SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így előzd meg az öltözködés miatti hisztit három lépésben

Családinet [cikkei] - 2023-03-20
A gyermekek hajlamosak ragaszkodni kedvenc ruhadarabjaikhoz és gyakran makacsolják meg magukat öltözködés során. B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu szerint azonban három tudatos lépéssel megelőzhető az ebből eredő folyamatos vita.
Így előzd meg az öltözködés miatti hisztit három lépésben

- Nekünk, szülőknek az a feladatunk, hogy rávezessük a gyermekeinket arra, hogy télen nem lehet fürdőruhában menni az óvodába, nyáron pedig nem érdemes 40 fokban téli csizmában leszaladni a strandra – mondja B. Szirtes Dóra, Montessori pedagógus. Kiemeli, hogy a kisgyermekkorban azonban van egy olyan érzékeny periódus, amikor egyszerűen nem értik a kicsik, hogy miért nem öltözködhetnek úgy, ahogyan éppen szeretnének. Ilyenkor megnő a hisztik és a dacolások száma. Ezeket a pillanatokat érdemes megragadni a tapasztalatok begyűjtésére. Természetesen mindezt biztonságos körülmények között, a gyermek egészségének figyelembevételével, az észszerűség keretei között kell megtenni.

1. lépés: Tanulás

Az ablak mellé kívülre és belülre is érdemes helyeznünk egy-egy hőmérőt, hogy a külső és a belső hőmérsékletet mérni tudjuk. Ezeken ajánlott bejelölni filctollal azt, hogy honnantól számít jó időnek a hőmérséklet (pl. pirossal), honnan pedig kifejezetten hidegnek (pl. kékkel). Ezek a vonalak viszonyítási alapot adnak a gyermeknek arra, hogy felvehet-e szoknyát harisnya nélkül vagy sem, kell-e télikabát, esetleg elég a kardigán. Ha kiteszünk egy szélforgót, ami szélsebesen szalad körbe-körbe, tudni fogja, hogy annyira fúj a szél, hogy bizony sapkára is szüksége lesz.

2. A tanultak megtapasztalása

Ha kimegy az erkélyre a gyermek, vagy az ablakon kidugja a kezét, az aktuális hőmérsékletet és az időjárási körülményeket meg is tudja tapasztalni. Erre szülőként érdemes visszacsatolni, megkérdezni, hogy mit érzett a teste, megtapasztalta-e a hideget vagy a meleget, majd elindulhat egy irányított kérdés-feleleten alapuló párbeszéd arról, hogy milyen ruhadarabokra van szüksége.

Gyakran tapasztaljuk ugyanakkor, hogy a gyermek azt mondja, hogy melege van, miközben mi fázunk. Fontos, hogy az öltözködésnél vegyük figyelembe az egyéni hőérzetek közötti különbségeket, ebben jó támpontot adhat például az, hogy milyen hőmérsékletű vízben szeret fürdeni a kicsi.

3. Választási lehetőség biztosítása

Adjunk neki választási lehetőséget, meghatározott keretek között. Például ha egy átmeneti kabátja és egy tavaszi cipője van, akkor nem tudunk választási lehetőséget adni neki, hiszen adott, hogy mit kell felvennie. Hagyjuk azonban azt, hogy két-három alternatívából ő válassza ki a nadrágját, a pólóját, vagy éppen a sapkáját, ha abból van több választási lehetőség. Fontos az is, hogy csak az aktuális évszaknak megfelelő ruhatár legyen elől, így elkerülhetjük azt, hogy szakadó esőben szandálban akarjon óvodába indulni.

+1: A csinos ruhát érdemes becsben tartani és csak akkor felvenni, ha van hozzá alkalom. Így megnő az értéke a gyermekünk szemében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja