SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket gondold át, mielőtt óvodapedagógus leszel!

Családinet [cikkei] - 2018-01-17
A pedagógus szakma évek óta nagy sajtó visszhangot kap, hol negatív, hol pozitív oldalát mutatják meg. Akik erre a pályára léptünk, tisztában vagyunk minden árnyával és szépségével, a folytonos kihívással és a gyermekek - semmivel nem összehasonlítható - pozitív megerősítésével. De vajon ti, a pályaválasztás előtt álló fiatalok mit gondoltok? Ez a rövid összefoglaló nektek szól. Mik azok a sarkalatos pontok, amiket mindenképpen gondoljatok át, mielőtt az óvodapedagógus hivatást választanátok? Összegyűjtöttünk néhányat.
Ezeket gondold át, mielőtt óvodapedagógus leszel!

Beszéled a gyerekek nyelvét?

Persze nem (csak) arra gondolunk, hogy érted-e a gagyogó háromévesek beszédét. Minden ember, így az óvodások is önálló személyiségek, így mindegyikükhöz más-más út vezet. Ha tudod milyen problémáik, örömeik vannak, könnyebben megérted majd őket. Az utat meglelni nem könnyű, de meglátod, megéri majd a befektetett energia!
 

Nyomás alatt is tudsz teljesíteni?

Vannak az évnek olyan szakaszai, amikor biztos, hogy úgy érzed majd, nem tudod kézben tartani a dolgokat. Ezeken a szakaszokon átsegít majd a mentorod, a kollégák, a gyerekek. Tarts ki, évek múlva a megszerzett rutinnal minden sokkal könnyebb lesz majd! Mindenesetre előny, ha képes vagy az előtted álló feladatokat higgadtan rendszerezni, átgondolni.
 

Empatikus ember vagy?

Egy pedagógus számára fontos, a napi munkájának elengedhetetlen „kelléke” az empátia. Az óvodapedagógusnak különösen, hiszen az esetek nagy részében egész nap a kicsikkel vagyunk, és sokszor nekünk mesélik el legnagyobb örömüket, bánatukat. Ha már itt tartunk, a családokban történt eseményekre is illik megfelelően reagálni, fontos a szülőkkel kialakított bizalmi kapcsolat, melyhez elengedhetetlen az empátia.
 

Szeretsz tanulni?

A pedagógus minden nap, minden órában tanul valamit: a gyerekektől, a gyerekekről, új módszerekről stb. Ne félj ettől, az esetek többségében nem a könyvek bújásáról van szó! Óvodapedagógusként inkább tapasztalatgyűjtésnek nevezhetnénk, hiszen sokat tanulunk egymástól és a hibáinkból is.
 

Képes vagy folyamatosan figyelni?

Nincs is annál kínosabb, mikor a szülő megérkezik a gyerekéért, és neked fogalmad sincs, hol van, pedig 3 perce kéredzkedett ki mosdóba. Közben tevékenységet vezetsz, orrot törölsz, lejelented a hiányzókat, szétválasztasz két verekedőt. A gyerekek folyamatos figyelmet igényelnek, de ez nem merül ki az „őrzésben”. Fontos, hogy értő hallgató legyél, megjegyezd az aktuális kedvenc szuperhőst, egy rossz álmot vagy a leendő kistesó nevét. A figyelem szükséges a bizalom kialakulásához, ha ez megvan, szinte nyert ügyünk van.
 

Bírod gyomorral?

Szívesen gondozod őket, nem okoz problémát, ha nincs bent a dajka nénid és neked kell elintézni a piszkos dolgokat? Az óvodában bizony gyakori a betegség, a baleset. Így biztos, hogy meg kell majd oldanod „mosdó ügyeket”, orrot kell törölnöd, el kell látnod vérző sebeket… vagy meg kell fognod egy varangyos békát, hogy a gyerekek is jól megnézhessék a kezedből.
 

Vészhelyzetben is képes vagy higgadtan dönteni?

A gyerekeket nem lehet rángatni, siettetni. Ezért, ha valami történik – akár kisebb, akár nagyobb „baj” –, fontos, hogy higgadtan, hideg fejjel keress a problémára megoldást, és meg tudd nyugtatni a kicsiket. A fiatalokra jellemző a hirtelenség, de a kollégáktól eltanult praktikákkal könnyebb dolgod lesz idővel.
 

Szeretsz játszani?

Az óvodában minden játék. Az az óvodapedagógus, aki a nap minden percében képes új, izgalmas játékötlettel előrukkolni, aranyat ér! Fontos, hogy tudd, mikor ért véget egy játék, és mikor van az, amikor az adott helyzetben nincs annak helye. Ebben a rendszeres hospitálás, más kollégák megfigyelése és az évek rutinja segít majd.
 

+ A segítség: Segítséget kérni, kérdezni nem szégyen, sőt, nagyon fontos tanulópénz kezdőként is. Érdemes több kollégával is konzultálnod egy-egy esetben, és később mérlegelni a választ. Viszont ne feledkezz meg a másik oldalról sem: ha teheted, segítsd ki kollégáidat, hidd el, meghálálják majd!


Persze sok olyan pont van – akár a fentiekben is –, ami a főiskolai évek alatt vagy a pályakezdő évek során kialakulhat. Mindehhez kitartás, figyelem és türelem szükségeltetik. Várunk titeket lelkes, elhivatott kollégák, kívánunk nektek szép főiskolai élményeket, sikeres vizsgákat, kitartást és sok-sok csillogó gyermekszemet!

Forrás: neteducatio.hu
Fotó: Northern Ireland Office / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja