Mit játsszunk?
[cikkei] - 2005-06-15
Mit csináljunk, hogy ne unatkozzon a csemeténk? Most itt a gyümölcsszezon!
Tegyünk egy tálba többféle gyümölcsöt. (A játék kedvéért még a déligyümölcsökből is vehetünk egyet-kettőt). Nézegessük meg közösen mindegyiket. Először a külsejét vegyük sorra: Mérete, tapintása, színe, melyiknek milyen. Mondjuk is el közösen: Ez a szép zöld a szőlő. Sok-sok szem van egy fürtön, kicsit kemény, stb . Így vizsgáljuk végig mindet. Ami hámozható, azt most hámozzuk is meg. Kóstoljuk meg, próbáljuk leírni, milyen az íze: édes, savanyú…
Aztán kezdődhet a játék:
-
miután megnéztük a tál tartalmát, játsszunk memória-játékot. Eldugjuk a tálat, és emlékezetből soroljuk fel legalább 3, 4, 5 (a gyerek korától függően) gyümölcsöt. Ezt nehezíthetjük, ha valamilyen szempontot adunk, pl. 3 piros színű, vagy savanyú gyümölcsöt nevezzünk meg.
-
mozgassuk meg az érzékszerveinket: bekötjük a gyerek szemét és elé tesszük a tálat. Kiválasztunk egy gyümölcsöt, hagyjuk hogy megtapogassa, abból találja ki, mi van a kezében. Ha ez már sikerül, próbáljuk meg szaglás alapján azonosítani a gyümölcsöket. Itt is lehet meghatározni, hogy min. hármat találjon el, és akkor pl. megeheti… Talán a legkönnyebb feladat, ha az íze alapján kell megneveznie az adott gyümölcsöt.
Ha több gyerekkel játsszunk egyszerre, akkor lehet zálogosdit is belecsempészni a tevékenységbe (aki nem találja el, az zálogot ad), a végén újabb játék ezek kiváltása.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
A TV és a gyerek
Következő hír
Apunál is, Anyunál is otthon vagyok Én !
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: