SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Beszéljünk-e a halálról gyermekeinkkel?

Szabó Klára [cikkei] - 2011-10-28
A halottak napja kapcsán felmerül a kérdés, hogyan beszéljünk, beszéljünk-e a halálról gyermekeinkkel, vigyük-e őket magunkkal a temetőbe, vagy sem.
Beszéljünk-e a halálról gyermekeinkkel?

 

A kisgyereknek a halál megértése fontos téma. Különösen 5-6 éves korban gyakran kérdeznek a halálról, vagy a családban történt haláleset, vagy más gyerekektől hallott dolgok alapján.

A témáról való beszélgetésre a legjobb alkalom, ha megvárjuk, hogy a gyerek kérdezzen.  Ilyenkor is érdemes visszakérdezni, felmérni, mit gondol ő, és ehhez is igazítani magyarázatunkat.

temeto

A legjobb, ha  magunkban végiggondoljuk, mi az, amiben mi hiszünk, ami számunkra megnyugtató magyarázat,  és ezt próbáljuk a gyermek szintjéhez mérten megfogalmazni. A 3 - 4 éves gyerek még úgysem fogja megérteni, amit mondunk, vagy átfogalmazza a mondandónkat saját világképének megfelelően. A mi saját érzéseinket a témával kapcsolatban viszont nagyon pontosan átveszi, érzékeli.

Előfordul, hogy a gyerek észreveszi, hogy hozzátartozói nem szívesen beszélnek a halálról, emiatt ő sem mer kérdezni. Ehelyett óvodás társaitól, illetve tévéműsorokból szerez - nem éppen megnyugtató - információkat, amiket kiegészít saját elméleteivel.

angyalka

A gyerekeket tehát el lehet vinni a temetőbe halottak napja kapcsán, kérdéseire lehet őszintén válaszolni, ezzel nem megijeszteni, hanem megnyugtatni fogjuk.

Az extrém halálfélelemmel, erős szorongással küzdő gyerekek esetében általában a családban jelenlevő, a felnőttek lelkében fel nem dolgozott érzelmi problémák okozzák a szorongást. Emiatt nem az a lényeg, mit mondanak a gyereknek a halálról, hanem az, hogy a családtagok érzései milyenek ezzel a témával kapcsolatban.



Fotó: DaveKing: So viele...vergessen, foter.com
dorisalb: Die Sonne ging unter bevor es Abend wurde

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja