SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így nevelj olvasó gyermeket!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-12
A mai modern világban már nem olvas senki könyveket. Vagy mégis? Ha neked fontos, hogy a gyermeked valódi könyveket is lapozgasson, akkor itt van néhány ötlet, hogy mit adj a kezébe.
Így nevelj olvasó gyermeket!

Lehet, hogy nem is gondolsz rá, de már azelőtt sokat tehetsz azért, hogy gyermek szeressen olvasni, mielőtt ő maga is meg tudja fogni a könyvet. A magzati időszak során ugyanis a babák hallják a környezeti hangokat, így az anyuka, apuka hangját is. Ebben a korszakban nyugodtan énekelj, dúdolj vagy mondókázz a babádnak. Segíti a kötődést, jó érzéssel tölt el, ha egy kis mocorgással jelzi, hogy tetszik neki.

Milyen könyveket válassz, miután megszületett a baba?
 

0-2 éves kor között ajánlott könyvtípusok

Ebben a korban még csak ismerkedik a baba a külvilággal, itt kezdődik az alapozás. Az első hónapokban még nem tud ülni, nem igazán tud fogni, ezért ebben az időszakban a legjobb megoldás a mondókázás és az éneklés. Ne félj attól, ha esetleg hamis az éneked, a babád szeretni fogja bárhogy is dalolsz majd neki. Ismertesd meg vele a kedvenc mondókáidat, dalaidat és zsebeld be az elismerő kis mosolyokat, kacajokat.

Később, mikor már öledbe tudod venni, akkor jöhetnek az ölbeli játékok. Ölbeli játékok alatt olyanokat kell érteni, mint a lovagoltatás, a hintáztatás, az altatás, később a sétáltatás, illetve a kéz-kar-lábjáték.

Amikor a baba már egyre ügyesebben megfog tárgyakat, akkor jöhetnek az első kis könyvek. A legbiztonságosabbak a babák számára készült textilkönyvek, kontrasztos könyvek vagy fürdőkönyvek. Ezeket nyugodtan meg lehet rágni, lehet húzni, vonni, gyűrögetni. Némelyik könyvnek minden lapja különböző anyagokból készült, de olyan is van, amelyik sípol, zörög vagy hangot ad. Ezek mind segítenek fenntartani a babád kíváncsiságát a könyvek iránt, és bővítik az ismereteit.

1 éves kor fölött már megismertetheted a leporellós könyvekkel. Ebben a korban már képes végighallgatni egy-egy rövid történetet. Szépen lassan kialakulnak a kedvencek, amiket egy nap akár tízszer is kérni fog a babád. Légy türelmes és meséld neki addig, amíg kéri.
 

2-3 éves kor között ajánlott könyvtípusok

Ebben a korban már egyre jobban élvezik a meséket, történeteket és magukat a könyveket is. Nagy kedvencek lehetnek az énmesék, illetve az olyan rövid történetek, melyekben hozzá hasonló kisgyerekek vannak, mert azonosulni tud a történettel. Magára ismer, vagy esetleg ötleteket nyer a játékhoz. A kisállatokkal kapcsolatos történeteket is nagyon szeretik.

Bár a felnőttek nem mindig rajonganak érte, de a gyerekek kedvelik a láncmeséket. A leporelló könyvek nagyon hasznosak, mert a gyermekek könnyen lapozhatják anélkül, hogy attól kellene félni, hogy kitépnek egy-egy lapot. A szép, színes illusztrációk még inkább felkeltik a figyelmüket.

Ennek az időszaknak a második felében már megismertetheted a gyermekedet az ismeretterjesztő könyvekkel. Persze először csak olyannal, ami életkorának megfelel.
 

3-6 éves kor között ajánlott könyvtípusok

Ebben a korban már csökken az illusztrációk jelentősége, helyét szépen lassan átveszi maga a történet és a szereplők. A korszak elején még a kiszámolók, mondókák és találós kérdések lehetnek népszerűek, később azonban a novellák, állatmesék, meseregények, rövidebb történetekből összefűzött kis könyvek is érdekelhetik.

5 éves kor körül érdemes megismertetni a gyermekekkel a népmeséket, tündérmeséket és a hasonló történeteket.
 

6-10 éves kor között ajánlott könyvtípusok

Továbbra is népszerűek maradnak a népmesék, a tündérmesék és a meseregények. Szépen lassan kialakul a gyermek érdeklődési köre, már meg tudja mondani, hogy milyen típusú történeteket kedvel, és melyek azok, amiket nem szívesen hallgat.

Az iskolakezdés egy izgalmas korszak minden gyermek életében. Itt kezdődik az az időszak, amikor először tud önállóan elolvasni egy történetet. Ez nagy büszkeséggel tölti el őket. Érdemes eleinte nagy betűs, rövid történeteket választani, hogy a sikerélmény meglegyen. Ez fogja ösztönözni az újabb és újabb történetek elolvasására.

Kisiskolás korban a képregények is nagyon népszerűek lehetnek, főleg olyan gyerekeknél, akik nem szeretnek hosszabb mondatokat olvasni. Velük egy-egy szuperhős kalandjain keresztül szerettetheted meg az olvasást.

8-10 éves kor körül már kaphatnak olyan könyveket a kezükbe, amelyek valós történetekről, emberekről, állatokról szólnak. Nagyon hasznosak azok a könyvek is, amelyek az ő élethelyzetüknek megfelelő szituációkat dolgoznak fel. Ma már több olyan történetet is találhatsz, ahol a főszereplő kisiskolás, és ugyanazokkal a nehézségekkel találja szembe magát, mint a gyermeked. Izgul a dolgozatok előtt, csúfolják, nem sikerül egy-egy feladat tornaórán, kisállatot szeretne otthonra és még számos olyan esemény lehet, amiről jó ha olvas a gyermek.

A korszak végére már az egyszerűbb regények, krimik, rejtélyes történetek, ismeretterjesztő kiadványok is népszerűek lehetnek.
 

10 éves kor felett ajánlott könyvtípusok

Ha az előző években rendszeresen olvasott vagy olvastál neki, akkor erre az időszakra már határozott elképzelése van azokról a könyvekről, amiket el szeretne olvasni. Kialakult az érdeklődési köre és tudja, hogy milyen történetek hozzák lázba.

Ezeken felül érdemes a kezükbe adni olyan könyveket is, amelyek életkoruknak megfelelően tanító szándékúak. Hasznosak lehetnek az ifjúsági regények, illetve az olyan könyvek, amik a koruknak megfelelő problémákat dolgozzák fel. Sokat segíthetnek az iskolaváltás, a barátkozás, a kirekesztés, a beilleszkedés vagy az első szerelemmel kapcsolatos témájú kiadványok.

Kép forrása: olia danilevich fotója a Pexels oldaláról

Olvasd el ezt a cikkünket is a témában! 

Így szerettesd meg a könyveket a gyermekeddel!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja