SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tanácsok családi vállalkozások számára 2.- Utódlás-tervezés

Családinet [cikkei] - 2008-11-20
Kényes kérdés és kritikus döntés a családi vállalkozás utódlástervezése. Viszont időben kell erre a problémára is odafigyelni. Érdemes mielőbb elgondolkodni azon, mi fog történni akkor, ha mi már nem leszünk jelen, hogy vezessük a vállalkozást.
Tanácsok családi vállalkozások számára 2.- Utódlás-tervezés
Számos családi vállalkozás tulajdonosát annyira lefoglalja a vállalkozásuk működtetése, hogy kevés idejük marad az utódlástervezés roppant fontos kérdésére.

Ki veszi át a vállalkozásunkat, mikor mi visszavonulunk? Mi történik, ha minket holnap elüt a busz, és nem tudjuk tovább működtetni a családi vállalkozást?

Ha ezekre a kérdésekre nem tudjuk a választ, nem elemeztük körültekintően az utódlás tervezést, és kockára tesszük a vállalkozás számára az évek során kínkeservesen létrehozott egyenlőséget.

Ron Johnson, a Nemzetközi Vállalat Brókerek Szervezetének (International Business Brokers Association – IBBA) vezetője a következőket mondja: „Az esetek túlnyomó részében az utódlás tervezés csak utólagos megfontolás tárgyát képezi. Feltétlenül érzelmi tartalmú kérdésről van szó, amellyel a vállalkozás tulajdonosa nem akar szembesülni. Nem akar arra gondolni, hogy a vállalkozása nélküle fog továbbhaladni.

Az IBBA a legnagyobb nemzetközi non-profit szervezet, amely kifejezetten azon személyek és cégek érdekében működik, amelyek az üzleti brókerszakma, a fúziós tevékenységek és beszerzések különféle aspektusaiban érintettek.

Az IBBA nemrég 5 nagyszerű javaslattal állt elő a családi tulajdonban működő vállalkozások számára a hatékony utódlás-tervezés érdekében.

•    Legyünk realisták a vállalati utódlástervezéssel kapcsolatban. Valószínűleg a legidősebb fiunknak vagy lányunknak szeretnénk továbbadni a vállalkozást, így ők a helyünkre léphetnek. De valóban ez lenne a legjobb lehetőség? Ne feledkezzünk meg a többi családtagról, esetleg választhatunk valakit a cégen belül, vagy talán el is adhatjuk a vállalkozást egy harmadik félnek. A közvetítő átsegíthet minket az átalakulási folyamatokon, és segíthet minket okos döntések meghozatalában.
•    Vegyünk számba valamennyi lehetőséget. Ne felejtsük, hogy az irányítás és tulajdonosi szerep nem feltétlenül jelenti ugyanazt. Kijelölhetünk egy családtagot, aki a vállalati vezető lesz, viszont a tulajdonjogot egyenlően eloszthatjuk több családtag között.
•    Vonjuk be a családtagokat az utódlás-tervezés folyamatába. A családtagokat mindenről informáljuk. Az utódlás-tervezés egyedüli kidolgozása, majd annak szimpla ismertetése a család felé csak elégedetlenséget szül, mikor nyilvánossá tesszük terveinket.
•    Vonjunk be külső szakértőket az utódlás-tervezés területéről. A megfelelő szakemberek alkalmazása, beleértve a közvetítőt is, segíthet a lehető legjobb utódlás-tervezésben. A tapasztalt külsős tanácsadó objektívebben fogja szemlélni a vállalkozást és a céljainkat.
•    Képezzük ki utódainkat és dolgozzunk együtt velük. Szenteljünk idő arra, hogy együtt tudjunk dolgozni azzal a személlyel, akit kiválasztottunk, hogy átvegye a céget, aki így már tudni fogja, mi szükséges ahhoz, hogy a vállalkozás továbbra is sikeres maradhasson. Ha egyszerűen csak hatalmat adunk nekik tanácskozási lehetőség nélkül, valószínű, hogy kudarcot vallanak… és a vállalkozás is.

Ezeket a vállalkozás utódlás-tervezésre vonatkozó tippeket minden családi vállalkozás tulajdonosnak érdemes megfontolni. Első lépésként döntsünk úgy, hogy már most nekiállunk az utódlás-tervezés folyamatának.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja