SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan fejleszthetjük gyermekünk figyelmét?

Szigetfalvi Mariann [cikkei] - 2012-01-02
Sok gyermek és szülő küzd azzal a problémával, hogy a gyermeke nehezen figyel, figyelme gyakran elkalandozik, csak nagyon rövid ideig köthető le, gyorsan elfárad.
Gyakran tanácstalanok, nem tudják mihez kezdjenek ebben az esetben. Sokszor csak szóban nógatják a gyereket, amely nem vezet eredményre.
Hogyan fejleszthetjük gyermekünk figyelmét?

Az ilyen esetekben nincs egyszerű dolgunk szülőként.

Minél többet mondjuk a gyereknek: „Már megint nem figyeltél próbálj meg jobban figyelni”, annál nagyobb ellenállásba ütközünk. Ugyanis az ilyen gyerek nem szándékosan nem figyel, nem a klasszikus értelemben nem figyel. Ez egyfajta zavar, amelyről ő nem tehet, és nem tudja egyedül legyűrni ezt az akadályt. Nagy segítségére lehet ebben a szülő. A szülőnek ismernie kell a gyermeke problémáját, el kell azt fogadni, és azon dolgozni, hogy segítsen a gyereknek.
De hogyan? Ez egy igen jelentős kérdés. Hiszen nem mindegy, hogy hogyan állunk a problémához. Nagyon fontos, hogy a gyerek ne érezze nyűgnek ezeket a feladatokat, a legjobb, ha játékos formában közelítünk hozzá. Lehet ez egy közös játék például, vagy akár egy kis verseny is, a helyzetből adódóan. Ezek a játékok  persze a szülő részéről egy kis tervezést igényelnek, de megéri a ráfordított időt, energiát.
Az alábbiakban találtok néhány jó technikát, amelyekkel könnyen lehet fejleszteni kicsit a figyelmét. Érdemes ezeket a feladatokat tréningszerűen, rendszeresen végezni a gyerekkel, mert csak akkor lesz érezhető hatásuk. Egy-egy ilyen feladat nem csak a figyelmet fejleszti, de jó hatással van egyéb területekre is, az elvégzésük pedig könnyű. Nem kell különleges, nehezen végrehajtható, sok időt, fáradtságot igénylő dolgokra gondolni, elég, ha a mindennapokból indulunk ki, a környezetünkből - nagyon jól fel lehet használni a meglévő játékokat, eszközöket, csak egy kis találékonyság kell hozzá.
 

Néhány egyszerű tipp, az otthoni figyelemfejlesztéshez:
 

  • Nézz ki az ablakon! Lehet, hogy kissé egyszerűnek hangzik, de igen hasznos. Nem kell hozzá semmi, csak időt szánjunk rá! Alkalma nyílik a gyereknek megfigyelni a környezetét, mégpedig tudatosan. A megfigyelés után beszélgessünk, kérdezzünk rá bizonyos dolgokra! Pl., Miből mennyi van? Milyen színű kabát volt a járókelőn? 
  • Ha tömegközlekedéssel utazunk, az kiváló lehetőség a megfigyelésekre, és a memóriát is fejleszti. Miután hazaértünk, el lehet beszélgetni arról, hogy mit látott utazás közben. Tegyünk fel olyan kérdéseket, amelyek megmozgatják az emlékezetét, ne csak egyszerű dolgokra kérdezzünk rá. Pl., Hány férfi utazott a buszon? Mi volt a sötét ruhás kezében? Milyen újságot olvasott az előttünk ülő? stb…
  • Nagyon jól fejlesztik a figyelmet és a memóriát egyaránt a memóriakártyák. Lehet kapni készen ezeket, de jól elkészíthetőek otthon is. A figyelem és az emlékezet fejlesztésén kívül ezek alkalmasak lehetnek egyéb ismeretek elsajátítására is, ha valamilyen adott témáról szólnak.
  • Mintamásolás, mintakövetés, soralkotás, ritmus követése. Ehhez jól használhatók az otthon megtalálható  építőjátékok, rajzos eszközök. Elkezdtem egy mintát, folytasd ugyanúgy! Figyeld meg a mintát, most megváltoztatom, mi változott?
  • Képek segítségével: Mi a különbség? keresd meg a két rajz között a különbséget, jelöld be! Ehhez a feladathoz alkalmas képeket találhatunk rejtvényújságokban, vagy az interneten - de aki picit jobban ért a számítógéphez, maga is könnyen készíthet. Pl., családi fotókon el lehet rejteni dolgokat :)
  • Szintén képes feladat: Figyeld meg a képet, majd egészíts ki a hiányosat ugyanolyanra! Ehhez szükség van egy képre/rajzra, és egy olyan változatára, ami hiányos. Szintén számítógépen meg tudjuk csinálni ezeket, vagy akár egy fénymásolóval.
  • Képmásolás nagyobbak esetébe, célszerű olyan képekkel, amin valamiből sokat látunk.
  • Képkeresés: Keresd meg a nagy képen a kicsit! Ezt is számítógépen egyszerűen megcsinálhatjuk, csak rá kell másolni egy nagyobb képre ugyanazt kicsiben, akár többször is, elrejtve
  • Hallás utáni figyelem fejlesztésére alkalmasak a rövid mesék, szövegek de akár a hírek is. Olvassunk fel egy rövid szöveget, vagy hallgassunk meg egyet, majd ezzel kapcsolatosan tegyünk fel kérdéseket, adatokra vonatkozóan! Hányan voltak, mikor, hol, stb.


Ezek a feladatok otthon is, saját eszközökkel és különösebb anyagi ráfordítás nélkül is, nagyon könnyen kivitelezhetőek. Emellett nagyon sok fejlesztő színezőt, munkafüzetet árulnak könyvesboltokban, és a neten is rengeteget lehet találni. Hamarosan ezen az oldalon, illetve a Feladattárunkban is hozzáférhetsz majd figyelemfejlesztő feladatokhoz is, hogy ne kelljen sokéig keresgélni.

Jó játékot!

Kép: Jay / Flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja