SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Rozmaringos receptek

Németh Ági [cikkei] - 2004-10-06
Rozmaringos paradicsomos hal, rozmaringos cukkíni, nyúlpecsenye
            Rozmaringos receptek

A XVII.-XVIII. Században vált igazán híresé, mint gyógynövény-csodaszer. Erzsébet királynét a rozmaringból készített esszencia gyógyította ki a paralíziséből. Egy gyógynövény, amely a konyhánkból, a fűszeres polcról sem hiányozhat és a kozmetikumok fontos alapanyaga.
A rozmaring népies neve, antosfű. Dél-Európában honos növény, amely nálunk is megterem, akár a kiskertek díszeként, akár cserépedényben nevelve. Latin nevéből adódóan a tenger harmatjának is nevezik. A nevére is utalva mediterrán származásánál fogva, a ködös tengerpartok közelében érzi igazán jó magát. Évezredekkel ezelőtt először tartósító hatására figyeltek fel. Ha a húst befedték vele tovább elállt.

 

Rozmaringos paradicsomos hal

 

Hozzávalók: 60 dkg filézett hal * citromlé * 2 gerezd fokhagyma * dl olaj * 1 ág rozmaring * 40 dkg paradicsom * 1 dl fehérbor/ lehetőleg száraz/ * 10 dkg reszelt sajt* só *

 

Elkészítés: a halat felszeleteljük, sózzuk, meglocsoljuk a citromlével, és mindkét oldalát olajon megsütjük. Sütés után kivesszük, és tűzálló tálra rakjuk. Közben a visszamaradt olajba belerakjuk a felkockázott paradicsomot, a zúzott fokhagymát, a szál rozmaringot, a bort és lefedve felforraljuk. Ha kész, turmixoljuk és újra felforraljuk. A mártást a tűzálló tálon lévő halszeletekre öntjük. Tálaláskor gazdagon megszórjuk reszelt sajttal, és rozmaringgal díszítjük. Köretként kínálhatunk mellé krokettet vagy párolt rizst.

 

 

 

Rozmaringos cukkíni krémleves

  

Hozzávalók: 1kg szép zsenge cukkíni * 1l húsleves / erőleves kockából / * 1 kávéskanál rozmarig * 1 kisfej hagyma * 1 csokor petrezselyem * 1 pohár tejfel * dl tejszín

 

Elkészítés: a cukkínit felkockázzuk, a hagymát felaprítjuk, /elkészítjük közben a húslevest/ lábosba tesszük és felöntjük a húsleveslével. Puhára főzzük ezután turmixoljuk. A levest ízesítjük a tejföllel és a tejszínnel. A petrezselymet finom apróra vágjuk, és a levesbe tesszük.

 

 

 

Nyúlpecsenye

 

Hozzávalók: 1 kg nyúlcomb és gerinc * 1 kiskanál kakukkfű * 1 kiskanál rozmaring * dl olaj * citromlé * 3cl konyak * só * 70 dkg burgonya * bors *

 

Elkészítés: a nyulat bepácoljuk, és 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Pác: a jól megtisztított nyúlhúst beszórjuk a kakukkfűvel, rozmaringgal, borssal és meg kenjük a konyak és citromlé keverékével. 3-4 napra hűtőbe rakjuk. Sütés előtt kivesszük a pácból, megsózzuk, és a sütőbe rakjuk. Ráöntjük a páclét és előmelegített sütőben 5-ös fokozaton /220-230 fok/ sütjük. Ha majdnem kész van, akkor a meghámozott burgonyát karikára szelve mellérakjuk, és a kisebb hőmérsékleten tovább sütjük, amíg a nyúlhús vajpuha nem lesz. Tálalásnál a húst felszeleteljük, és körérakjuk a szépen megpirult burgonyát. A pecsenye lével megöntözzük.

  

A rozmaringgal mindig óvatosan fűszerezzünk, mert nagyon intenzív az íze. Ha nem elég fűszeres az étel, még mindig lehet utána ízesíteni.

 

Anzsel

 

 

 

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja