SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyelvtanulást nem lehet elég korán kezdeni

Családinet [cikkei] - 2020-09-14
 [X]

Felmérések alapján a magyar felnőtt lakosság közel kétharmada nem beszél idegen nyelvet, ami egy megdöbbentő statisztikai adat.
Éppen ezért pszichológusok szerint a nyelvtanulást érdemes minél korábban elkezdeni, és hagyni, hogy a gyermek saját maga, autodidakta módon, játékos formában sajátítsa el az idegen nyelveket.
Mások úgy tartják, hogy a folyamatos nyelvi nehézségek összezavarhatják a gyerekeket, ezért később egyik nyelvet sem fogják igazán mélyen megérteni és anyanyelvi szinten beszélni. Bár ezt a teóriát megcáfolják a többnyelvű családok, a vegyes házasságok.
A nyelvtanulást nem lehet elég korán kezdeni

Vajon mikortól érdemes komolyabban foglalkozni a gyerekek felkészítésével és el lehet-e kezdeni elég korán az idegen nyelv tanulását?


A korai nyelvtanulás előnyei

Kutatások szerint egyértelműen kimutatható pozitív hozadéka van az ovis korban elkezdett játékos nyelvtanulásnak, ugyanis a kisgyermekek agya ebben az időszakban még sokkal könnyebben formálható, ezért sokkal több dolgot is képesek befogadni, megjegyezni. A 7 éves kor alatti gyermekek úgy képesek elsajátítani egy-egy idegennyelvet, mintha az a saját anyanyelvük lenne. 

Ugyanakkor az is kiderült, hogy a második idegen nyelv bevezetése nem okozott kavarodást a gyerekeknél, sőt egyértelműen különbséget tudtak tenni az akcentus és a beszéd hallatán. Sokszor hallani, hogy az egyik szülő csak idegen nyelven kommunikál a gyermekével, hiszen neki az az anyanyelve, így a gyereknek folyamatosan két nyelv között kell választania, hogy mikor melyiket használja. A berögződések miatt a gyerek tudni fogja, hogy például az apukájának csak angolul tud szólni, míg az anyukája magyarul is megérti őt. A helyzet miatt a gyerek rá van szorulva, hogy mindkét nyelvet megtanulja és folyamatosan napi szinten használja, ezért már fiatal korában két teljes értékű nyelv birtákban lesz.

Tehát minél hamarabb kezd el ismerkedni a gyermek az idegen nyelvekkel, annál nagyobb lesz később a pozitív hozadéka. Ezért érdemes már az iskoláztatás előtt belevágni a nyelvi felkészítésbe és idegen nyelvű óvodák után érdeklődni.


Nyelvtanulási módszerek kisgyermekeknél

A legfontosabb a folyamatos pozitív visszajelzés, az ismétlés, valamint a természetesség ereje, hiszen a kisgyerekek nem úgy tanulnak, mint a felnőttek. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a spontán idegen nyelvű játékos foglalkozásokra, valamint érdemes a gyereket kifejezetten ilyen jellegű óvodába is beíratni. Az idegen nyelvű foglalkozások egyfajta rendszerességet adnak a gyereknek és tudni fogja, ezen az órán más nyelven beszél hozzánk a tanárnő. Fontos, hogy ne csak a színeket és a számokat mutassuk meg nekik, hanem valós idegen nyelvű környezetben hagyjuk őket, hogy figyeljék a nyelvjárást, valamint a körülöttük zajló társalgást. 
Ezzel a módszerrel szépen lassan maguk fognak rájönni, hogy mit is jelentenek az egyes szavak és mondatok. Így elkerülhető a megszokott papír alapú idegen szavak tanulása, és a gyermek úgy kezdi el az iskolát, hogy nem okoz neki gondot a nyelv megértése, a szavak ismerete vagy egy egyszerű bemutatkozás angolul.

A korai nyelvtanulás tehát egyáltalán nem káros a kicsire nézve, és nem zavarja össze őket a többnyelvű foglalkoztatás, ha az élvezetes módon, különböző játékok során van beépítve a mindennapjaikba. A kutatások mind azt bizonyítják, hogy a gyerekek agya rugalmas és tanulékony, ezért nem kell félni attól, hogy bármiféle hátrányt szenvednének az idegen nyelvű foglalkozások során. Azt is fontos kiemelni, hogy ha a gyermeknek nincs kedve részt venni ezeken az órákon, semmiképp ne erőltessük rá, hiszen ezzel akár teljesen el is vehetjük a kedvét a későbbi tanulástól.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja