SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A drámajátékok jelentősége

Kovács Emese [cikkei] - 2020-12-17
Nem is gondolnánk, hogy a drámapedagógia módszere, a drámajáték milyen sokféle területen alkalmazható. Szülőként miért jó, ha a tarsolyunkban van néhány drámajáték? A karantén ideje alatt jó móka is lehet.
A drámajátékok jelentősége

A gyerekek fő tevékenysége a játék, igazi örömforrás a számukra. Játék során élik meg mindazt, ami foglalkoztatja őket. Játékkal kifejezhetik érzéseiket, gondolataikat, levezethetik a bennük felgyülemlett feszültséget, megélhetnek őket foglalkoztató helyzeteket. A legkisebbektől egészen a kamaszokig hasznos, ha tudjuk, mi is az a drámajáték, mikor és mire alkalmazható.

A drámajáték a drámapedagógia módszere, melyeknek rengeteg felhasználási területe van. Fejleszthető velük a különböző képességek, készségek, a gyerekek szituációs játékok során megélhetik az érzelmeiket. Vannak pl. kommunikációt, beszédkészséget fejlesztő játékok, kapcsolatteremtő és bizalomjátékok, azonosulásra, utánzásra épülő játékok, lazító, feszültségoldó játékok. De fejleszthető vele az empátia, az érzelmi intelligencia is.

Mindannyian láttunk már kisgyereket, aki hisztizik vagy testvéreket veszekedés közben. De sokat lehet hallani olyan gyerekekről is, akiknek nehezebben megy a tanulás, nem tudnak kellő ideig koncentrálni, figyelmük rövid ideig tartó. Vannak gyerekek, akik nem tudják kezelni a bennük felgyűlt feszültséget. A drámajátékok használatával lehet segíteni ezeken a helyzeteken, alkalmazásuk során megtaníthatunk a gyerekeknek egy megoldási mintát, amit bármikor alkalmazni tudnak, észrevétlenül fejlődnek készségeik, képességeik, nyitottabbá válnak és a tanulmányi teljesítményükre is pozitív hatással van. Mindezt játékos formában. De nézzünk akkor néhány példát!

Egy gyermekkel is lehet játszani, de ha többen vagyunk, úgy még jobb!
 

Tükörjáték

A pár tagjai egymással szemben állnak, olyan távolságban, hogy kinyújtott karjuk és ujjhegyük összeérjen. Egyikük az irányító, aki elmozdulhat, gesztikulálhat. Társának feladata -mintha ő lenne a tükör- utána csinálni a lehető legpontosabban, szinte vele együtt végezni az összes mozdulatot (ha az irányító balkézzel mozdult, akkor a szemben lévő jobbal teszi ugyanezt, stb.). A fokozatosság elvét betartva előbb lassú kézmozdulatokat tükrözzünk, később gyorsabbakat, majd akár az egész testre kiterjedő mozdulatsorokat is. Többféle variációban játszható.
 

Sziámi ikrek

A párok valamilyen testrészükkel (vállukkal, karjukkal, homlokukkal) „össze vannak nőve", és így kell mozogniuk. Próbáljanak meg úgy mozogni, hogy ne váljanak szét! Zenére is végezhető a mozgás. Próbáljuk ki több testrésszel is!
 

Zsák búza játék

Adjuk azt az instrukciót a gyerekeknek, hogy nyújtsák-feszítsék a testünket és játsszák azt, hogy tömött búzászsákok. Majd egy kisegér kirágja az oldalukat, és most folyik ki belőlük a búza. Ahogy ürül ki a zsák, úgy lazulnak el. De ezt mind nagyon lassan, mert a magok lassan peregnek kifelé. Végül a zsák ott marad üresen, a földön heverve. Fontos a lassúság, a folyamat koncentrált követése. A felnőtt ellenőrizheti a végtagok lazaságát.
 

Mire emlékszel?

Tíz különböző tárgy van az asztalon. Megfigyelési idő húsz másodperc. Ezután letakarjuk a tárgyakat és s különböző módon vallatjuk emlékezetünket, fokozatosan növelve a követelményeket. Például csökkentjük a megfigyelési időt, növeljük a tárgyak számát, pontosabb leírást kérünk színre, formára, csoportosításra, elhelyezkedésre nézve, nagyon hasonló vagy nagyon különböző tárgyakat mutatunk.
 

Fogj kéket!

Ha azt mondjuk: Fogj kéket!, mindenkinek gyorsan keresnie kell valamit, ami kék színű, és megérinteni. Az instrukciók lehetnek változatosak, nemcsak színek, hanem pl.: fogj meg valamit, ami puha, ami ehető, ami hideg, stb…

A játék egy verziója a szintén kipróbált “Kék orr”, ilyenkor a játékvezető által megnevezett testrésszel kell hozzáérni adott színű tárgyhoz.
 

Hetes

Egy lélegzetre kell elmondani: Hétfőn én megyek tehozzád, kedden te jössz énhozzám, szerdán én megyek tehozzád, csütörtökön te jössz énhozzám, pénteken én megyek tehozzád, szombaton te jössz énhozzám, vasárnap én megyek tehozzád.
 

Adj hozzá egy mozdulatot!

A játékot egy egyszerű mozdulattal kezdjük, például megérintjük az orrunkat. A következő játékos megismétli ezt a mozdulatot, majd hozzátesz egy másikat. Tehát ő is megérintette az orrát, majd mondjuk megvakarja a fejét. A harmadik megismétli az első két mozdulatot, ő is hozzátesz egyet – és így tovább az összes játékosnál. Ha csak ketten vagyunk, akkor felváltva végezzük a mozdulatsort.

Ez csak néhány példa a sok, interneten is megtalálható játékok közül. Válogassunk közülük bátran korosztálynak megfelelően, alkalmazásuk megtérül.

Játékok forrása: Internet

Fotó: Tatiana Syrikova-tól a pexels.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.
A szerkesztő ajánlja