SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyász a családban

H. Kovács Gabriella [cikkei] - 2016-07-19
"Adj szót a fájdalmadnak; a bánat, amely nem beszél,
addig szorítja a megterhelt szívet, amíg az megszakad."

(Shakespeare: Macbeth)

Gyász a családban

Gyásztanácsadóként sokszor találkozom azzal a kérdéssel, hogy mit tegyen a szülő, ha a családban haláleset történik.

A legfontosabb és egyben a legnehezebb feladat, ami ilyenkor a szülőre hárul az, hogy a fájdalma mellett a gyermekének is támasza legyen. Olykor maga a szülő is magányra vágyhat, és a fájdalma, összetörtsége közben, alkalmatlannak érzi magát arra, hogy gyermekének érzelmi szükségleteit kielégítse.  Szeretném azonban felhívni minden szülő figyelmét arra, hogy a gyermeknek a legnagyobb szüksége az édesanya, vagy édesapa megnyugtató közelségére van ebben a bizonytalannak tűnő helyzetben. A közös beszélgetések, az együtt emlékezés, nagyobbaknál a közös búcsú, hatalmas támogatást, támaszt nyújthat mindkettejük számára, az összetartozás, a szeretet szálait szorosabbra fűzve.

Természetesen a gyermek életkora, az éppen aktuális élethelyzete, az elvesztett személy kiléte, az előző veszteségélményei mind befolyásolják a gyászhoz való viszonyt. Azt azonban nem árt figyelembe venni, hogy a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk a titkolózás és a hallgatás. A gyermeki lélek nagyon érzékeny és akár beszélünk róla akár nem, érzi, ha valami nincs rendben. Zavaró lehet számára, ha sejti, hogy probléma van, de apu és anyu a kisírt szemek ellenére mosolyog. Nem kell sem a fájdalmat, sem a bánatunkat titkolni egy szeretett személy elvesztésekor, hiszen az érzéseink természetesek. Elmondhatjuk a gyermeknek, megbeszélhetjük vele, hogy mit érzünk, - példát mutatva - ezzel lehetőséget biztosítunk számára, hogy ő is bátran vállalja mindazt, ami benne zajlik. Ez egyrészt azért nagyon fontos, mert tudjuk, hogy minden ki nem mondott szó, minden elfojtott érzelem egyszer utat tör magának, másrészt bepillantást nyerhetünk a gyermek, vagy a kamasz világába. A gondolatain, szavain keresztül képet kaphatunk arról, hogy mit gondol a halálról, így ha szükséges korrigálhatjuk a hibás elképzeléseit.

A gyermekek a halállal, a veszteségekkel való megküzdés mintáit is tőlünk szülőktől tanulják. A megértés, a türelem, a nyílt őszinte kommunikáció, a szomorúság, a bánat vállalása még az egészen aprócska gyermekeknél is segíti a feldolgozást, ami nagyon fontos, hisz a ki nem munkált gyász a későbbiekben szorongásokhoz, félelmekhez, alvási problémákhoz, viselkedési zavarokhoz vezethet.

A három, négy éves gyermekek, még nem rendelkeznek azzal a képességgel, hogy a halál véglegességét felfogják, ezért náluk előfordul, hogy bár elmondtuk nekik a szomorú hírt, kis idő múlva rákérdez, hogy a szeretett személy mikor jön vissza. Ilyenkor célszerű egyértelműen, az életkort figyelembe véve elmagyaráznunk nekik, hogy ez nem fog megtörténni. Használjunk egyértelmű kifejezéseket, és ne mondjunk olyanokat, hogy elaludt vagy, hogy a jó Isten magához szólította. A gyermekek ezeket nem értik és csak zavart okozunk velük. Az ilyen korú gyermekek látszólag hamar túlteszi magukat a szomorúságon, és kis idő múlva már úgy játszanak, mint ha mi sem történt volna. Ez ne tévessze meg a szülőket, ez részükről sem nem érzéketlenség, és azt sem jelenti feltétlenül, hogy nem foglalkoztatják a történtek. Amire érdemes odafigyelni egy közeli hozzátartozó elvesztésénél, az a szokások megváltozása. Étkezés, alvás és a viselkedés. Előfordulhat, hogy alig bírunk a gyermek közeléből elmenni, mert azonnal a nyomunkban lesz, vagy este szeretne velünk maradni, és mindent kitalál, csakhogy a közelében legyünk. Fogadjuk türelemmel és megértéssel ezt az időszakot. A gyermekünk kis idő múlva megnyugszik, és minden visszaáll a régi kerékvágásba. Ha nem tudjuk a gyermekkel tölteni a napot, mindenképp nyugtassuk meg, hogy vissza fogunk menni hozzá. Adjunk számára kapaszkodót érkezésünk idejéről pl.: mire az ebédet megeszed, mire felébredsz anya/apa is visszaér. Előfordulhat, hogy gyermekünk, aki szobatiszta volt, a rosszhírt követően ismét bepisil, ami szintén a megrázkódtatás következménye.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kisebb gyermekek rugalmasak. A megfelelően kezelt veszteség vagy krízis fizikai és lelki tünetei egy-két héten belül a rendeződni szoktak, ám amennyiben továbbra is fennállnak, érdemes szakember vagy pszichológus segítségét kérni. Természetesen a hiány, a szomorúság, vagy bánat a későbbiekben is jelentkezhet, melyekhez a legtöbb esetben elég a szülők szeretetteljes odafigyelése, együttérzése, ami segíti a feldolgozást, továbblépést.

Fotó: markzfilter/pixabay

H. Kovács Gabriella


H. Kovács Gabriella
Gyászcsoport vezető, Önismereti tréner

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/228-33-47
E-mail: hkgaby@gmail.com
Honlap: http://kovacsgabriella.weebly.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja