SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A pénzügyi sikerek egyetlen titka

Himer Csilla [cikkei] - 2011-06-27
Valamilyen oknál fogva úgy alakult, hogy már vagy két hete üldöz egy bizonyos téma, és minden lehetséges fórumon, de legalábbis a saját blogjaimon, e köré szerveződnek az írásaim. Ha már így esett, akkor most azt is kivesézem, mi köze ennek a valaminek a pénzügyi sikerekhez, a felnőttkori anyagi jóléthez - no és a lelki egészséghez.
A pénzügyi sikerek egyetlen titka

Van egy blogom, a www.jatekosneveles.blogspot.com, ahol eléggé elvetemült módon és meglehetős vehemenciával győzködök mindenkit, aki csak hagyja magát, hogy a játéknak milyen nagy szerepe van nem csak a fejlesztésben (erről már mindenki tud, a csapból is ez folyik), hanem a nevelésben is. (Ebből a felismerésből született különben a pénzügyi nevelés területén a www.eznemjatek.com is, amely most nem mellesleg sok okból kifolyólag erőteljes változások előtt áll, és nem is lennék képes ezt végigcsinálni a most kitárgyalandó tulajdonság nélkül.) A játékos nevelés blogon írtam ugyanis vagy jó két hete egy postot a gyerekkori önbizalom fontosságáról, ill. egy héttel később arról, hogy milyen játékokkal lehet a gyerek önbizalmát erősíteni, megtartani (sokszor már ez is elég). A cikkeket Manhertz Józsi (www.manhertz.com) egyik hírlevele ihlette, amelyet éppen a gyerekek önbizalmának letöréséről írt – megjegyzem, nagyon jó cikk, erősen ajánlott minden szülőnek elolvasni. (http://manhertz.com/egyensuly/aftertraining/Veszelyben-a-gyerekek-onbizalma-Maddi-Jane.php) Józsi azt ajánlja, hogy Te mint szülő Magad is erősítsd a saját önbizalmadat, mert akkor leszel képes a gyerekednek is ebben segíteni.

Jogos.

onbizalomAmiért most megint elővettem a témát, az az, hogy elkezdtem összeszedegetni, milyen készségek, képességek kellenek hozzá, hogy valakinek ki legyen csiszolva a pénzügyi gondolkodása, intelligenciája, tudatossága. Jó hosszú lett a lista: kezdve a kreativitástól, a logikai gondolkodáson át, a kockázatvállalási képességen keresztül a döntéshozatali képességig megfordult itt sok minden. Amikor készen lettem(?) a listával, és végignéztem rajta, rá kellett jönnöm, hogy egy valami kimaradt róla, pedig enélkül az összes többi sem ér kakukkfüttyöt sem: az önbizalom.

Hiszen hogyan lenne képes a gyerek kreatívnak lenni, ha nem bízik abban, hogy a saját ötletei elég jók? Hogyan tudna logikusan gondolkodni, ha nem bízik abban, hogy van abban logika, amit ő gondol, mert valaki úgyis beleköt, lehurrogja, rálegyint? Hogyan lenne képes egészséges mértékű kockázatot vállalni, ha nem tudná, hol vannak saját képességének határai, és honnantól kell szakértő segítséget kérnie? Egyáltalán merne segítséget kérni, ha nincs önbizalma? Hogyan lenne épes így önálló döntéseket hozni? Sorolhatnám még bármelyik másik készséget, vagy képességet, a koncentrációs képességet, vagy akár a célra tartás, célkitűzés képességét. Mindegyiknek az alapja az önbizalom.


Mi kell ahhoz, hogy a gyereknek legyen önbizalma?

  1. Először is az, hogy Neked is legyen önbizalmad. Máskülönben nehezen tudnád elfogadni, hogy a gyerek esetleg bizonyos dolgokról másképpen gondolkodik, más a véleménye, mint Neked.
     
  2. Kell az is, hogy legyen Benned egészséges vitaszellem. Tehát az eltérő nézetekkel képes legyél vitázni, és nem lenézően lesajnálni őket.
     
  3. Szükséges persze az is, amit már unalomig ismerhetsz, hogy bátorítsd, erősítsd, adj neki pozitív visszacsatolásokat, dicsérd meg, hiszen Te és a párod vagytok számára a világnak az a szilárd alapja, amelyiktől stabil az ő élete.
     
  4. És még egy dolog nagyon fontos a gyerek önbizalmához: ez a küszöb-faktor, ahogy Ranschburg Jenő után szabadon nevezem. Ő úgy mondta, hogy segítsd át a gyereket a küszöbön. Vagyis adj neki teret, lehetőséget, hogy kipróbálja magát, tapasztalatokat szerezzen – kimozduljon a komfortzónájából. Ha mindezt Veled teszi, az egyrészt családi programnak sem lesz utolsó, másrészt mindig ott leszel neki Te a közelében, hogy ha esetleg kudarc éri a próbálkozás során, akkor is legyen egy biztonságot adó bázisa, ahová visszatérhet.
     
  5. Ebből viszont következik még valami: ne hagyd, hogy ezt a kudarcot kudarcként élje meg! A nevelésnek, a fejlődésnek része a hibázás. Annyira, hogy gyakorlatilag abból tanulunk. Mindannyian. Hogyan nem lesz a hibából kudarc, hanem önbizalomerősítés? Úgy, hogy ha segítesz a gyereknek, hogy tanuljon belőle, hogy levonja belőle a tanulságot. A tapasztalat ugyanis erőt ad ahhoz, hogy máskor ne szaladjon bele megint ugyanabba a hibába. Ez tudás.

Ha végignézel a kis öt pontos listámon, akkor Neked is le kell vonnod egy nagyon fontos tanulságot: ahhoz, hogy a gyereknek önbizalma legyen, elsősorban Te kellesz.

Te és a Te saját önbizalmad.

Himer Csilla


Himer Csilla
Kisvállalkozások kreatív kontrollingja

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.zsebedremegyek.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja