SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Objektíven a gyermekek viselkedéséről, avagy a videotréning módszer bemutatása

Családcentrum Alapítvány [cikkei] - 2014-04-29
Gyakran tapasztaljuk pl.: az óvodában vagy az iskolában "panaszkodnak" a gyermekünkre, hogy szemtelenül viselkedik, nem fogad szót, bántja a többieket, stb. holott otthon vagy a játszótéren soha nem tapasztalunk ehhez hasonlót. Vajon, hogy lehet ez? Mi történhet ilyenkor? Ezekre a kérdésekre ad objektív választ a videotréning módszer, mely egy rövid, intenzív, segítő-fejlesztő eljárás.
Objektíven a gyermekek viselkedéséről, avagy a videotréning módszer bemutatása

A videotréning módszerével a magyar szakemberek 1994-ben ismerkedtek meg. 1998-ban alakult meg a Magyar Videotréning Egyesület, ami azóta is fellegvára a videotréning módszer alkalmazásának, melynek középpontjában a kommunikáció és az ezzel kapcsolatos megnyilvánulás, kölcsönhatás áll, mégpedig olyan szóbeli és nem szóbeli kommunikációs készségek fejlesztése által, mely a pozitív kölcsönös viszony kialakulását segíti elő.

A videotréning során a kliens lehetőségeit, erősségeit keressük, elfogadva és megértve azt, ahogy az adott helyzetekhez alkalmazkodni képes. Mindig azt feltételezzük, hogy a felnőttek minden élethelyzetben a lehetőségeikhez és az adott körülményekhez képest a legjobbat teszik a gyermekek és a fiatalok számára. Fejlesztő és egyben terápiás hatással bírhat, amikor a felvett rövid videórészletek közül a jól sikerült pillanatok megállításra kerülnek, és ismételt visszanézése a kívánt viselkedés rögzüléséhez vezethet. A videót többször is meg lehet állítani, vissza lehet tekerni, sokadszorra is meg lehet ugyanazt nézni, ugyanis csak így lehet mélyebben megérteni az egyes kommunikációs folyamatokat, és azok jelentőségét, elősegítve ezzel a hatékony segítségnyújtást pl.: a szülők és a gyermekeik számára.

A kliensekkel először mindig megbeszélés tárgyát képezi a felvételek használatára vonatkozó szabályok betartása. Az együttműködés kezdetekor a kliensek és a videotréner mindig írásban állapodnak meg a videófelvételek felhasználásának lehetőségeiről, majd ezt követően indulhat a közös munka. Az előre megbeszélt időpontban a videotréner találkozik a családdal, s a család kérésének megfelelő „problémahelyzetet” videókamera által rögzíti. Ezután a videotréner elvégzi a felvett filmrészletek elemzését és felkészül a kliensekkel való beszélgetésre a következő héten - ez a videotréning leglényegesebb eleme. Így a kliensek felismerhetnek olyan dolgokat, amelyeket korábban nem tudtak, és ez hozzásegítheti őket ahhoz, hogy mindennapjaikban változtatni tudjanak. A módszer legfontosabb része, amikor a videotréner beszél a kliensekkel a jó kommunikáció alapelveiről a kiválasztott felvételek segítségével. Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy nem az a feladata, hogy megértse a kliens gyermekeihez való viszonyát, és hogy a szülőket új viselkedésre tanítsa, habár a kiválasztott részek közös visszanézése és a kommunikációs elemek megfigyelése az eszköz. Csak úgy lesz a videotréner és a kliensek közötti együttműködés hasznos, ha a videotréner segít tudatosítani a kommunikációs elemek jelentőségét, amikor a kliensekkel közösen beszélnek arról, ami a felvett videófelvételeken látható, hallható, amit azzal kapcsolatban éreznek. Ezeken túl a felvételek segíthetnek jobban megismerni, megérteni a gyermek fejlettségi szintjét, magatartását, viselkedését, személyiségét, szándékait, ugyanakkor ezek a konzultációk egyaránt hasznosak lehetnek a kliensek saját szempontjából is, melyek mind kiindulópontjai lehetnek a közös beszélgetéseknek: a gyermekek helyzetéről, a szülők életéről, a szűkebb és a tágabb környezettel kapcsolatos kérdésekről stb.

Somogyi Tímea - szakvizsgázott okleveles gyógypedagógus, logopédus tanár és terapeuta, családkonzulens, mediátor, videotréner

Mit tehetünk, ha kiderül, gyermekünk különböző helyzetekben más-más módon viselkedik?
Lehet, hogy míg otthon szófogadó, kissé visszahúzódó, addig az óvodában vagy az iskolában agresszív és provokálja csoporttársait.
De ezt ki hiszi el egyértelmű bizonyíték nélkül? Ebben a helyzetben is segítségünkre lehet a videotréning.

Fotó: PublicDomainPictures - pixabay

Családcentrum Alapítvány


Családcentrum Alapítvány
Több, családokat érintő szakterület

Elérhetőségek:
Cím: Családcentrum Alapítvány
1148, Budapest, Kaffka Margit utca 1/C
Telefon: 06-30/851-39-49
Honlap: http://www.csaladcentrum.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja