Március a nőké?!
Olli Rehn bővítési biztos nyíltan kimondta: a kormánynak be kell szüntetnie a kínzást, ki kell terjesztenie a női jogokat, és védenie kell a nem muzulmán kisebbségeket. A kormány vizsgálatot ígért, helyesen, többek között az ilyesmire tartjuk az EU-t.
Gondoljunk bármit arról, léteznek-e egyenlő esélyek, és pontosan honnan származnak egyes "jogok": a minimum, ami elvárható, hogy ne rúgjunk arcba, ne büntessünk, ne különböztessünk meg senkit a neme miatt (sem). Hogy aztán ezen, és a kényszerűen elmotyogott nőnapi köszöntőn túl mi következik a nők számára az esélyegyenlőségből, az teljesen más kérdés. Törökországban amúgy istenes a nők helyzete, ha az egész muzulmán világgal összefüggésben nézzük. Egy nappal Isztambul után Kuvaitvárosban demonstrált több száz nő, hogy a jogszabályok is végre kövessék azt, amit az ország alkotmánya kimond: a nők a férfiakkal egyenjogúak. Még sincs választójoguk, és ha a nők rákérdeznek, miért nincs, ismerős választ kapnak: "történelmileg így alakult". A nyugati világ fokozott intenzitással fedezi fel civilizációjának egyik alapkövét, az emberi jogokat, hogy aztán az afrikai, ázsiai viszonyokat látva udvariasan hátralépjen: hoppá, hatáskörünk itt véget ér. Minden emberi jogi retorika ellenére így válik "magánüggyé" nők milliárdjainak helyzete a szudáni, kongói megerőszakolásoktól a kínai kényszerabortuszokon át a kuvaiti, szaúd-arábiai jogfosztottságig. Tíz éve, hogy Pekingben 50 ezer nő (köztük Hillary Clinton) elhatározta: új fejezetet nyit a nők történetében. Hogy a "Pekingi Platform" hol és miben nyitott új fejezetet, azt az ENSZ vizsgálja. Gyanítom, nem lesz túl hosszú a jelentés. Magyarországon is többet érdemelnek a nők, mint üres frázisokat. Egyenlő pozíciókat a politikában, a közhivatalokban? A döntés a nőké, különben is: a kvótanő nem attól lesz jobb politikus, hogy nő. Egyenlő munkáért egyenlő bért? Jó, de piacgazdaságban, azonos képzettséggel férfiak és férfiak, nők és nők, fővárosiak és vidékiek sem keresnek ugyanúgy. Le a nők elleni erőszakkal? Helyes, de akkor le a kisgyermekekkel szembeni női erőszakkal és a nők kizárólag áldozatként való bemutatásával is. Erős még a nőellenesség, sok a szexista műsor és reklám - de nem segít az EU-ból begyűrűző, félreértett hivatali feminizmus sem, amely nem az egyénekre, a civil társadalomra, hanem szabályozott normákra, fentről jövő népnevelő programokra bízná az értékek átalakulását. "Március a nőké" - ez volt a címe annak a pályázatnak, amit az esélyegyenlőségi tárca hirdetett meg "nők és férfiak társadalmi egyenlőségének elősegítésére". Tizenkét civil szervezet nyert nyolcmillió forintot ilyenekre: babakocsis ügyességi verseny apukáknak, tolatási verseny játék autókkal nőknek; szerepcserés családi nap egy gimnáziumban... Ismét nagyot léptünk előre a nők esélyegyenlősége c. tárgykörben. Talán el lehetne kerülni az ilyen jellegű megaláztatásokat, ha végre a hivatalokban is belátnák: a nők is egyénekből állnak, és ők is tudnak gondolkodni. Például arról, van-e értelme a nemzetközi nőnapnak.
forrás: Seres László, Népszabadság, 2005. március 8.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: