SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Néhány szülő azt mondja nekem: "Olvasni tanítom a 2 éves gyerekem", mire én: "Nos, hülye vagy!" - mondja egy szakember

Családinet [cikkei] - 2019-07-01
Egyre több szülő hajlik abba az irányba, hogy gyerekét egészen kis korában olvasni, netán még írni is megtanítsa. Így aztán a 2-3 éves gyerekek olyan memóriagyakorlatokkal vannak bombázva a betűk vagy akár a számjegyek elsajátítása érdekében, melyek nem az ők életkori sajátosságaiknak megfelelőek.
Néhány szülő azt mondja nekem: "Olvasni tanítom a 2 éves gyerekem", mire én: "Nos, hülye vagy!" - mondja egy szakember

A szülők úgy gondolják - tévesen -, hogy ezáltal gyerekük okosabb, felkészültebb lesz más gyerekekhez képest, s ezzel teret engednek saját hiúságuk beteljesítésének. A közismert pszichológus és neurológus, Tatjana Csernigovszkaja válasza ezeknek a szülőknek egyszerű és kíméletlen.

„A gyerekek számára nagyon fontos, hogy minden szükséges információt a maga idejében kapjanak meg, ezzel figyelve az életkori sajátosságokra. Ezért a felelőtlenségért egyetlen dolgot okolhatunk: a szülői hiúságot, mellyel mintegy rátelepszenek a gyerekre" – fogalmaz kíméletlenül a szakember.

“Egy 2 éves gyereket hiába kínozunk azzal, hogy olvasni tanítsuk, hiszen az agy ezen területe még fejletlen ebben a korban. Persze ha mégis ragaszkodva ehhez megtanítjuk olvasni, az rengetek áldozattal és erőfeszítéssel jár a gyerek részéről. S akkor a szülő büszkén mondhatja el mindenkinek, hogy az ő gyereke milyen okos, nem gondolva arra, hogy ezzel mennyit árthat neki” – teszi hozzá.

A szakember tanácsokat is ad arra vonatkozóan, hogy ebben a korban melyek az elsődlegesen fejlesztésre váró területek. Egy 2-3 éves gyerek esetében a fő hangsúly a finommotorika fejlesztésén van, azaz a kéz finom mozdulatait kell fejleszteni elsősorban. Ezt megtehetjük azáltal, hogy gyurmát adunk a gyerek kezébe, megtanítjuk az ollóval vágni, apró játékokat, gyöngyöket válogatni.

Ha erre nem figyelünk oda eléggé, nem fejlesztjük kellőképpen a finommotorikát, az később a beszédfejlődésben okozhat gondot. Hihetetlennek tűnhet, de ezek a banális tevékenységek sokkal célzottabban hozzájárulnak a gyerek fejlődéséhez, mint ha ebben a korban olvasni tanítanánk őket.

Forrás: www.filantropikum.com 
Kép: StockSnap / pixabay

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja