SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A jutalmazás olyan, mint a büntetés

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2014-03-24
Sokszor felmerül a kérdés hétköznapi baráti beszélgetések közben éppúgy, mint az általunk vezetett tréningeken: mi a helyzet a jutalmazással?
A jutalmazás olyan, mint a büntetés

Már az együttműködés témakörénél előkerül, amikor arról beszélünk, ki hogyan veszi rá most a gyerekét vagy gyerekeit az együttműködésre - vagy inkább szófogadásra. Itt jönnek a különböző matricával, édességgel, beváltható pontokkal, számítógéppel tölthető játékidővel való manipulációk. Rendben, lehet, hogy írhatnék alkudozást is.

Mi bajom ezzel a rendszerrel?

Elsősorban az, hogy külső kontrollra nevel. Nem a gyerek határozza meg saját vagy cselekedetei értékét, hanem kívülről, egy mesterséges értékmérő lép működésbe. Nem kap valódi visszajelzést, hanem jutalomfalatokat adunk és „megveregetjük a fejét”. Néha a pavlovi reflexhez szoktam ezt hasonlítani, megteszel valamit, jön a jutalom (rendben, itt nem csengetünk…). Kialakul a rendszer és mindenért várja az ellentételezést.

Mi történik akkor, amikor olyan dologról van szó, ami egész egyszerűen úgy természetes, ahogy van? Elpakolok magam után, megmosom a fogam, fürdés után felveszem a pizsamám. Ezeket jutalmazással elérni olyan küzdelmekbe viszik a szülőket, amelyekből nagyon nehéz kiszállni. Eljöhet az a nap, amikor mosogatni, szobát takarítani is csak díjazás ellenében hajlandó. Mi pedig széttárjuk a karunkat és forgatjuk a szemeinket, hogy mit képzel ez a gyerek?

Már a bilire szoktatásnál is olvastam a matrica-jutalomról. Számomra fura dolog egy fizikai érettséget kívánó folyamatot külső eszközökkel siettetni. Az én nézőpontomból a gyerek készen áll a szobatisztaságra, ha fizikálisan érett rá. Nem akkor, amikor annak a szülő szerint itt van az ideje. Tegyük hozzá, lehet, hogy a gyerekünk nagyon szeretné azt a matricát, és tényleg meg is tesz minden tőle telhetőt, ám még nem érett a dologra. Két okból is csalódni fog magában: nem sikerült, amit anya annyira szeretne, és nem kapja meg a matricát sem, amit ő szeretne nagyon…

Szóval a külső kontrollnak csak egyik megjelenése az, hogy kívülről jövő visszajelzések határozzák meg a gyerek és cselekedetei értékét. A másik az, hogy a gyerek nem önmagáért tesz meg valamit, nem azért készít pl. ajándékot a nagymamának, mert örömet akar vele szerezni, hanem, mert kap érte valamit. Jutalmat vár a cselekedeteiért még azokért is, amelyek egyébként általában elvárhatóak. Itt pedig elvész az önmagáért, az élményért való cselekvés. Azért jó összepakolni, mert utána megtalálja a dolgait, és nem esik át mindenen, éjszaka pedig nem lép legóba. Nem azért, mert akkor anya megengedi, hogy x percet játsszon a gépen, vagy megveszi neki azt, amit már rég kinézett.

Az önmagáért való tevékenység az, hogy tudjon örülni magának a ténynek, hogy képes volt megtenni, létrehozni, alkotni, kitalálni valamit, fontos önbizalom-építő, amely a jutalmazással kimarad a gyerek életéből. Ha nem szerez információkat a saját képességeiről ezekkel az önmagukért való tevékenységekkel, nehezebben tudja kezelni az őt ért kritikát, vagy az ilyen helyzetekkel kapcsolatos negatív érzéseket.

A gyerekek pontosan le tudják másolni a szülők által mutatott példát. „Manipulálni próbálnak a szüleim? Hát én is manipulálom őket! Ha nekik valami fontos, úgyis kitalálnak valamit, hogy rávegyenek, én pedig tudom emelni a tétet.”

Kölcsönösen próbáljuk rávenni egymást, hogy azt tegyük, amit elvárnak tőlünk. A jutalmazás kétségkívül hatékony módszer lehet rövid távon, hiszen a gyerekek általában jól motiválhatóak ajándékokkal, meglepetéssekkel. Ám eljön az idő, amikor már nem tudunk elég nagy jutalmat ígérni akkor, ha valamihez nincs kedve. (Mint a büntetés kifordítva. Vannak dolgok, amelyekhez már nem tudjuk tovább emelni a büntetés mértékét…)

Fontos lépés lehet a jutalmazás módosításában, ha megjegyezzük, amíg csak nekünk a szülőnek fontos valami, addig jutalmazással ugyan átmenetileg elérjük, amit szeretnénk, ám a jutalmak egy idő után túlnövik az eredeti szándékot.

Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja