SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szeretnéd, ha őszinte lenne veled? Így hallgasd a gyermekedet, hogy megnyíljon előtted

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-08-03
Minden szülő szeretne bizalmas kapcsolat kiépíteni a gyerekével, mégis rengetegen panaszkodnak, hogy ez nem sikerül.
Szeretnéd, ha őszinte lenne veled? Így hallgasd a gyermekedet, hogy megnyíljon előtted

Mit tegyél, hogyan reagáljál, hogy gyermeked is tudja, kíváncsi vagy az érzéseire?

Hol rontják el a jó szándékú szülők, akik egyszer csak azon kapják magukat, hogy gyermekük bezárkózik, érzelmeiről nem beszél, nem osztja meg a családdal, mi bántja? Hogyan alakíthatjuk kicsi kortól a kapcsolatunkat egy olyan irányba, hogy a gyerek akár még nagyobb korában is nyugodtan elmesélje, mi jár a fejében?

A kulcsszó az együttérzés. Annak tudatosítása, hogy a gyerek érzelmei jogosak, nem kell lelkiismeret-furdalást éreznie amiatt, ami a szívében van, ugyanakkor a másik végletbe sem szabad átesni, azaz túlságosan magunkévá tenni a problémát, és a kezünkbe venni az irányítást.

Hogyan néz ki mindez a gyakorlatban?

A legtöbb szülő
– talán a saját helytelen családi mintáit is követve – hajlamos kisebbíteni vagy tagadni a gyerek negatív érzéseit. A panaszkodó gyermeket arról próbálják meggyőzni, hogy érzései alaptalanok, vagy egyszerűen nincs is joga hozzájuk. Teszik ezt abból a jó szándékú meggyőződésből, hogy a helyzet elbagatellizálása egyben meg is oldja a bajt (nem oldja meg), vagy akár nevelési célból: senki sem szeretne egy mindenben csak a bajt kereső, energiavámpír embert nevelni.

Ennek a stratégiának az eredménye azonban nem az lesz, hogy a gyerek pozitív életszemléletűvé válik, legfeljebb az, hogy önmaga előtt is szégyelli, ha problémája adódik, az pedig egyenesen kizárt, hogy segítséget kérjen (különösen a szüleitől.)


Ha azt szeretnéd, hogy a gyerek a későbbiekben is nyugodtan öntse ki a szívét neked, próbáld elkerülni a következő mondatok használatát:
 

  • Ne aggódj
  • Felesleges így érezned
  • Ne legyél csalódott
  • Ne legyél ilyen
  • Ne legyél dühös
  • Túl érzékeny vagy

Ehelyett próbáld magad beleélni a helyzetébe! Ez nem egy túl bonyolult feladat, mivel te magad is voltál gyerek, és nagy valószínűséggel átélted ugyanezeket az érzéseket – legfeljebb nem találtál megértő hallgatóságra… Próbálj visszaemlékezni, hogyan éreztél akkoriban, és végül mi lendített át a problémán. Nem kell feltétlenül tálcán kínálni a megoldási javaslatokat – annak taglalása pedig, hogy az adott helyzetben mit kellett volna másképp csinálni, végképp kontraproduktív – inkább azt éreztesd, hogy az érzések rendben vannak, és mindenkivel előfordulnak. Tagadás helyett érdemes valahogy így reagálni:

  • Elhiszem, hogy aggaszt ez a helyzet.
  • Megértem, hogy dühös vagy. Én is az lennék.
  • Minden okod megvan, hogy csalódott legyél. Én is az voltam, amikor a te korodban ez történt velem.
  • Idegesítő, ha valamit meg szeretnél tenni, de még nem teheted.
  • Látom mérges vagy, és gondolom, jó okod van rá. Szeretném, ha elmesélnéd.

Ugyanakkor a másik véglet sem célravezető: amikor a szülő annyira nem képes elviselni, hogy gyermekét csalódás érte, hogy azonnal a kezébe veszi a dolgok irányítását. Létezik az a típus, aki azonnal beszalad a tanító nénihez, ha úgy érzi, a gyereket méltánytalanság érte, ezzel azonban hosszú távon inkább árt, mint használ.

Nehéz azt hallgatni, ha kisfiunk arról panaszkodik, hogy az egész focicsapatban "ő a legbénább", és a meccseken végig a cserepadon ül. Rossz látni, ha a kislányunk a táncelőadáson csak a hátsó sorban kap helyet, főleg, ha mindez őt is láthatóan zavarja. Erős a kísértés, hogy beszaladjunk az edzőhöz, és kérdőre vonjuk emiatt, így csikarva ki több játékidőt vagy szereplési lehetőséget. A szándék érthető, de ne tegyük! Inkább emlékeztessük a gyereket arra, hogy a sok gyakorlás előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét, és még Messi sem született profi focistának, ugyanakkor az is teljesen érthető, ha emiatt per pillanat rosszul érzi magát.

Indexkép: flickrOleg Afonin

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja