SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikor érdemes iskolát váltani?

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-11
Egy iskolaváltás nem könnyű. Mégis vannak olyan helyzetek, amikor meg kell lépni. De mikor jön el az a pont, amikor tényleg nincs más választás?
Mikor érdemes iskolát váltani?

1.Költözés

A költözés egy olyan esemény, amikor nincs kérdés. A lakóhely megváltozásával a gyermeknek is új iskolát kell keresni. Mégis, talán ez az egyik legnehezebb élethelyzet. A gyermeknek nem csupán a régi iskolájától, barátaitól kell megválni, hanem a megszokott otthoni környezetétől is búcsút kell venni. Nem lesz lehetősége az első, feszültségekkel teli napok után hazamenni a megszokott kis szobájába, a korábban biztonságot adó családi fészekbe.

Ugyancsak tovább nehezíti a helyzetet, hogy a költözés nem csak a gyermeknek, hanem a szülőknek is stresszel jár. A felnőtteknek is teljesen új környezetbe kell beilleszkedni, így az egész család nehéz időszakot élhet át. Ha a család együtt költözik, akkor ez még erősítheti is a köteléket, hiszen közösen tehetik le az új életük alapjait. Támogatják egymást.

Ha azonban a költözés például válás vagy családi tragédia miatt történik, akkor már sokkal nehezebb a helyzet. A szülőknek és a gyerekeknek is meg kell birkózniuk a veszteségekkel, és meg kell próbálni megfelelni az új kihívásoknak. Ebben az esetben előfordulhat, hogy érdemes szakember segítségét kérni mind a felnőttek, mind a gyerekek számára, hogy könnyebb legyen az új élethez való alkalmazkodás.
 

2. A szülők nem elégedettek az iskolával

Ha a szülő úgy érzi, hogy a választott iskola nem felel meg az elvárásainak, akkor is dönthet az iskolaváltás mellett. Előfordulhat, hogy a gyermek és a pedagógus között olyan ellenszenv van, amit nem lehet orvosolni. Az is megeshet, hogy a szülő nem elégedett az oktatás színvonalával, a tehetséggondozással vagy a tanórákon kívüli lehetőségekkel.

Ezek mind olyan érvek, amelyek indokolhatják az iskolaváltást.
 

3. A gyermek nem érzi jól magát az adott közösségben

Talán ez az egyik leggyakoribb oka az iskolaváltásnak. Elsősorban a gyermek viselkedésében bekövetkező változások hívják fel a figyelmet rá. Gyakori fejfájás, hasfájás, rossz közérzet, ezek mind olyan tünetek, amik azt jelzik, hogy a gyermeket valami bántja. Ugyancsak szembetűnő változás az is, hogy a gyermek a hétvégén felszabadult, vidám, viszont vasárnap délután, amikor közeleg az iskola, akkor komorrá, kedvetlenné válik.

Több oka is lehet annak, hogy a gyermek miért nem érzi jól magát az adott közösségben.
Például:

Nem tud beilleszkedni, úgy érzi, hogy nem fogadják be

Sajnos nem ritka, hogy a kisiskolások kiszemelnek valakit és piszkálják, csúfolják, néha fizikailag is bántalmazzák. Nehéz megválaszolni azt a kérdést, hogy miért alakul ez így. Előfordul, hogy a közösség annyira zárt, hogy nem találja meg a helyét a gyermek. Az is lehet, hogy a tanároknak vagy éppen az osztályfőnöknek nem erőssége a közösségépítés, emiatt nem tud egy jó osztályközösséget kialakítani. A szeretetteljes, egymásra odafigyelő közeg hiánya pedig oda vezethet, hogy a gyerekek elkezdik piszkálni az érzékenyebb, kevesebb önbizalommal rendelkező gyerekeket.

Ha ilyet tapasztalsz, akkor az iskolaváltás előtt érdemes elbeszélgetni az osztályfőnökkel, és beavatni őt a valós helyzetbe. Meg is lehet kérni, hogy figyeljen jobban oda a közösségre, mert problémákat tapasztalsz. Ha azonban a próbálkozások ellenére sem történik változás, akkor nincs mit tenni, muszáj iskolát, közösséget váltani.

Nem tud beilleszkedni, mert mások a képességei

Nem ritka eset az sem, hogy egy-egy gyermek tanulmányaival, tudásával magasan kiemelkedik a társai közül, akik ezért nem fogadják be, vagy kiközösítik. A stréber szóval megbélyegzett gyerekek helyzete nem könnyű. Ha úgy érzed, hogy a gyermeked hasonló cipőben jár, akkor próbáld meg egy kicsit terelgetni a közösségi élet felé. Lehet, hogy ha aktívabb lesz a közös programokon, játékokon, akkor a társai elfogadják, mert látják, hogy nem csak a tanulás érdekli.

Nagyon nehéz helyzetben vannak azok a gyerekek is, akik szociális képességeikben különböznek. Ha túl érzékeny, könnyen megsértődik, mindent magára vesz a gyermek, akkor az is előfordulhat, hogy a tanár egy-egy rossz napján elejtett mondatot a személye elleni támadásnak vesz. Ha mindehhez még gyenge önbizalom is társul, akkor könnyen sérülhet a gyermek.

Első körben érdemes elbeszélgetni a tanárokkal, osztályfőnökkel. Szülőként meg van a lehetőséged arra, hogy elmond a problémáidat, meglátásaidat és meghallgasd a tanárok álláspontját. Megkérheted a pedagógust arra, hogy figyeljen egy kicsit jobban oda az érzékenyebb gyermekedre, vagy segítsen neki fejlődni a közösségi szerepvállalásban.

Ha azonban mindezek ellenére sem sikerül változást elérni, akkor mindenképpen érdemes az iskolaváltás mellett dönteni.

Kép forrása: Jess Bailey Designs fotója a Pexels oldaláról

Olvasd el kapcsolódó cikkünket is a témában!

Iskolaváltással kapcsolatos lelki problémák és megoldásaik

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja