SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók az Internet gyermekeket érintő veszélyeiről

Családinet [cikkei] - 2009-03-25
Az elektronikus alkalmazások gyors fejlődése okán megfigyelhető, hogy általánosságban szakadéknyi különbség van a gyermek- és fiatalkorú, valamint szülője számítógépkezelői, Internet-alkalmazási tudásában.
Fontos tudnivalók az Internet gyermekeket érintő veszélyeiről

Az internetes kommunikáció egyik különlegessége abban keresendő, hogy gyors és direkt információközvetítést tesz lehetővé a társadalom széles rétegei felé, úgy, hogy közben a fogyasztók, valamint az információt közvetítők találkozása nem követhető nyomon, nem látványos.

Megfigyelhető az is, hogy az elektronikus alkalmazások gyors fejlődése okán általánosságban szakadéknyi különbség van a gyermek- és fiatalkorú, valamint szülője számítógépkezelői, Internet-alkalmazási tudásában. Ez fokozottan nehézzé teszi a gyermek e zártközegű kommunikációjának figyelemmel kísérését.

Jó, ha tudjuk...

Az Interneten közvetített információk hatása erősebb lehet azáltal is, hogy befogadásuk a használó aktív közreműködését kívánja. Így a gyermek sem csak puszta szemlélő és befogadó, hanem aktív részese a kommunikációnak. Maga választhatja ki - az esetenként káros hatású - weboldalakat, regisztrálhatja magát, válaszolhat - akár ismeretlenül is - levelekre. A figyelem orientációja tehát egy hatásában erősebb és egyben egy kevésbé kontrollálható, zárt közegben zajlik.

Éppen ezért a gyermekek- és fiatalkorúak védelme az Internet káros tartalmaival szemben egyre fontosabb és égetően aktuális kérdés.

Jó, ha tudjuk...


...hogy mit tehetünk a gyermeket ért internetes hatásokkal szemben?

Fontos annak tudatosítása, hogy az Internet-használat veszélyeit önmagában sem a hatósági működés, sem az alkalmazható szűrőprogramok és egyéb technikai megoldások sem képesek teljes egészében kiküszöbölni. Ezek csak segíthetik, hogy egységesen társadalmilag lépjünk fel az Internet nem kívánatos hatásaival szemben. Mégis a gyermekek legmegfelelőbb védelmét a környezet odafigyelése szolgálhatja.

Éppen ezért leginkább az Internetet használó gyermek szüleinek, pedagógusainak kell odafigyeléssel lennie a gyermekkel szemben, s érzékenyen reagálniuk azokra a viselkedésben bekövetkező változásokra, amelyek egyértelműen a megfelelő kontroll nélkül befogadott információk hatásaiból adódnak.

Ennek érdekében az Internetet használó gyermek szüleinek meg kell ismerkedniük az Internet használatával és tartalmával, hiszen ekkor válhatnak képessé arra, hogy gyermekükkel megbeszéljék a felmerülő kérdéseket és problémákat, illetőleg így lesznek képesek megelőzni a bajt.

Jó, ha tudjuk...



Az Interneten szerezhető információ a gyermekekre egyrészt bizonyos tartalmánál fogva jelenthet veszélyt. A tisztességes weboldalak mellett ugyanis könnyen találkozhatunk az Interneten olyan oldalakkal, amelyek megtévesztő, hamis információkat, vagy a gyermekek egészséges erkölcsi- és szellemi fejlődésére káros tartalmakat, így pornográf és erőszakos tartalmú információkat közölnek. Éppen ezért fontos, hogy a szülő irányítsa a gyermek internetes tartalmakkal kapcsolatos érdeklődését, legyen a segítségére felfedezni azokat a honlapokat, amelyek a gyermekek számára érdekesek, hasznosak és egyben szórakoztatóak. E pozitív tartalmak elérhetővé tétele az, amely a későbbiekben leginkább jótékonyan befolyásolhatja a gyermekek internetezési szokásait. Lényeges az is, hogy segítsék tudatosítani a gyermekekben, hogy a zavaró, nem tetsző oldalakat egyszerűen csak hagyják el, hiszen az internetezés szabadsága éppen arra jó, hogy azt tekintsük meg, ami a számunkra hasznos és helyes.

Jó, ha tudjuk...


A káros tartalmak elleni védekezésben szoftveres megoldások is alkalmazhatóak, amelyek szoftvercsomagok részeként vagy önálló programként elérhetőek. Ezek segítségével, akár káros tartalmú oldalakra jellemző kulcsszavak alkalmazásával, vagy egyes weboldalak címei alapján letilthatjuk a káros oldalak látogatásának lehetőségét. Felügyeletet gyakorolhatunk úgy is, hogy megtekintjük a gyermek által látogatott oldalakról tájékoztató naplóinformációkat, amelyek segíthetik felismerni a gyermek által látogatott oldalakból adódó problémákat.

Jó, ha tudjuk...


Ha a gyermek chatszobákban - azaz csevegőszobákban - beszélget vagy ismerkedik, fontos annak tudatosítása, hogy az ilyen beszélgetés alkalmas lehet arra, hogy valaki olyat állítson magáról, ami nem is igaz. Veszélyt jelenthet továbbá, hogy idegenek kihasználva a gyermek naivitását, bizalmas információkat szerezzenek meg akár az egész családról is. Előfordulhat az is, hogy ilyen chatszobákban sértő, bántó gondolatok jelennek meg, vagy a beszélgetés olyan stílusban zajlik, amelynek alkalmazása a társadalmi értelemben nem kívánatos. Éppen ezért ilyen esetekben a legjobb elhagyni a chatszobát, vagy éppen jelenteni kell az ilyen jelenséget a moderátornak, aki a sértő beszélgetést folytatót kizárhatja, letilthatja. A moderátor az internetes csevegés felügyelője, „őre”, akihez bátran fordulhatunk, és bízhatunk abban, hogy a szükséges esetben megteszi a zavaró személy kizárására irányuló lépéseket.

Jó, ha tudjuk...


Veszélyt jelenthetnek a gyermekekre a nem kívánt, káros tartalmú emailek is.

Fontos, hogy a gyermek számítógépén is használjunk vírusirtó és spamszűrő megoldásokat. Lényeges tudatosítani a gyermekben azt is, hogy zavaró tartalmú honlapokon és ismeretlen személyeknek nem szabad az email címünket megadni.

A fentiek segítségével, főképpen pedig a szülői odafigyeléssel, törődéssel tehát segíthetünk gyermekeinknek abban, hogy az Internet a számukra hasznos, a tudásukat bővítő információs bázist jelentsen, s jó eséllyel kivédhetjük azt, hogy a káros tartalmak negatívan befolyásolják erkölcsi- , érzelmi fejlődésüket.

forrás: nfh.hu

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja