SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az öt érzékelési mód játékos fejlesztése - 2. rész - Hallás

Családinet [cikkei] - 2011-08-17
A hallás is segít minket, hogy eligazodjunk a bennünket körülvevő világban. Mivel azonban szelektív a hallásunk, sokféle zajról nem is tudjuk, mit hallunk. Induljatok tehát felfedezőútra a hangok birodalmába. A következő gyakorlatokkal élesíthetitek a hallásotokat.
Az öt érzékelési mód játékos fejlesztése - 2. rész - Hallás

Éjszakai séta, túra. Minél kevesebbet láttok, annál több mindent fogtok meghallani. A természetet éjjel egészen más oldaláról ismerhetitek meg, másfajta benyomásokat fogtok szerezni róla, mint fényes nappal. Különösen izgalmas és hasznos séták ezek, amikor tanárral, madár- és természetvédelmi szakemberek vezetésével indultok útnak. Ijedősebb gyerekek csoportban, nagyobb biztonságban is érzik magukat. A szakavatott vezetők elmondják nektek, melyik hang mely madárhoz, állathoz tartozik, mi kelti az erdőben azt a bizonyos zajt. Már ötéves kortól vállalhatjátok ezt a kalandot.

Alkalom adtán látogassatok meg egy csendes épületet, templomot, könyvtárat és hallgatózzatok bele a „csendbe”. Különösen nagy élmény lesz, ha egy forgalmas vagy járókelőktől hangos utcáról léptek be.

Készítsetek közösen hangjátékot.

Felvehettek különféle magatok készítette „hangeffektusokat”, utánozhattok, mondjuk állathangokat, a lódobogást, autódudát, stb.
 

Készítsetek hangmemoryt. Egyforma pl. filmes dobozokat töltsetek meg párossával, különféle anyagokkal: (Rizzsel, borsóval, kavicsokkal, homokkal, vattával). A dobozok aljára írjátok rá, mi van bennük. Jól rázzátok meg, és figyeljétek meg a zajokat. Ezután keverjétek össze őket és hallgassátok meg, mely párok tartoznak össze.



Miközben a gyermekek a dobozok tartalmát fülelik, koncentrálnak arra is, hogyan nézhet ki a „zajkeltő” anyag. Ez a játék fejleszti a fantáziát és a kombinációs készséget. Négyéves kortól ajánlott.

Amikor otthon bekapcsoljátok a rádiót, ne mindig csak háttérzajként szóljon. Válasszatok ki célzottan bizonyos kultúrák népzenéjét, zenei irányzatokat, stílusokat, figyeljétek meg, milyen hangulatot vált ki belőletek, mozoghattok is rá, ritmust lehet tapsolni, lekopogni, stb. A klasszikus zene hallgatása közben sokszor jobban lehet tanulni. Hallgassatok ének nélküli hangszeres komoly, vagy könnyűzenét, akár behunyt szemmel. Képzeljetek el hozzá képeket, történeteket. Ezeket le lehet aztán rajzolni, és beszélgetni is lehet róla.

Fotó: www.foter.com

Az öt érzékelési mód játékos fejlesztése - 1. rész - Látás
Az öt érzékelési mód játékos fejlesztése - 3. rész - Szaglás
Az öt érzékelési mód játékos fejlesztése - 4. rész - Ízlelés
Az öt érzékelési mód játékos fejlesztése - 5. rész - Tapintás

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja