SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Életveszélyes lehet a játékként is árult vízgyöngy!

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-02-14
A vízgyöngyöt dekorációként, virágföld helyett, de játékként is árusítják. Cukorkákra emlékeztet, ezért a gyerekek véletlenül lenyelhetik, vagy az orrukba dughatják. Ez azonban életveszélyes, ugyanis egy gombostű fejnyi vízgyöngy teniszlabda nagyságúra is duzzadhat.
Életveszélyes lehet a játékként is árult vízgyöngy!

Mi az a vízgyöngy? 

A vízgyöngyöt eredetileg a mezőgazdaságban használták, hogy segítse a talaj nedvességtartalmát megtartani. Később azonban egyre szélesebb körben terjedt el, és ma már nemcsak virágföld helyettesítésére vagy dekorációként, hanem akár gyerekjátékként is árulják, sőt, terápiás eszközként is alkalmazzák.
 

A vízgyöngy veszélyei - lenyelve akár életveszélyes bélelzáródást is okozhat

A vízgyöngy gyakran nem átlátszó, hanem színes, és cukorkára emlékeztet. A babák számára persze minden apró tárgy veszélyes és állandóan figyelni kell, nehogy lenyeljenek valamit, ami fulladást okozna náluk.

A vízgyöngyök esetében azonban különösen figyelni kell, ugyanis ezek úgynevezett szuperabszorbens polimerekből készülnek, amik képesek nagy mennyiségű vizet felvenni úgy, hogy közben nem oldódnak fel. Ez azt jelenti, hogy akár 1500-szorosára is megnőhet a méretük. 

Egy pár milliméteres vízgyöngy például akár teniszlabda méretűre is duzzadhat. 

Ha valaki lenyeli, akár életveszélyes bélelzáródást is okozhat nála, nem beszélve a korábban említett fulladásveszélyről. 

A szakértők azt javasolják, hogy 3 éves kor alatt semmiképp ne adjunk vízgyöngyöt a gyerekünk kezébe, és akkor is csak padlón, felügyelet mellett játsszon vele, utána pedig porszívózzunk fel. Ha pedig dekorációs célra használjuk a lakásban, akkor mindenképp olyan helyen tároljuk, ahol a gyermekünk nem éri el. 

Ha mégis megtörténne a baj, azonnal kérjünk orvosi segítséget!

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja