SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Adnál neki egy nap feltöltődést? Megteheted!

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-25
Az iskolai időszakban egy gyermek általában 3 napot hiányozhat szülői igazolással. Rajtad múlik, hogy használod ki ezeket az alkalmakat.
Adnál neki egy nap feltöltődést? Megteheted!

A mostani helyzetet sok kisgyermek nehezen viseli. Megváltozott körülöttük minden, egyik percről a másikra maszkot kell hordaniuk, nem szaladgálhatnak kedvükre az iskolában, nem ölelhetik meg a nagyszüleiket, és valahogy mindenki feszült körülöttük. Ez a feszültség előbb-utóbb rajtuk is meglátszik. Gyakrabban lesznek hisztisek, türelmetlenek, esetleg romlik az iskolai teljesítményük. Látszólag nincs semmi oka, viszont, ha mélyen belenézel a kis lelkükbe, akkor rájössz, hogy valami mégis megváltozott. 

Ők is nehezen viselik a mostani helyzetet. Nem szólnak, nem panaszkodnak, mert nem is igazán tudják még megfogalmazni, hogy amit éreznek, az mi pontosan. Csak érzik, hogy valami nem jó. A viselkedésük pedig ezt tükrözi.
 

Adj neki egy napot, tartsd otthon!

Ha azt érzed a gyermekeden, hogy lelkileg kimerült, nehezen koncentrál, fáradt és sokszor nyűgös, akkor lehetőséged van otthon tartani egy napra. Szervezd úgy, hogy te is otthon tudj maradni vele. Legyen ez az idő egy kicsit más, töltsd fel az érzelmi tartályait szeretettel, megértéssel, elfogadással és melegséggel. Vértezd fel, hogy ha újra vissza kell térnie a közösségbe, akkor erősebb legyen a kihívásokkal szemben.
 

Milyen legyen ez a pihenőnap?

Ne úgy képzeld el ezt a napot, hogy egyedül hagyod a gyermeked. Ne az legyen a célja, hogy azt csináljon, amit akar, mert egy számítógép vagy tablet előtt töltött nap nem fog segíteni neki. Legyen ebben a napban is rendszer, de a programok tekintetében inkább olyat válassz, ami örömmel tölti el a gyermeket.

Reggel induljon a szokásos időben nap. Ha általában túl korán kell kelni iskolai napokon, akkor a későbbi felkelés megengedett. Reggelizzetek meg együtt, legyen valami olyan a reggeli, amit nagyon szeret.

Reggeli után jöhet egy kis kreatív foglalkozás. Ha van kedvetek, akkor írjatok valódi levelet a nagyszülőknek. Igazi levélpapírra, borítékkal, bélyeggel és adjátok fel postán. Az is jó móka, hogy ha közösen találtok ki történeteket. Te elkezded egy mondattal vagy gondolattal, ő pedig folytatja, majd újra te jössz, aztán megint ő. Így egy olyan történet kerekedik ki belőle, amit közösen találtatok ki. Ha kész a történet, akkor készítsetek hozzá illusztrációt, amit megmutattok apának, amikor este megérkezik.

A foglalkozás ne legyen túl hosszú. Iktassatok be szüneteket, ami alatt mozogjatok egy kicsit, egyetek gyümölcsöt vagy igyatok valami frissítőt.

A nap további részében kapjon helyet az olvasás. Először olvass te neki, majd kérd meg őt, hogy ő is olvassa el neked a kedvenc történetét. Ha van kistestvér, akkor ültessétek oda magatok mellé, ő is biztosan szívesen hallgatja a nagytesó történetét. Időzítsétek ebéd utánra a mesedélutánt, így a kistesó aludhat, ti pedig tarthattok egy kis csendes pihenőt összebújva.

Délután válasszatok egy társasjátékot vagy építőjátékot. Mindkettő nagyszerű közös program, jó alkalom a kikapcsolódásra, feltöltődésre.

Fontos, hogy a nap folyamán ne kerüljenek elő az elektronikus eszközök. Ne a tévé vagy a számítógép határozza meg a napot, hiszen pontosan az a lényeg, hogy összekapcsolódjatok, figyeljetek egymásra és a gyermek érezze, hogy ő van középpontban.

A pihenőnap ötletét egy ausztrál anyuka osztotta meg egy internetes portálon. Látta, hogy a gyermeke fáradt, ideges és sehogy sem tud koncentrálni. Mentálisan kimerült. Elhatározta, hogy engedélyez számára egy napot, amikor is megpróbálja feltölteni érzelmileg gyermekét, hogy könnyebben tudjon szembenézni a kihívásokkal.

Bár eleinte félve vállalta be, mert rossz érzései voltak azzal kapcsolatban, hogy úgy otthon fogja a gyermekét, hogy nem beteg, de végül nagyon jó ötletnek bizonyult. Másnap reggel úgy érezte, hogy a pihenő nap csodát tett a gyermekével. Kisimult, energikus és lelkes volt, boldogan pakolta be az iskolatáskáját és vidáman indult a suliba.

Nem csak a felnőtteknek tudnak kiégni. Kisiskolás korban is lehet egyszerre nagyon sok a feladat, nagyon sok az elvárás, és nem minden gyermek bírja el egyformán ezeket a terheket. Sajnos iskolai körülmények között kevés lehetőség van arra, hogy külön figyelmet fordítsanak a témára, ezért ha érzed, hogy gyermekednek szüksége van egy nap feltöltődésre, akkor élj vele.

Kép forrása: a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja