SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kölcsönök felvételéről...

Pellach Emese [cikkei] - 2009-06-08
A tavaly ősszel kezdődő válságról sokan hangoztatták, hogy januárra már híre-hamva sem lesz.
Aztán januárban azt mondták a szakértők, hogy valószínűleg még 2009 őszéig tartani fog.
Kölcsönök felvételéről...

Újabb - igen tekintélyes - szakértők most már azt jelezték, hogy idén ősszel újabb elbocsátási hullám lesz világszerte, és a fellendülést csak 2011-re teszik.
Akkor is hosszú évekig csak nagyon lassú, évi 1-2%-os növekedést jósolnak.
A tőzsdén is azt tartják, hogy csak a harmadik nagy zuhanási hullám után fog elkezdődni az igazi fellendülés, és az még nem következett be.

Sokfelől hallom ugyanakkor, hogy hasznos is volt ez a válság: az embereket az őrült fogyasztási hintából kicsit kiszállította, felértékelte az emberi kapcsolatokat, a családot, stb.
Az országot külön kijózanította, hogy talán van valami nemzeti, specifikus oka is annak, hogy 20 éven belül másodszor állunk az államcsőd szélén.
A magyar lakosság azonban még a múlt év karácsonyán, a válság kellős közepén is hihetetlen mértékben vásárolt - hitelre.

Mi, magyarok, valóban mindig is tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért, sőt, még a kölcsön takaróknál is tovább. Ellentétben a németekkel, svájciakkal, spórolós hollandokkal, angolokkal, skandinávokkal, és még sorolhatnám.
És most ők is bajban vannak.
Ebből minket a németek baja érint leginkább, mert a mi gazdaságunk nagyban függ az ő piacaiktól, megrendeléseiktől, beruházásaiktól. A válság pedig olyan iparágakat sújtott leginkább, mint  a járműipar, gépipar, ami a német gazdaság gerincét adja. Ez nekünk külön rizikófaktor.

Ezeket tudva, felmerül a kérdés: mikor, hogyan, mennyi időre szabad manapság kölcsönt felvenni? Szabad-e felvenni egyáltalán?

Bizony, nagyon meggondolandó, amikor a bedőlt lakáshitelek száma tavaly óta a duplájára nőtt, és a visszavett autók is több tíz ezerre rúgnak. Árverezik az ingatlanokat, bár még ebben kevés a banki gyakorlat, de a 30-as évek végrehajtóinak emléke egy-egy filmből, regényből sokaknak feldereng.

Mindegy, hogy a leépítéstől félő alkalmazottak, vagy a magas EUR-tól, inflációtól, kiszámíthatatlan piaci folyamatoktól félő vállalkozók vagyunk.

A személyes véleményem, hogy csak nagyon indokolt esetben, és akkor is meggondoltan, átgondoltan, megfontoltan vegyünk fel kölcsönt. Az előre menekülés taktikája ugyanis ebben a helyzetben kockázatos lehet.


Ha van gazdag rokon, aki vészhelyzetben nem csak tudna, de hajlandó is kisegíteni, vagy vannak a családban zaciba csapható arany ékszerek, más mozdítható regáliák, akkor jobb a helyzet.
De mindig legyen egy vész forgatókönyv arra az esetre, ha a rendszeres havi bevétel, jövedelem bármilyen okból megcsappan, vagy kiesik 2-3 hónapra.

A törlesztő részlet nagyságát is ennek függvényében kell bevállalni. Pl. betegség, baleset, munkaidő csökkentés, munkahely elvesztése, fontos üzleti partner elvesztése, stb. bármikor bekövetkezhet. Az összes kiadásunk után maradjon még 10% az előre nem látható helyzetekre, ne feszítsük ki a családi költségvetést a határokig!

Egyáltalán mire vegyünk fel kölcsönt?
Lakni kell valahol, de ha családon belül másképpen is megoldható, most 1-2 évig vegyük igénybe a családi segítséget. (olcsón megoldható lakásleválasztás, vagy bővítés, szeparált össze költözés) még ha bizonyos kompromisszumokkal jár is.

A lakhatáson kívül azonban úgy gondolom, most semmilyen más céllal nem túl okos ötlet kölcsönt fölvenni.  Beleértve az autót is.  Nem biztos, hogy megéri egy hatalmas kölcsönt, és egyéb költséget a nyakunkba venni csak azért, hogy napi 1 órával kevesebbet utazzunk. (Uram bocsá’, netán többet!)
De főleg igaz ez az egyéb, kisebb fogyasztási cikkekre mint pl. tv, mosogatógép, stb. Az áruvásárlási hitelről tudjuk, hogy ott a legmagasabb a THM.

Sokkal kisebb a kockázat, ha előre takarékoskodunk (most kivételesen jó kamatot fizetnek a bankok a betétekre,) és ha összeraktuk a vágyott dolog árát, akkor saját pénzből vesszük meg. Így a kölcsön kamataitól is megmenekülünk.
A türelem manapság elfeledett erény a „még többet! .. és „most rögtön” reklámok agymosásában. Ennek a módját tanítom a tréningjeimen is.

Ha olyan nagy összegről van szó, hogy az évekig tartó takarékoskodást kívánna, vizsgáljuk felül: vajon nem túlzottak-e az igényeink a lehetőségeinkhez képest?

Egyre inkább úgy tűnik, azok a sikeres emberek, akik felelősséget vállalnak a sorsukért, pl. a vásárlási döntéseikért, az életvitelükért is.

Sikeres pénzgazdálkodást kívánok!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja