SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szivargyártás művészete

[cikkei] - 2004-03-17
A szivarozás hazája Kuba és Mexikó. E két országban kizárólag hazai dohányleveleket használnak fel. A szokás szertartássá nőtte ki magát. Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend ez a relaxálásnak is beillő igényes füstölgés. A fogyasztása meghaladja a 3 millió szálat, és e mennyiség harminc százaléka Magyarország egyetlen szivargyárából kerül ki: a Csongor Szivargyár KFT-ből, amely Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Újfehértón található. De hogyan készül a szivar?
A szivargyártás művészete

Az 1996 óta működő vállalkozásban gyártott mennyiség folyamatosan növekedett, ez már elérte a 3 millió szálat. Ebből a hazai piac mellett kerül a román, szlovák, cseh, szerb és a horvát fogyasztókhoz. Jelenleg 23 alkalmazott dolgozik 4 fajta - Nabucco, Maya, Hunor és Ász  - termékcsalád előállításán. A szivarok natur, cherry és vanília változatban találhatók. A szivar előállítása rendkívül bonyolult, összetett folyamat, de ehhez mindössze egy alapanyagra, a dohányra van szükség.


Az előállítás művészete abban rejlik, hogy különböző dohányokat kevernek össze egy megfelelő borítólevélben, így formálva ki a szivar meghatározott íz kombinációját, erősségét, illetve égési tulajdonságát. A kistermelőktől felvásárolt dohányt osztályozzák -avat be  a gyártásba műhelytitkaiba Szabóné Belme Ildikó.

A levelek mérete, nedvességtartalma és finomsága alapján különböző osztályokba sorolják. A magasabb kategóriába tartozó anyagból készül a külső fedéllemez, amelynek igen finom szerkezetű, jó minőségű sérülésmentes levélnek kell lennie. Ami ennek nem felel meg, abból lesz a belső töltelékanyag. A szivarkészítés első állomása az asztagolás, mely során a kissé nedves dohánylevelek rétegeit nagy halomba, asztagba rakjuk, amelyek így esnek át a természetes fermentálás folyamatán. A nikotin és kátránytartalmat lecsökkentő fermentáció alatt a asztag közepén a hőmérséklet eléri a 40-50 Celsius-fokot. A 8 hónapig tartó fermentálást követően a megfelelő nedvességtartalom eléréséhez párásítják. Majd a kocsányozóba kerül, ahol a levelekről leválasztják az ereket. Az erektől megszabadított leveleket apróra törik, ebből készül a szivar belsejébe kerülő keverék. A következő lépésben a fedéllevelek előkészítése következik. Ezeket egy páclében kezelik, majd kiválogatják az ép, egészséges leveleket. Ekkor az előkészített összetevőket a fonógépbe rakják, és az befonja a szivart. Ezt követően az elkészült terméket pihentetik, majd 25 szálas csomagokba csomagolják.

*

Érdekességek a szivarról


Már az indiánok is szívtak kukoricalevélbe csavart szárított dohányt, vagyis szivart. Európában a dohányzás e formája a XVIII. századtól ismert. A szivar a méltóságos polgár jelképe lett. Magyarországon Széchenyi István vezette be; a kaszinóban szívták, és ekkor még szipáknak hívták. Vörösmarty Mihály keresztelte el szivarnak. Ma a vágott, speciálisan pácolt dohányt vékony dohánylevélbe tekerik. A szivarozásnak is van szertartása. Sokan speciális vágóval levágják a végét. Ez állítólag helytelen cselekedet, mert a nikotin- és kátrányszűrő hatása így mérsékelődik.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja