SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fognyűvő manók és társaik... (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Rácz Judit [cikkei] - 2011-05-03
Mint szülő/leendő szülő sok egyéb kötelezettséged mellett felelősséggel tartozol gyermeked fogainak egészségéért. Ezért lássuk csak mi az a 3 alapvető kritérium aminek jó, ha eleget teszel:
Fognyűvő manók és társaik... (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Fognyűvő manók és társaik... avagy egészséges fogakkal kezdeni az életet 

fogNyilván nehéz mindig odafigyelni a megfelelő szájhigiénére. Tudjuk ezt magunkról mi felnőttek is. Ám ha a napi háromszori fogmosás alkalmával belecsempészünk egy pici fantáziát a kicsi életébe talán könnyebb dolgunk lesz.

Nekünk anyáknak fontos a szülői gondoskodás, ennek megfelelően az alapos fogmosás felügyelete és a rendszeres fogorvosi ellenőrzés. Itt meg is érkeztünk bevezető szövegünk lényegéhez és a mindennapi fáradadozásunk :) értelméhez: babánk gyöngyfogához.

Fogmosással nemcsak az aznapi ételmaradékot távolítjuk el, hanem a felgyülemlett foglepedék réteget  (plakk) is segítünk megbontani. Ez többnyire cukor és szénhidráttartalmú ételekből kerül a nem kívánatos helyekre s hamar fogszuvasodáshoz vezet picink tejfogain. Ezért nagyon fontos, hogy már az első tejfog áttöréstől kezdve naponta szükség van fogmosásra s a megfelelő fluorid bevitelére.

Eljutottunk az egészséges táplálkozás fontosságához. Már az első éltévben szoktasd rá gyermekedet a bögréből/csészéből való ivásra. Legkésőbb kilenchónapos korban bármennyire fájó, abba kell hagyatni vele a cumisüvegből való ivást. Az így beömlő folyadék ugyanis károsíthatja a tejfogakat és ezek gyors tönremeneteléhez vezethet. Mindez érvényes a csőrös csészékre és üvegekre is. Szomjoltásra kiváló a jó minőségű babavíz cukros gyümölcslevek helyett. Kis lurkódnak természetesen nem kell teljesen lemondania az édességről, ám figyeljünk arra, hogy annak adagolása főétkezéskor történjen.

Egy kis kronológiás segítség Neked, hogy tudd mikor milyen "fogszakaszba" lépett gyermeked: 

Általában 6-8 hónapos kor körül bújik ki az első tejfog, majd gyors egymásután következnek a többiek.  Amikor babád 1 éves lesz már az összes felső és alsó metszőfoga láthatóvá válik. Az első tejörlők a 12-16. hónap között jelennek meg. Eközben történik meg a szilárd táplálékra való áttérés is. A szemfogak 16-20 hónapos korban bújnak ki s mire a 2. gyertyát fújjuk a tortán megérkeznek a tejörlők is.  Még a harmadik életév betöltése előtt teljessé válik a tejfogsor.

Mindezek tudatában és persze megfelelő vehemenciával megáldva nekifoghatunk nagy harcunknak: a  fognyűvő manók maradéktalan elpusztításának.

Sok sikert!

Folyt. köv: maradandó fogak otthoni ápolása.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja