SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Stresszcsökkentés gyerekkorban: így segíthetsz oldani gyermeked szorongását

Tóth Nikolett [cikkei] - 2024-01-29
Számos okból alakulhat ki egy gyermekben szorongás. Ilyenkor megváltozik a viselkedése, többet rosszalkodhat, vagy épp befelé fordulóvá válhat. Szakértő segítségével mutatunk be néhány szorongásoldó technikát, amit érdemes ilyenkor alkalmazni. Ha azonban három hónappal később sem javul a helyzet, ajánlott felkeresni egy pszichológust.
Stresszcsökkentés gyerekkorban: így segíthetsz oldani gyermeked szorongását

Szorongásoldó technikák 

Kisgyerek esetén először a szülővel kell foglalkoznia a szakembernek

Akárcsak bennünk, felnőttekben, ugyanúgy a gyerekeinkben is kialakulhat szorongás, stressz. Ennek kiváltó oka sokféle lehet: elképzelhető, hogy túl sok az elvárás vele szemben, fél valamitől, folyamatos teljesítménykényszer áll fent, vagy történt az életében egy olyan változás, ami stresszt vált ki nála - például betegség, halál, válás, költözés, iskolaváltás, stb. 

De mégis mit tehetünk, ha azt látjuk, hogy gyerekünk nem kiegyensúlyozott, és egyenesen szorong? 

A témában a Családinet szakértőjét, Horváthné Iványi Erikát kérdeztük, aki már több mint 10 éve foglalkozik gyermek és felnőtt stresszoldással. 

A szakértő szerint szinte bármitől kialakulhat a gyerekben szorongás. Ilyenkor gyakran megváltozik a gyerek viselkedése, agresszív lehet, előfordulhat, hogy többet rosszalkodik és verekszik. 

Horváthné Iványi Erika azt mondja, kiskorban elsősorban a szülőkkel kell foglalkoznia a szakembernek. 


Így térképezheted fel, mi bántja gyermeked

Ha szeretnénk szülőként megtudni, hogy mi állhat a háttérben, miért szorong a gyermekünk, akkor a következő technikákat érdemes alkalmaznunk: 

  • bábozás, történetmesélés: ha elkezdünk bábozni a gyerekkel, és nem mi, hanem a "báb beszélget" vele, neki sokkal könnyebben megnyílik, és elmondja, hogy mi bántja
  • rajzolás: ugyanez igaz a rajzolásra is, a rajzok által gyakran kiderülhet, hogy mi gyötri a gyermekünket
  • érintés, masszírozás: ha este a szülő egy kicsit megmasszírozza a gyerek hátát vagy talpát és közben beszélgetést kezdeményez, a gyermek megnyílik és könnyebben elmondja, hogy mi történt vele aznap.


Ezekkel a módszerekkel csökkentheted a stresszt gyermekedben

A következőket javasolja a szakértő: 

  • érdemes megpróbálni, hogy egy papírra nagyon erősen elkezd satírozni zsírkrétával, ezzel kiadhatja magából a felgyülemlett feszültséget
  • feszültséglevezető lehet bármilyen sport is
  • segíthetnek az illóolajok is, például a levendulának kifejezetten nyugtató hatása van
  • egy közös illat anyával vagy apával ugyanúgy megnyugtató lehet a gyerek számára, napközben így azt érezheti, hogy nincs egyedül, és meg tud birkózni a problémákkal. 

"Vannak olyan szülők, akiknek túlzott elvárásaik vannak a gyerekükkel szemben" - fogalmaz a szakértő és hozzáteszi, hogy ilyenkor a gyerek túlságosan meg akar felelni - ez is kiválthat egyfajta szorongást a gyerekben.

A szakértő szerint ezért először mindenképp a szülővel kell beszélni. Sok szülő például tökéletesen szeretne csinálni mindent, de ha ez nem sikerül, akkor a környezetén vezeti le a feszültséget.

Fontos, hogy ha a gyerek viselkedése, evési-alvási szokásai és a gondolatai is megváltoznak, és ezek pár hónap alatt sem javulnak a próbálkozásaink ellenére sem, akkor mindenképp kérjünk segítséget egy pszichológustól. 

Indexkép: Depositphotos.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja