SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A testünk illata elárulja, hány évesek vagyunk

Családinet [cikkei] - 2014-10-22
A szagoknak a mi hipercivilizált humán világunkban is elég nagy jelentősége van, még ha nem is vagyunk mindig tudatában.
A testünk illata elárulja, hány évesek vagyunk

Szokták mondani, hogy az emberek között a vonzásokat és választásokat a kémia dönti el, amin sokan valami olyasmit érthetnek, hogy a másik illata, kipárolgása, bőre tapintása ellenállhatatlan – vagy éppen, hogy minden intellektuális vagy akár lelki vonzalom ellenére sem izzik fel közöttük a levegő. A szagok azonban máshol is megjelennek. A babák szagát imádjuk, és nem tudunk betelni vele: „igazi babaszaga van” – szoktuk mondogatni. Ezzel szemben olyanról is beszélünk, hogy betegségszag, öregszag, ami annyira elterjedt interkulturálisan is, hogy Japánban külön kifejezés is van rá: kareishü. A Monell Center kutatói utánamentek néhány szagtapasztalatunknak, és érdekes eredményekre bukkantak.

A kutatók szerint az állatvilágból hoztuk magunkkal azt a képességünket, hogy a szagok is segítsenek minket a szociális mezőben: szag alapján választunk partnert, megtippeljük mások korát, különbséget teszünk hozzánk hasonló és nem hasonló között, elkerüljük a betegeket. Ez azért lehetséges, mert az emberi test szaga gazdag olyan kémiai komponensekben, amelyeket szociális információként értelmezni tudunk. Ezek a kemikáliák a korral változáson mennek át, ami például az állatoknak nagyon hasznos információforrás: egy idősebb hím kívánatos partner lehet, mert olyan géneket örökíthet át, amelyek az utódot is hosszú élethez segíthetik, azonban egy idősebb nőstény nem olyan vonzó partner, mert már kérdéses, hogy alkalmas-e reprodukcióra.

Johan Lundström és csapata arra volt kíváncsi, hogy valóban képesek-e az emberek a szag alapján beazonosítani mások életkorát. A kísérletben három különböző korcsoportból (20-30 évesek, 45-55 és 75-95 évesek) gyűjtöttek szagokat, csoportonként 12-16 egyéntől oly módon, hogy öt éjszakán keresztül ugyanabban a pólóban kellett aludniuk, amelyből aztán kinyerték a szagmintát. Ezután 41 (20 és 30 év közötti) vizsgálati személy értékelte azokat, hogy mennyire intenzív és kellemes, illetve azt is meg kellett tippelniük, hogy milyen életkorú embertől származnak. A ScienceDaily hasábjain publikált eredmények azt mutatták, hogy az értékelők jellemzően meg tudták állapítani, milyen korosztályból érkezett az adott szagminta – és érdekes módon az öregek mintáját kevésbé intenzívnek és kevésbé kellemetlennek ítélték, mint a másik két csoportét.

Forrás: http://www.mipszi.hu
Fotó: aletuzzi/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja