SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amit egy kiskutya érkezése ad a családnak

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-09-24
A kisgyerekek születésnapi kívánságlistáján sokszor első helyen szerepel egy saját, igazi kutyus. Rajonganak értük, mert annyira aranyosak, bújósak, játékosak, igazi kis szeretetgombócok.
Mi történik akkor, ha tényleg megérkezik a hőn áhított csöppség?
Minden megváltozik!
5 dolog, amit egy kiskutya érkezése ad a családnak

Egy kiskutya nem csupán örömöt és élményt ad a gyerekek számára, hanem rengeteg mindent meg is tanít nekik. Halkan jegyzem meg, hogy sokszor nem csak nekik, hanem még a felnőtteknek is tud újat mutatni.

 

1. Biztonságot ad!

Ha a kiskutya igazi családtagként éli a mindennapjait, akkor bizony ő is kiveszi a részét a játékból és a mókából. Ott lesz minden családi rendezvényen, helyet kér magának az ünnepi asztaloknál, és aktívan szerepet akar majd vállalni mindenben. Ahogy telnek a hónapok, a család azt veszi észre, hogy ha nincs velük, akkor hiányzik a társasága.

A gyerekek sokszor úgy tekintenek a kis kedvencükre, mint a legjobb barátjukra. Különösen igaz lehet ez akkor, ha nincs testvérük. Gyerekek és kutyusok között életre szóló barátság alakulhat ki, ami sok nehéz helyzeten segíthet átlendülni. Biztonságot jelent számukra a négylábú kedvenc jelenléte. Jól esik hozzábújni, mesélni neki és a belső feszültség is könnyebben oldódik egy önfeledt játéknak köszönhetően.

2. Felelősségvállalásra tanít!

Egy kiskutya érkezése nem csak örömmel, hanem feladatokkal is jár. Jó, hogyha a család már az elején leül és megbeszéli, hogy mit jelent az élethosszig tartó felelősségvállalás és gondoskodás. Kialakíthattok egy napirendet, ami segít a gyerekeknek átlátni a napi feladatokat. A napirend nem csak a kutyus számára fontos, hanem a gyerekeknek is biztonságot ad. Nem beszélve arról, hogy szülői szemmel is nagy segítség egy jól működő napirend.

Milyen jó lenne, ha reggel a gyerekek ránéznének a napirendre és annak megfelelően készülnének, ugye?

Ha a kutyus érkezése hozzájárul ehhez, akkor ezzel a szülők is csak nyerhetnek.
Már a legkisebbek is ki tudják venni a részüket a feladatokból. Figyelhetik például a vizes tálkát, adhatnak friss vizet a kutyusnak minden alkalommal, amikor ők is megszomjaznak. Így összekapcsolják a saját szükségletüket a kutyuséval. A nagyobbakra pedig már több feladatot rá lehet bízni, így a felelősségérzetük mellett az önbecsülésük is nőni fog.

3. Egészséges életmódra ösztönöz!

A mai digitális korban sok szülő szenved attól, hogy a gyerekeket nehéz elcsábítani a számítógépek, tabletek és telefonok világából. Egy kiskutya új élményeket adhat nekik, és egy új világot ismerhetnek meg a segítségével. Megtanulják, hogy milyen fontos a napirend, a rendszeres étkezés és a mozgás. A szülő alakíthatja úgy, hogy a séta a gyerekek feladata lesz, aminek következtében többet lesznek a szabadlevegőn, és újra megtanulják élvezni a kinti játékot.

4. Szociális készségeket fejleszt!

Az olyan kisgyerekek, aki kutya mellett nőnek fel sokkal gondoskodóbbak, érzelmileg gazdagabbak és nyitottabbak lesznek. A mindennapi teendők során megtanulják, hogy nem csupán az ő érdekeik a fontosak, hanem oda kell figyelni a körülöttük élőkre is. Könnyebben alkalmazkodnak majd az új helyzetekhez és a problémamegoldó képességük is fejlettebb lesz.

A családi életre is pozitív hatással lehet egy kis kedvenc. A közös felelősségvállalás, a közös feladatok, a közös programok és esetleges problémák hatására többet lesz együtt a család, többet beszélgetnek, így még közelebb kerülhetnek egymáshoz.

5. Segít a tanulásban!

Felolvasni vagy felmondani a leckét egy kutyának? Miért is ne! Sok kisgyereknek gondot okoz, hogy mások előtt, hangosan megszólaljon. Egy négylábú barát azonban nem nevet ki, nem gúnyolódik, hanem csak hallgat, esetleg heves farkcsóválással jelzi, hogy tetszik neki a helyzet. A kutyusoknak való rendszeres felolvasás könnyed gyakorlás lehet, melynek köszönhetően a gyerekekben lévő gátlások feloldódnak.

Ez a néhány gondolat talán segít belelátni egy kutyusos család mindennapjaiba. A felsorolt pontok után azonban még nem ér véget a történet. Egy kiskutyával felnőni boldog, önfeledt gyerekkort jelent. De az is lehet, hogy sokkal több ennél: egy életre szóló kaland és barátság kezdete.

Kép: Kai-Chieh Chan fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja