddőséget okozhat

Családinet [cikkei] - 2007-02-19
A gyermekvállalás szempontjából az étrend minőségének kulcsfontosságú szerepe lehet. Az egészséges, vitamindús táplálkozás fenntartása mellett azonban nem árt mellőznünk a transz-zsírokat, fogyasztásukkal ugyanis kétszeresére nő a terméketlenség kockázata.
A transz-zsírok fogyasztása meddőséget okozhat

A transz-zsírok mesterségesen előállított, folyékony olajból készült, szilárd zsírok. Korábbi kutatások bizonyítják a szív egészségét károsító hatásukat, s jelen vizsgálat szerint, a női meddőség kialakulásában is fontos szerepet játszanak.

A Harvard School of Public Health kutatóorvosai 18,500 résztvevővel, 8 éven át zajló vizsgálatuk során úgy találták, hogy az ovulációs problémákkal kapcsolatos meddőség miatt kezelt hölgyek nagyobb mennyiségű transz-zsírt fogyasztottak, mint termékeny társaik.

Azon hölgyek, akik az összes kalóriabevitel csak 2 százalékát is az egészséges, többszörösen telítetlen zsírsavak helyett transz-zsírokból fedezték, máris kétszeresére növelték a meddőség kialakulását. A vizsgálat során 438 részvevőnél jelentkezett probléma.
 
Fontos megjegyeznünk, hogy a terméketlenséget jelen esetben kizárólag a transz-zsír fogyasztásának negatív hatása okozta. Az ovulációval összefüggő terméketlenség nem állt kapcsolatban ezen kívül sem az összesen bevitt zsír, vagy koleszterin mennyiségével sem.

Annak ellenére, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóság  (FDA) immár kötelezően előírja a termékekben található transz-zsírok mennyiségének feltüntetését, ajánlott napi mennyiséget nem állapít meg. Egyelőre senki sem tudja biztosan, mi az a pontos mennyiség, amennyit biztonságosan elfogyaszthatunk. Remélhetőleg a közeljövőben végzett kutatások választ adnak majd erre a kérdésre is.


A transz-zsírok jelenlétére figyelmeztet az adott terméken található "hidrogénezett", vagy "részben hidrogénezett" jelző.

A Harvard School of Public Health kutatócsoportja elsőként vizsgálja az egyes tápanyagok, termékenységet befolyásoló hatását. Korábbi eredményeik szerint a vas készítmények szedése segít az ovulációval kapcsolatban álló meddőségi problémák megelőzésében.

Jelen vizsgálat kizárólag a transz-zsírok hatásának megfigyelésére irányult. A kutatók az elemzés során nem vették figyelembe az olyan, szintén meddőségre hajlamosító tényezőket, mint a hosszas koplalás, vagy jelentős túlsúly.

A cikkel kapcsolatban érdeklődjön bővebben az InterMed Szülészeti és
Nőgyógyászati Központban.
web: www.szuleszetikozpont.hu
email: intermed@orvosok.com
tel: 06 20 3526298

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja