SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Élesztő nélkül maradtál? Így készíthetsz otthon kovászt

Családinet [cikkei] - 2020-05-11
A koronavírus járvány miatt súlyos élesztő- és liszthiány alakult ki, hiszen az emberek úgy gondolták, hogy ha leáll az élet, akkor otthon kell megoldani a kenyérsütést.
Élesztő nélkül maradtál? Így készíthetsz otthon kovászt

Kovász készítése házilag (recept)

Ha nem szereztél be időben időben élesztőt, ne aggódj, mert van megoldás: elkészítheted te a saját kovászodat. Arra viszont fel kell készülnöd, hogy a következő recept alapján a kovászod 7 nap alatt készül el, azaz türelmesnek kell lenned.


Hozzávalók
 

  •     egy 800 grammos, tetőfedővel rendelkező befőttes üveg;
  •     konyhai mérleg;
  •     langyos, szénsavmentes asztali víz;
  •     fehér búzaliszt;
  •     rozsliszt;


Elkészítés:


1. nap

Először is mérd le üresen a befőttes üveget, és jegyezd le egy kis füzetbe. Ezután egy tálban keverj össze 100 gramm rozslisztet és 150 gramm langyos vizet, amelynek hőmérséklete kb. 30 Celsius fok kell legyen. Majd ezt a masszát tedd bele a befőttes üvegbe, és tedd rá a tetejét, de ne csavard be. Hagyd így állni 24 órát szobahőmérsékleten.


2. nap

Vegyél ki 30 grammot az előző nap elkészített tésztából, majd a maradékra szórj rá 50 gramm rozslisztet, 50 gramm búzalisztet és 115 gramm langyos vizet, majd hagyd állni 24 órát.


3. nap

Ugyanazt az eljárást kell megismételned, mint a 2. napon: a 70 gramm alapmasszára rá kell szórnod egy új adagot, aminek szintén 50 gramm rozslisztből, 50 gramm búzalisztből és 115 gramm langyos vízből kell állnia.


4. nap

Ezen a napon is ugyanazt kell tenned, mint az előző két nap, csak annyi különbséggel, hogy a 115 gramm langyos víz helyett 100 grammot használsz.


5. nap

Ismételd meg ugyanazt az eljárást, amit a 4. napon végeztél.


6. nap

Ezen a napon a 70 gramm kezdő kovászból csak 50 grammot kell megtartanod, majd szórj erre rá 50 gramm rozslisztet, 50 gramm búzalisztet és 100 gramm langyos vizet.


7. nap

Ez az utolsó nap, amikor ki kell dobnod a kovászból, mégpedig annyit, hogy 25 gramm maradjon, amire rá kell majd szórnod 50 gramm rozslisztet, 50 gramm búzalisztet és 100 gramm langyos vizet. Így marad a kovászod aktív, de minden nap “táplálnod kell”, ezért ugyanabban az időben hozzá kell adnod a rozslisztet, a búzalisztet és a vizet a 6. napon említett mennyiségeket betartva.

Staudinger Nikolett Youtube-csatornáján videósorozaton is megnézheted, hogy készül a kovász - picit más adagokkal számolva:

 

Kapcsolódó cikkeink:

Forrás: filantropikum.com
Kép: fancycrave1 / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja