Drasztikusan növeli a szókincset a meseolvasás
Amerikai felmérések szerint az óvodáskorú gyerekek egynegyedének soha, másik egynegyedének csak elvétve olvasnak mesét a szüleik. Pedig az olyan egyértelmű előnyökön túl, mint a minőségi együtt töltött idő és az esti rutin kialakítása, a meseolvasásnak hosszú távú előnye is van: egy olyan gyermek, aki mindebből kimarad, élete első öt évében 4 662 szót ismer meg, ez a szám már napi egy történettől is 63 570-re, napi öt mesével pedig 1 483 300-ra nő.
A kutatók a számításhoz igen egyszerű módszert használtak. A columbusi városi könyvtárban találomra kiválasztottak 30 leporellót és 30 gyermekeknek szóló képeskönyvet, és megszámolták, hány szó található bennük. Úgy találták, a leporellók átlagosan 140, a képeskönyvek 228 szót tartalmaznak. Abból kiindulva, hogy a három éven aluliaknak inkább lapozgatós könyveket, az ennél idősebbeknek pedig mesekönyveket olvasnak, megállapították, hogy mindez hány szót jelent az első öt évben.
A tanulmány vezető szerzője, Jessica Logan hangsúlyozta, hogy mindez nem a mindennapos kommunikációról szól. A mesekönyvekben hosszabb és ritkább szavak találhatóak, mint amelyeket a szülők a hétköznapok során intéznek a gyerekeikhez. A szavakkal való korai megismerkedés már az iskolakezdésre szinte behozhatatlan előnyhöz juttatja ezeket a gyerekeket, akiknek ezáltal az olvasás és a helyesírás is könnyebben fog menni.
Mi a helyzet itthon?
Az én könyvtáram programban megvalósuló, 1502 fő megkérdezésén alapuló tanulmány szerint ma Magyarországon 30 százalék azoknak a 3-5 éves gyerekeknek az aránya, akiknek az elmúlt egy évben egyetlen könyvet sem olvastak el, és 25 százalék, akik évi legalább egy könyvet olvasnak. Legtöbben a Nyugat-Dunántúlon, legkevesebben Észak-Alföldön mesélnek. A közös meseolvasás óvodáskorban a legáltalánosabb, amikor viszont a gyermek megtanul olvasni, ennek gyakorisága drasztikusan lecsökken.
A legkisebbek körében toronymagasan vezeti a népszerűségi listát Benedek Elek és Bartos Erika. Őket követi Walt Disney, Marék Veronika, a Grimm testvérek, Csukás István, Lázár Ervin, A.A. Milne. Alsó tagozatban a lista szinte változatlan, de már érezhető a kötelező olvasmányok hatása, mert a legkedveltebb szerzők közé bekerül Móra Ferenc és Fekete István is. Felső tagozatban lista élére tör J. K. Rowling, és a kötelező olvasmányok szerzői (Gárdonyi Géza, Csukás István, Jókai Mór, Arany János) mellett a modern tiniregények szerzői, mint Leiner Laura és Jeff Kinney. A középiskolások között még mindig Rowling a favorit, de szeretik Rejtő Jenőt és Stephen Hawkingot is.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: