SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kisgyermekes karácsony: így lesz biztonságos!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-12-18
A karácsonyi időszakban talán még több baleset történik a kisgyermekes családokban. Összeszedtünk néhány dolgot, amire ha odafigyelsz, akkor jó eséllyel megelőzheted a bajt!
Kisgyermekes karácsony: így lesz biztonságos!

1.Karácsonyfával kapcsolatos teendők

Egy kisgyermekes családban óriási izgalmat tud okozni a karácsonyfa. Gyönyörű, csillog, villog és tele van finomsággal, aminek nehéz ellenállni. Különösen egy totyogónak, aki amúgy is éppen készül felfedezni a világot, nem is sejtve a rá háruló veszélyekre.

Mit tehetsz szülőként:

  • kösd ki a karácsonyfát (talán ez legyen a legfontosabb)
  • ha teheted, ne használj törékeny díszeket
  • ha mégis szeretnél, akkor tedd olyan magasra, ahol a gyermek már nem éri el
  • a szaloncukrot nyugodtan megvizsgálhatja, ezért az tedd az ág végére, hogy könnyű legyen neki levennie
  • ne engedd, hogy felálljon asztalra vagy székre a fa közelében
  • ha egészen kicsi baba van a családban, akkor próbáld meg elkeríteni, elzárni, hogy véletlenül se tudjon kárt tenni magában
  • figyelj, hogy véletlenül se kóstolja meg a tűleveleket

A legjobb, ha nem engeded kettesben lenni a babát a karácsonyfával. A kicsik nagyon leleményesek tudnak lenni, ha meg akarnak valamit szerezni. Ne kísérletezz, jobb, ha mindig vele vagy, amikor a feldíszített fa közelében van.

2. Az égési sérülések aránya is magasabb karácsonykor

A karácsonyi sürgés-forgás bizony sok figyelmet igényel. Egyszerre többféle étel készül, megy a sütő, a tűzhelyen forr a leves. Az anyukának rengeteg dolgot kell kézben tartani, ezért sajnos előfordul, hogy a gyermekekre kevesebb figyelem jut.

Mit tehetsz szülőként:

  • soha ne hagyd felügyelet nélkül a gyermeket
  • ha tudod, akkor zárd be a konyhaajtót
  • ha nincs ajtó a konyhán, akkor babakarámmal vagy más eszközzel próbáld meg leválasztani a helyet, hogy észrevétlenül ne tudjon a baba bemenni a konyhába
  • próbálj meg bonyolultabb, nagyobb odafigyelést igénylő ételeket akkor elkészíteni, amikor a baba alszik
  • kérj segítséget, és olyankor főzz, amikor van, aki figyel a gyermekre

3. Karácsonyi menü, vendégség

A karácsonyi időszak nem igazán a diétáról szól. Ilyenkor mindenki igyekszik kitenni magáért, különlegesebbnél különlegesebb fogások kerülnek az asztalra. Az is előfordul, hogy olyan ételt tesznek elétek, amit korábban még soha nem kóstoltatok.

Mit tehetsz szülőként:

  • figyeld meg, hogy a gyermeked tányérjára milyen étel kerül, különösen akkor, ha valamire allergiás
  • vendégségben soha ne hagyd, hogy olyan ételt adjanak neki, amit még korábban nem kóstolt
  • tartsd szemmel, hogy mennyit eszik, nehogy hányás vagy hasmenés legyen a vendégség vége
  • figyelj oda a folyadékpótlásra, a gyerekek hajlamosak elfelejteni inni a vendégségben
  • korlátozd az édességfogyasztást, nehogy másnap székrekedéssel, hasfájással ébredjetek

4. Felborult napirend, fáradtság, nyűgösség

A karácsony nem a megszokott napirendről szól. Ilyenkor lehet tovább fennmaradni, lehet máskor vacsorázni, máshol aludni. A gyermek napirendje felborulhat, ami a kicsiknél több szempontból is hátrányos lehet. Elfáradhat, figyelmetlen lehet, így nagyobb az esélye az elesésnek, a különböző sérüléseknek.

Mit tehetsz szülőként:

  • a sok élmény, a sok izgalom ellenére is próbáld tartani a megszokott lefekvési időt, ha délután még alszik, akkor ezt ne hagyd ki a karácsony miatt sem
  • az este közeledtével próbálj csendesebb légkört teremteni, hogy a gyermeknek legyen ideje lelassulni és el tudjon majd aludni
  • ha azt látod, hogy a gyermek a sok ingertől felpörgött, akkor hívd félre egy szobába, vedd az öledbe és mesélj neki, amíg megnyugszik
  • figyelj oda folyadékpótlásra

5. Ajándékbontás

Sokszor felhívják a figyelmet arra, hogy a játékok csomagolása milyen veszélyes. Mégis sokszor figyelmen kívül hagyják ezeket az intelmeket. A zacskók fulladást okozhatnak, a csomagolás éles részei pedig sérüléshez vezethetnek.

Mit tehetsz szülőként?

  • minden esetben figyelj oda, hogy a gyermek az életkorának megfelelő játékot kapjon
  • minden játékot nézz át, vizsgálj meg, mielőtt a gyermek kezébe adnád
  • legyen magas helyen, például az asztalon a játék, amíg kibontod, hogy a gyermek a nagy izgalomban nehogy odakapjon a késhez, ollóhoz
  •  a csomagolás kibontásához szükséges eszközöket gondosan szedd össze

Ha erre a néhány dologra odafigyelsz, akkor máris sokat tettél azért, hogy az ünnep valóban öröm és szép emlékekben gazdag időszak legyen.

Kép forrása: Olya Kobruseva fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja