SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekek a háztartásban 1. rész

Családinet [cikkei] - 2010-07-21
Ugye ismerős az érzés, hogy te vagy a család takarítónője, és egyáltalán nem vagy boldog a rád kényszerített szerepben? Próbáld meg inkább bevonni a gyermekeket a koruknak megfelelő, egyszerűbb háztartási munkákba, mert ezzel erősíted bennük a közösségi szellem kialakulását is.
Gyermekek a háztartásban 1. rész

Sok édesanya önként lemond arról, hogy gyermeke segítsen neki a házimunkákban. Többségük úgy véli, idegtépő próbálkozás mindig valamilyen feladat elvégzésére biztatni a gyermeket, ráadásul egyedül sokkal hamarabb megcsinálja, amit kell.

Tényleg segíteni kellene a gyermekeknek a háztartásban?
A bébiknek és a kisgyermekeknek szükségük van szüleik teljes gondoskodására. Ebből a gyakorlatból kiindulva a szülők még akkor is mindent megcsinálnak szemük fénye helyett, amikor ő már önálló feladatokat is át tudna vállalni. Ne feledd, hogy már egy kis család is olyan közösség, mely csak akkor működik, ha mindenki kiveszi a részét a tennivalókból. Miközben a kisgyermekek neked „segédkeznek”, hamar megtanulják a felelősségvállalást. Egyáltalán nem lényeges a tevékenység jellege, sokkal fontosabb, hogy idejében vond be a gyermekeket a házimunkába, mert ha egy tinédzsert eddig elkényeztettél, akkor nem fogja belátni, miért is lett szükség olyan hirtelen a segítségére.

Mit tanulnak a gyermekek a házi munkából?
Amikor fiadra, lányodra rábízol egy feladatot, hozzásegíted ahhoz hogy kialakuljon benne a felelősségtudat. A sikeresen elvégzett munka öröme erősíti önbizalmát is, ezért ügyelj arra, hogy testre szabott feladatokkal bízd meg, ne követelj meg tőle olyasmit, ami meghaladja képességeit.

Mindemellett megtanulják legyőzni önmagukat, hiszen többnyire inkább játszani szeretnének, mintsem segítenének a háztartásban. Elsajátítják a helyes időbeosztást is, hiszen aki egész nap csak játszik, annak nem marad ideje arra, hogy rendet tegyen a szobájában.

Motiváld a gyermeket a segítésre!
Korán adj neki apróbb feladatokat, mert már egy hároméves manócska is képes közreműködni a terítésben. A kicsik sok tapintatot igényelnek, és egyesek nagyon büszkék rá, hogy önállóan megcsinálnak valamit, mások hamar elveszítik a kedvüket, és akkor szükségük van a segítségedre.

Hagyj némi szabadságot a gyermeknek az elvégzendő tevékenység kiválasztásában, mert sok vitát megelőzhetsz azzal, ha olyan a munka, amelyet szívesen végez. Vigyázz, hamar észreveszi, ha olyan feladatokat bízol rá, amelyeket te magad sem teszel meg szívesen. Sokszor az is jó megoldás lehet, ha felváltva végzitek a munkákat.


Olykor a tiltakozást is el kell fogadnod, ha a csemete belemerült a játékba és éppen nincs kedve együtt főzni veled.

Dicsérd meg a gyereket, ha önállóan elvégezte, vagy különösen szépen csinálta meg a feladatot, motiváció gyanánt kijár neki jutalomként egy kis meglepi! Pénzt ne adj neki, hiszen egy közösségben magától értetődik, hogy mindenkinek megvan a maga dolga.

Légy türelmes a kis segítővel!
Célszerű újból és újból emlékeztetni őt a feladatára, amíg az rutinná nem válik.. Jó, ha néha mi is segítünk neki, mert sokkal szívesebben rakja rendbe a szülővel együtt pl. a rumlis gyermekszobát. Így sokkal jobban megy majd a munka, „sok kéz, hamar kész”, ahogy mondani szokták, és többet érsz vele, mintha egyedül hagyod gyerekedet a romhalmazzal.

Amikor teljesíti a feladatot, azt ne úgy nézd, mintha te csináltad volna, mert ő biztosan nem porszívózik olyan alaposan, mint te. Hunyj szemet fölötte, mert semmi nem veszi el annyira a gyermekek kedvét, mint a folytonos kioktatás és javítgatás.

Milyen jellegű házimunkákban segíthetnek a csemeték?
Sok, szülőt idegesítő apróság adódik a házban. Minél hamarabb tanítod meg a gyerekeket arra, hogy a szennyest a szennyestartóba dobják, annál,hamarabb alakul ki ez a szokás náluk, és ugyanez vonatkozik az asztal leszedésére az étkezések után valamint a szemét kidobására is.

Ne görcsösen keress feladatokat a gyermek számára, inkább nézz körül, mi illene hozzá.
Ne kérj tőle többet, mint amennyire képes! Elég a tennivalókat egyenként begyakoroltatni vele, és amikor az egyik már rutinná válik nála, akkor bízhatod meg a következővel.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja