SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kinyissanak-e júniusban az iskolák? - érvek és ellenérvek

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-05-20
A koronavírus-járvány első hullámának lecsengésével egyre több országban nyitottak meg újra az iskolák. Hazánkban ez május végéig biztosan nem fog bekövetkezni, utána pedig kérdés, érdemes lenne-e két hétre újraindítani a személyes tanítást. Érvek és ellenérvek minden oldalról elhangzanak.
Kinyissanak-e júniusban az iskolák? - érvek és ellenérvek

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak nyilatkozva „valószínűtlennek” nevezte, hogy idén még újraindul az osztálytermi tanítás. Az elmúlt időszak intézkedéseit látva azonban – emlékezzünk csak arra, amikor március 13-án reggel még indokolatlannak tartották az iskolák bezárását, majd még aznap este mégis bejelentették a távoktatást – nem lehetetlen, hogy amire ma nem látnak sok esélyt, holnap mégis megvalósul. Kérdés, hogy kinek és miért lenne jó, ha a tanév utolsó két hetére fizikailag is vissza kellene térniük a diákoknak az iskolapadba.


Visszatérés a suliba - pro és kontra


Nyissanak ki az iskolák minél hamarabb!

„Hát én nagyon remélem, hogy kinyitnak, mert ezt már nem tudom, meddig fogjuk bírni” – mondja a manikűrösként dolgozó Orsi, egy alsós kislány és egy bölcsődés kisfiú anyukája. Amióta a gyerekek otthon vannak, Orsi állandó délelőttös műszakot visz, a férje pedig délután jár munkába, így oldják meg a gyerekek felügyeletét. A bevétele nagyjából az egyharmadára esett vissza, hiszen délelőtt mindig kisebb a forgalom, és a vendégek is csak az utóbbi időben kezdtek nagyobb számban visszatérni. „Ha rövid időn belül nem kezdhetek újra teljes időben dolgozni, valószínűleg éhen fogunk halni” – teszi hozzá.

Orsi problémájában rengeteg dolgozó szülő osztozik, ám nekik a kéthetes újranyitásnál hosszabb távú segítségre van szükségük. Gulyás Gergely múlt héten bejelentette, hogy engedélyezik a nyári napközis táborok szervezését, ami valamennyi segítséget jelenteni fog, de mivel egy tematikus tábor heti ára 25 ezer forintnál szokott kezdődni, az anyagilag megroppant családok számára az ingyenes iskolai ügyelet jelentené a valódi megoldást. Ennek kidolgozása egyre több intézményben van folyamatban.


Erre a két hétre már felesleges

„Nagyon szívesen találkoznék újra a tanítványaimmal, mindenkinek sokat jelentene, ha méltóképpen tudnánk lezárni a tanévet, de nem hiszem, hogy ennek bármi értelme lenne már” – vélekedett egy budapesti tanítónő. Úgy gondolja, az utolsó hetekben érdemi tanítás már egyébként sem szokott folyni, a sportnapok és kirándulások megszervezése rendkívül nehéz vagy akár lehetetlen is lenne a járványügyi előírások miatt. A családok már beálltak a távoktatás rutinjára, nem lenne értelme ezt két hétre felborítani.

Hasonlóan vélekedik állásfoglalásában a Civil Közoktatási Platform is. Mint írják: a kötelező bejárás előírása mindenképpen indokolatlan, ez a két hét azonban lehetőséget adhatna a kiscsoportos felzárkóztatásra, javításra, a bukások elkerülésére. Ez a két hét, akár személyes találkozással is, azoknak jelentene esélyt, akik számára a digitális oktatás valamilyen okból megoldhatatlan.

A nyári gyermekfelügyelet megszervezése azonban a civilek szerint is sürgető feladat: „Sürgősen meg kell határozni nyári gyermekfelügyelettel kapcsolatos lehetőségeket és kötelezettségeket. A szabályozásnak és a feltételeknek biztosítania kell a gyermekek és a közreműködők védelmét, és kellően rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy a helyi sajátosságokhoz és a járványügyi helyzethez igazolni tudjon. A szakszervezetekkel egyeztetve meg kell határozni a tanárokra, egyéb közreműködőkre vonatkozó szabályokat, díjazást, figyelembe véve a digitális munkarend során őket ért terhelést.”


Aki nem engedné még iskolába a gyerekét

Nem feledkezhetünk meg azokról a szülőkről, családokról sem, akik – akár azért mert veszélyeztetett családtaggal élnek együtt, akár puszta óvatosságból – nem szeretnék még a gyermeküket közösségbe engedni.

„Nagyon remélem, hogy nem nyit ki az iskola, mert ha igen, én akkor sem engedem a fiamat. 3 hónapos a legkisebb gyermekünk, és együtt élünk a 85 éves, szívbeteg édesanyámmal. Kizárt, hogy megkockáztassuk azt, hogy a gyerek az iskolából bármit hazahozzon” – adott hangot az aggodalmának a háromgyermekes Zsuzsa.

A hasonló aggályok kiküszöbölésére a legtöbb ország, amely újranyitotta az iskoláit, nem tette kötelezővé a bejárást, a párhuzamos tantermi és digitális oktatást azonban hazánkban a szakmai szervezetek kivitelezhetetlennek tartják.

Neked mi a véleményed? Nyissanak ki az iskolák? Elengeded a gyerekedet?

Frissítés Maruzsa Zoltán szerdai bejelentése alapján: Új bejelentés: ilyen dátummal nyitnak újra az óvodák, bölcsődék és iskolák

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: ESB Professional / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja